X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 33146
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Dzień bez zabawek" scenariusz zajęć

OPRACOWAŁA:
Mgr Renata Stachowicz

Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych w ramach całodniowej Akcji - „ Dzień bez zabawki”

TEMAT ZAJĘĆ: „ Dzień bez zabawek w przedszkolu”.
CEL GŁÓWNY: Budzenie wyobraźni i kreatywności dzieci poprzez uczestnictwo w „ Dniu bez zabawek”.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Rozwijanie kreatywności dziecka.
2.Inspirowanie dzieci do poszukiwania nowych form zabawy.
3.Integrowanie dzieci z grupą.
4.Wspieranie różnorodnych uzdolnień dzieci.
5.Szukanie alternatywnych form zabawy.
6.Rozwijanie sprawności manualnej.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
1.Jest sprawne manualnie.
2.Rozwija swoją wyobraźnie i pomysłowość.
3.Nawiązuje bliższe relacje z dziećmi.
4.Potrafi samodzielnie wykonać pracę techniczną ( przestrzenną).
5.Samodzielnie podejmuje decyzje.
6.Chętnie pomaga innym.
7.Cieszy się z efektów swojej pracy.
8.Rozwija swoje uzdolnienia i poznaje siebie i swoje pasje.
METODY PRACY:
- czynna – wykonywanie prac plastyczno – technicznych.
FORMY PRACY:
- indywidualna i grupowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- kartony i opakowania,
- kartonowe rurki, rolki pop papierze toaletowym i ręcznikach papierowych,
- tkaniny,
- plastikowe butelki różnych rozmiarów,
- kartki z bloków rysunkowych i kartki techniczne,
- nakrętki od butelek, korki od butelek,
- taśmy klejące, kleje,
- nożyczki,
- guziki,
- folie, szary papier,
- ołówki, kredki, mazaki, farby,
- zszywacze, zszywki,
- masa solna, plastelina,
- folie bąbelkowe... itp.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.W sali przedszkolnej wisi napis „ Sprytne rączki mam wiec zabawkę zrobię sam”.
Powitanie dzieci wierszykiem:
„ Na zabawę przyszła pora, a zabawki hop do wora.
Hop do pudeł, dziś ich nikt nie zobaczy
Czym się bawić?- myśli Ola, która przyszła do przedszkola.
Wszędzie tylko kartoniki, szmatki, stare pudła i guziki stos papierów, butli parę Sznurki i gazety stare...
Uśmiech wam rozjaśni twarze, wyobraźnia wam pokaże,
Że te wszystkie szmatki, łatki to najlepsze są zabawki!!!
Ach, jak czas szybko leci!!
Zaraz obiad, woła pani Jeszcze nie, bo robię zamek!!!!
Potem jeszcze auto, domek i dla mamy też pierścionek Torbę, może okulary... Dwie lunety, kosmos cały:-)
Już od rana wre robota, Nikt nie dąsa się , nie miota,
Zgoda, spokój ,ach jak miło, żeby zawsze tak już było...
Dziś wystarczą raczki małe, by zbudować miasto całe kartonowe,
butelkowe i bajkowo - kolorowe.
Bez zabawek było milo, szkoda, że się już skończyło
Teraz częściej zabaweczki, będą jeździć na wycieczki I będziemy się bawili tym, co inni by zniszczyli!!!

Rozmowa z dziećmi na temat zaplanowanego „ Dnia bez zabawki”. Co to znaczy, że zabawki wskoczą do pudeł? Czym będzie się można bawić? Kto nam zrobi zabawki? Czy macie, jakieś pomysły na nowe zabawki? Rozmowa na temat treści wiersza.
Zabawa dramowa „ Rozmowa zabawek”. Dwoje chętnych dzieci przeprowadza rozmowę dwóch zabawek, zastanawiają się o czym mogą one opowiadać i mówić ze sobą.
Prezentacja obrazków uszkodzonych zabawek. Wypowiedzi dzieci na temat szanowania zabawek. Co z takimi zabawkami można zrobić?
2. Pokaz pakowania zabawek przez chętne dzieci.
Chętne dzieci składają do pudełek wybrane zabawki i przykrywają je papierami i folia do pakowania. Nauczyciel wynosi je z sali. Ozdabianie pudełek do pakowania poprzez naklejanie naklejek, serduszek.
3. Zabawy dowolne dzieci z wykorzystaniem sprzętu sportowego: woreczki, piłeczki, szarfy, chusta animacyjna, materace.
4. Zabawy plastyczne z wykorzystaniem materiałów odpadowych:
- kartony i opakowania,
- kartonowe rurki, rolki pop papierze toaletowym i ręcznikach papierowych,
- tkaniny,
- plastikowe butelki różnych rozmiarów,
- kartki z bloków rysunkowych i kartki techniczne,
- nakrętki od butelek, korki od butelek,
- taśmy klejące, kleje,
- nożyczki,
- guziki,
- folie, szary papier,
- ołówki, kredki, mazaki, farby,
- zszywacze, zszywki,
- masa solna, plastelina,
- słomki do napojów, kubki plastikowe,
- folie bąbelkowe... itp.
5. Prezentacja wykonanych prac plastyczno - technicznych, podpisywanie w galerii plastycznej prac dzieci.
6. Przedstawienie kukiełkowe w sylwet wykonanych przez dzieci – prezentacja teatrzyku kukiełkowego.
Niektórym dzieciom można zaproponować wykonanie sylwet do bajki lub dowolnego przedstawienia teatralnego i w ten sposób pobudzić dzieci do rozwijania pomysłowości i fantazji.
Zabawa ruchowa „ Czarodziejka różdżka”. Wszystkie dzieci w rytm muzyki spacerują po sali, a nauczyciel bierze różdżkę wykonana z papierowej rurki i czaruje „ Zamieniam was w koty” - dzieci chodzą jak kotki, potem np. w roboty, pieski, autka, misie, żabki itp.
7. „ Mini zoo” – innym dzieciom można zaproponować stworzenie własnego mini zoo. Na drewnianej podkładce dzieci lepią własne zoo wraz z zwierzętami, alejkami i budynkami. Następnie słownie opisują i wspólnie się bawią.
8.Tworzenie gier dydaktycznych przy niewielkiej ingerencji nauczyciela.
Zaprojektowanie pionków, kostki do gry i samodzielne opracowanie zasad gry.
9. Tworzenie puzzli.
Rysowanie obrazka, a następnie po kolorowaniu rozcięcie go na kilka elementów i wspólne układanie z kolegą.
9.Wspólne rysowanie ( dowolne) na arkuszach szarego papieru.
W trakcie prac plastycznych może dzieciom towarzyszyć spokojna muzyka, która podniesie poziom atrakcyjności zajęć.
10.Zabawa „ Dokończ zdanie” – dzieci siedzą w kręgu i podają sobie piłkę kończą zdanie „ Najbardziej podobało mi się...”
11.Zakończenie zajęć i swobodne wypowiedzi dzieci na temat minionego dnia.

„ Dzień bez zabawek” polega na całodniowej zabawie dzieci bez wykorzystania tradycyjnych zabawek oraz bez ingerencji nauczyciela – wychowawcy. Rola nauczyciela w tym dniu sprowadza się jedynie do czuwania nad bezpieczeństwem dzieci, bez organizowania dzieciom typowych zajęć. „ Dzień bez zabawek” uczy dzieci kreatywności i pomaga rozwijać wyobraźnie. Ponadto uczy współdziałania, pracy w grupie i przełamywania lęków i pokonywania nieśmiałości. Dzieci poznają radość z tworzenia i osiągają satysfakcję z uzyskanych rezultatów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.