X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32912
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zapachy Świąt - scenariusz zajęć

Temat bloku: Przygotowania do świąt.
Temat dnia: Zapachy świąt.

Cele główne:

- wdrażanie do uważnego słuchania wiersza i wypowiadania się na jego temat;
- rozwijanie sprawności fizycznej

Cele operacyjne:

Dziecko:

- umie słuchać uważnie wiersza i poprawnie wypowiedzieć się na jego temat;
- potrafi podać skojarzenia związane ze świętami;
- potrafi się gimnastykować;
- potrafi ułożyć litery w wyraz oraz odczytać jego znaczenie;
- umie wypowiedzieć się na temat świątecznych przygotowań, tradycji oraz zwyczajów świątecznych;
- potrafi za pomocą zmysłu węchu rozpoznać aromaty;
- wie, jak powstaje czekolada;
- potrafi rysować oburącz w powietrzu wskazane kształty;
- potrafi ułożyć w podanych kartoników z literami wyraz zgodnie z wzorem.

Metody:

- słowna (opowiadanie)
- czynna (ruch)
- oglądowa (video prezentacja, ilustracje, kartoniki z literami)

Formy organizacyjne:

- indywidualna
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- płyta CD – piosenka powitanka;
- płyta CD – odgłosy zwierząt;
- oliwka o zapachu pomarańczy;
- tamburyn;
- wiersz „Zapach czekolady” D. Wawiłow;
- portret Mikołaja;
- kartoniki z wydrukowanymi sylwetami prezentów (z drugiej strony kartonika – litera);
- prezentacja – wigilijne potrawy;
- ilustracje – wigilijne potrawy;
- olejki zapachowe;
- Video Prezentacja – „Jak powstaje czekolada?”;
- gazety;
- kosze;
- woreczki gimnastyczne;
- pachołki;
- szarfy;
- bębenek;
- kartki z wyrazami;
- kartoniki z literami.

Przebieg zajęć:
I .

1. Sprawdzenie obecności.

2. Przywitanie się z dziećmi.
● Wspólne ustalenie pory dnia, dnia tygodnia, pory roku oraz opisanie aktualnej pogody na zewnątrz.
● Piosenka powitanka – wytwarzanie miłej i życzliwej atmosfery podczas zabawy z powitanką.
● Zabawa na powitanie. Nauczycielka wypowiada różne określenia, a dzieci które poczują się powitane są proszone o pomachanie ręką:
„Witam wszystkich, którzy nie mogą się już doczekać Świąt Bożego Narodzenia”;
„Witam wszystkich, którzy chcieliby, by już spadł śnieg”,
„Witam wszystkich, którzy lubią dostawać prezenty”;
„ Witam wszystkich, którzy lubią niespodzianki” itp.
- „Świąteczne powitanie” – nauczyciel wylewa na dłoń każdego dziecka kilka kropel oliwki o zapachu pomarańczy. Dzieci rozcierają oliwkę i próbują odgadnąć co przypomina im ten zapach.
- „Z czym kojarzą się święta” – ćwiczenia słownikowe. Dzieci, siedząc w kręgu, opowiadają z czym kojarzą im się święta Bożego Narodzenia (z jakimi smakami, zapachami, wydarzeniami, obrazami);
● Zestaw ćwiczeń porannych:
- „W poszukiwaniu Mikołaja” – zabawa z elementem czworakowania. Dzieci poruszają się po sali na czworakach. Na hasło „Mikołaj idzie” – zatrzymują się i chwilę wytrzymują bez ruchu.
- „Świąteczne porządki” – zabawa ogólnorozwojowa. Dzieci stają w rozsypce twarzą w stronę nauczyciela i wykonują jego polecenia (naśladują ruchami wykonywane czynności):
* Myjemy okna raz prawą, a raz lewą ręką.
* Odkurzamy.
* Myjemy podłogę: raz prawą, raz lewą stopą (dzieci zataczają koła na podłodze).
* Wymieniamy żarówki (ręce mocno wyciągnięte w górę).
* Wietrzymy pokój (krążenie ramion w przód i w tył).
* A teraz... podskakujemy (ręce na biodrach, podskoki obunóż).

