X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33183
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne muzykowanie - wydobywanie dźwięków, zabawy muzyczne

Cele ogólne:
-Uwrażliwianie na piękno dźwięków wydobywanych z muzyki;
- wyrabianie umiejętności aktywnego słuchania muzyki oraz grania na instrumentach;
-rozwijanie poczucia rytmu
Cele szczegółowe:
- dziecko wypowiada się pełnymi zdaniami;
-rozwija umiejętność współpracy w grupie;
- w estetyczny sposób wykonuje pracę i kończy ją;
-zna i przestrzega zasad współdziałania w grupie;
-rozumie polecenia proste i złożone;
-wysłuchuje w ciszy bajki czytanej przez nauczycielkę;
-odtworzy echo rytmiczne;
- zagra na instrumentach na dane hasło dyrygenta;
-potrafi odróżnić dźwięki niskie oraz wysokie

Metody:
-Słowne: rozmowa, bajka
- czynne: zadań stawianych do wykonania;
-oglądowa:pokaz

Formy pracy:
-indywidualna;
-grupowa,
-z całą grupą.
Środki dydaktyczne, pomoce: Cd A. Vivaldiego „Cztery pory roku”-Jesień, bajka „ W krainie dźwięków”, pojemnik, kasztany, instrumenty- grzechotki, bębenki, flet, tamburyna, buteli, kolorowe kartki, klej, kasza, groch, ryż, różdżka, peleryna, paski bibuły
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Przywitanie: „Witam wszystkich, którzy przybyli do jesiennej krainy, aby się wspólnie bawić”.”Pozdrawiam tych którzy:
-mają dobry humor,
-lubią jeść owoce i warzywa,
-lubią się wesoło bawić,
- lubią jesienne liście...”
2. Słuchanie bajki „W krainie dźwięków”:
„Dawno, dawno temu, w Zaczarowanej Krainie mieszkali dziewczynka i chłopiec. Ona miała na imię Małgosia, a on Jaś. W krainie tej wszędzie rozbrzmiewały dźwięki, po niebie tańczyły kolorowe nutki, a wszędzie domy były pozamykane i otwierane przy pomocy wiolinowych kluczy. Dorośli w tej krainie całymi dniami grali na instrumentach i śpiewali, a dzieci całymi dniami słuchały muzyki i tańczyły. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi. Pewnego dnia do krainy przybył czarodziej. Był zły i zazdrosny, że wszyscy dobrze się tu bawią i potrafią grać na instrumentach. Ponieważ sam nie potrafił grać na niczym, ukradł wszystkie instrumenty z Zaczarowanej Krainy. W ciągu kilku minut zrobiło się smutno i cicho. Żaden instrument nie zadźwięczał, nikt nie miał ochoty tańczyć i śpiewać. Wszyscy chodzili pochmurni, źli i smutni. Małgosia i Jaś wyruszyli do Czarodzieja i zaproponowali, że nauczą go grać w zamian za zwrot instrumentów. Czarodziej pokazał dzieciom tajemniczy zapis i obiecał, że gdy pomogą go odczytać- odda im instrumenty.
Rozmowa nt. bajki:
-Jak mieli na imię bohaterowie bajki?
- Kto przybył do Krainy dzieci?
-Co zabrał Czarodziej?
-Czy w Krainie było smutno czy wesoło i dlaczego?
- Słuchając muzyki jaki mamy nastrój? (smutna, wesoła muzyka)
-Czy muzyka daje ludziom radość?
3. Improwizacja taneczna z liściem do muzyki A. Vivaldiego „Cztery pory roku”- Jesień
4.Zagadki słuchowe: „Co to stuka?” „Ile wrzucam kasztanów do pojemnika?”
Dziecko potrafi słuchać i liczyć w zakresie 5.
5. Jakie dźwięki może wydawać człowiek?
Dzieci wydobywają różne dźwięki (klaszcząc, tupiąc, śpiewając, mrucząc, pstrykając palcami)
6. „Liście i wiatr”- zabawa ruchowa
Dzieci podzielone na dwie grupy: drzewa i liście. Jedno dziecko jest wiatrem i otrzymuje pelerynę oraz pęk pasków bibuły. Gdy wiatr wieje –wiu, wiu..., dzieci –drzewa poruszają gałązkami, dzieci – liście- poruszają się wokół drzew i szumią –sz..., sz...sz. Gdy wiatr ucichnie , listki powoli opadają na ziemię ( dzieci siadają na dywanie-głowa schowana między kolana).
7. .W jaki sposób dźwięk wydobywa się z instrumentów( grzechotki, tamburyno, bębenek, flet)
-oglądanie instrumentów, omawianie sposobu wydobywania się dźwięków;
-przeliczanie uderzeń na instrumentach;
-odtwarzanie podanego rytmu
8. „Zaczarowana orkiestra” dz. Graja podzieleni na grupy według wskazówek dyrygenta: różdżka do góry- gramy intensywnie, różdżka opuszczona- gra o coraz niższym natężeniu (zmiana dyrygenta), następnie gra połączona z ruchem: do marszu wolne tempo, do biegu- szybkie tempo.
9. Praca plastyczna- dzieci ozdabiają plastikowe butelki po soki kolorowymi liśćmi wyciętymi z kartonów, wsypują do butelek: kaszę, ryż lub groch.
10. Zabawa kończąca zajęcie:
„Zajęcia skończone i chce nam się jeść
Do zabawy idziemy,
Adieu,bye, bye- cześć”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.