- „Śnieżynki na wietrze” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Przy dźwiękach tamburynu dzieci – śnieżynki – leciutko biegają po sali, co pewien czas obracając się wokół własnej osi – wirują na wietrze. Kiedy tamburyn milknie – wiatr przestał wiać, dzieci wykonują przysiad podparty – śnieżynki spadają na ziemię.
- „Rzucamy śnieżnymi kulami” – dzieci naśladują podnoszenie śniegu, lepienie z niego śnieżnych kul i rzucanie jak najdalej śnieżkami. Rzuty wykonują na zmianę raz prawą, raz lewą ręką.
- „Oczyszczamy buty ze śniegu” – zabawa z elementem równowagi. Dzieci naśladują oczyszczanie butów ze śniegu – w staniu jednonóż próbują zdjąć prawy but, opuszczają nogi, otrzepują but ze śniegu i w staniu na lewej nodze próbują go założyć. Potem wykonują ćwiczenia drugą nogą.
- „Ogrzewamy zmarznięte stopy” – podskoki. Dzieci wykonują różne podskoki w miejscu – rozgrzewają zmarznięte stopy.
- „ Zima biała” – dzieci maszerują po obwodzie koła w rytm tamburynu. Podczas przerw rytmicznie wyklaskują słowa: „Zima, zima biała śniegu nasypała”.

II.
1.Słuchanie wiersza Danuty Wawiłow „Zapach czekolady”

● Odkrycie tematu zajęć. Na tablicy przyczepiony jest portret Mikołaja i prezenty, pod którymi kryją się wyrazy. Zadaniem dzieci jest odkrycie prezentów i odczytanie tematu zajęć, który brzmi: „Świąteczne przygotowania”.
● Rozmowa na temat świątecznych przygotowań:
- Co to są świąteczne przygotowania?
- Po co się robi świąteczne przygotowania?
- Czy wy pomagacie w świątecznych przygotowaniach?
- W czym pomagacie rodzicom?

Słuchanie wiersza D. Wawiłow „Zapach czekolady”.
Nauczyciel prezentuje tekst wiersza:
„Przyszedł do nas wujek Władek,
przyniósł wielką czekoladę
z orzechami, z rodzynkami,
w pięknym pudle z obrazkami.
Jeśli będę grzecznie siedzieć,
dadzą mi ją po obiedzie...
Choć zamknięta jest szuflada,
wszędzie pachnie czekolada.
Układanki chcę układać –
wszędzie pachnie czekolada.
Gdy na nowy rower wsiadam –
wszędzie pachnie czekolada.
Kiedy z lalką sobie gadam –
wszędzie pachnie czekolada.
Czy kto może mi powiedzieć,
kiedy będzie po obiedzie?
Bo nie będę żyć w spokoju,
gdy ten zapach jest w pokoju!
● Po wysłuchaniu wiersza nauczyciel zadaje dzieciom pytania do tekstu:
- Kto przyszedł do dzieci?
- Co ze sobą przyniósł?
- Co dzieci lubią jeść?
- Z czym była ta czekolada?
- Jaki był warunek zjedzenia czekolady?
- Jaki zapach roznosił się w powietrzu?
- Jakie inne zapachy unoszą się w powietrzu podczas przygotowań do świąt?
- Jakie potrawy wigilijne przygotowują rodzice? (pokaz slajdów, obrazków)
Nauczyciel jednocześnie prezentuje różne świąteczne zapachy:
● „Co tak pachnie?” – trening węchowy. Nauczyciel daje dzieciom do powąchania buteleczki z różnymi olejkami zapachowymi. Zadaniem dzieci jest podać nazwę zapachu i dobrać do niego odpowiednią ilustrację. (olejek pomarańczowy – pomarańcza, olejek o zapachu kawy – filiżanka z kawą, olejek cynamonowy – laski cynamonu).
● Video Prezentacja – „Jak powstaje czekolada?” – dzieci oglądają film lub prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczyciela. Poznają proces produkcji czekolady od momentu zebrania ziaren kakaowca do zakupu tabliczki czekolady w sklepie.
https://www.youtube.com/watch?v=mesPVKr5Tmo
● „Choinka” – symetryczne rysowanie choinki oburącz w powietrzu, na dywanie, na tablicy, na plecach kolegi, na podłodze.

2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych:
Zabawy bieżne, skoczne, rzutne.
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
- zbiórka
- sprawdzenie gotowości do zajęć
- motywowanie dzieci do aktywnego udziału w zajęciach
- podanie tematu zajęć
2. Rozgrzewka. Psychomotoryka, profilaktyka:
● Marsz dookoła sali.
● Marsz dookoła sali z wysokim unoszeniem kolan.
● Marsz dookoła sali na palcach.
● Marsz dookoła sali na piętach.
● Przysiad podparty, marsz dookoła sali.
● Klęk podparty, uniesienie bioder w górę.
● Podskok obunóż – naśladowanie piłeczki.
● W staniu – wymachy prawej nogi w przód i w tył.
● Leżenie tyłem – robimy aniołki na śniegu.
● Przysiad podparty – naprzemiennie wyrzuty nóg w tył.
3. Realizacja głównego zadania zajęć – zabawy bieżne, skoczne, rzutne.
● „Dzieci i choinki” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci dobierają się parami i stają jedno za drugim. Pierwsze jest choinką, która rośnie w lesie, drugie dzieckiem, które chowa się za nią. Dzieci poruszają się po lesie w rytm tamburynu. Podczas przerwy w grze przykucają za swoją choinką. Co pewien czas następuje zamiana ról.
● Marsz dookoła boiska – pobranie gazet, ugniatanie gazet w papierowe kule – śnieżki.
● Podrzucanie i chwytanie kul jedną ręką, oburęcz (można wprowadzić utrudnienie – klaśnięcie w dłonie przed chwyceniem kuli);
● Zabawa skoczna – podskoki z kulą trzymaną między kolanami. Podskoki obunóż do półmetka z kulą trzymaną między kolanami, powrót biegiem z kulą trzymaną oburącz. Przekazanie następnemu dziecku.
● Celowanie kulą do kosza – dzieci ustawione w rzędach rzucają kulami z gazet do kosza trzymanego przez wyznaczone dziecko. Osoba trzymająca kosz manipuluje nim tak, by pochwycić lecącą kulę.
● „Bitwa na śnieżki” – ćwiczenia kształtujące ramiona, tułów i nogi. Na sali porozrzucane są kule z gazet. Na hasło: „Śnieżki!” – dzieci podbiegają do kul ugniecionych z gazet i oddają rzut.
● „Jedzie, jedzie Mikołaj” – zabawa bieżna. Dzieci trzymając woreczki gimnastyczne – kierownice udają, że są Mikołajami, rozdającymi prezenty – biegają i co chwilę się zatrzymują.
● „Biegnij po prezent” – zabawa bieżna. Nauczyciel dzieli grupę na dwa zespoły. Ustawia je w dwóch rzędach na linii startu. W odległości 5 metrów od nich stawia po jednym pachołku na drużynę. Przy każdym pachołku stoi pojemnik z woreczkami. Na sygnał nauczyciela pierwsze dziecko biegnie do pachołka, okrąża go, zabiera 1 woreczek i wraca na koniec drużyny. Wygrywa zespół, który najszybciej przyniesie wszystkie prezenty.
● „Prezenty na swoim miejscu” – zabawa z elementami gimnastyki korekcyjnej (na boso). Nauczyciel rozrzuca woreczki po całej sali. Pomiędzy nimi układa szarfy. Zadaniem dzieci jest dostarczenie woreczków stopami do odpowiedniej szarfy. (podział na kolory, drużyny dziewczynek i chłopców).
● „Ciasto na pierogi” – zabawa z elementem gimnastyki korekcyjnej. Dzieci siedzą na podłodze, ugniatają woreczek jak ciasto – raz prawą stopą – raz lewą.
● „Spadające gwiazdki” – zabawa bieżna. Dzieci maszerują po całej sali. Nauczyciel na bębenku podaje wolne tempo. Na hasło: Spadają gwiazdki! Nauczyciel przyspiesza, a dzieci poruszają się do rytmu.

4. Uspokojenie organizmu
„Gwiazdki” – zabawa uspokajająca. Dzieci leżą na plecach. Na komendę nauczyciela podnoszą ramiona w górę i ruszają samymi palcami – pokazują jak migocą gwiazdy.

III.„Ułóż taki wyraz” – zabawa dydaktyczna. Dzieci siedzą na dywanie. Nauczyciel pokazuje dzieciom wyraz (np. prezent, gwiazda, Mikołaj, święta, ....). Dzieci przez chwilę patrzą, następnie udają się do stolików, gdzie mają do dyspozycji kartoniki z literami. Z liter starają się ułożyć ten wyraz. Odczytują ułożone wyrazy.
Podsumowanie zajęć:
Nauczyciel zadaje pytania dzieciom:
- Czy lubicie święta i świąteczne zapachy?
- Czy podobały wam się dzisiejsze zajęcia?
- Które zabawy najbardziej wam się podobały?
Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.