X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32854
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie literek - zabawy wprowadzające w świat czytania przygotowane w oparciu o metodę I. Majchrzak

Scenariusz zajęć
dla dzieci 4-letnich

Prowadząca: Magdalena Kasznia
Temat: „ W krainie literek”- zabawy wprowadzające w świat czytania przygotowane w oparciu o metodę I. Majchrzak.

Cele główne:
- tworzenie okazji do rozwijania umiejętności rozpoznawania i identyfikowania liter na podstawie własnego imienia
- rozwijanie pamięci wzrokowej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozpoznaje swoje imię- napis wśród innych wizytówek,
- rozpoznaje imiona dzieci nieobecnych;
- dzieli imiona na sylaby;
- wyróżnia pierwszą głoskę w imieniu;
- rozpoznaje i wyszukuje pierwszą literę swojego imienia;
- uważnie słucha poleceń nauczycielki
Metody:
- słowna- rozmowa, objaśnienia, instrukcje
- czynne- zadań stawianych do wykonania
- percepcyjne- obserwacji i pokazu
- metoda Ireny Majchrzak
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Pomoce dydaktyczne: wizytówki z imionami, kartoniki z literami, CD, radio, koszyczek „obecni”-„nieobecni”, krzesełka oznakowane wizytówkami


Przebieg zajęcia:
1. „Sprawdzenie obecności- kto jest a kogo dziś nie ma?”- dzieci odszukują swoje imię z wizytówek rozrzuconych na dywanie. Następnie wkładają je do właściwego koszyczka.
2. „Czyje imię pokazałam?” - nauczycielka pokazuje dzieciom imię i dziecko, które rozpozna je wstaje (lub wykonuje inne polecenia np. podskoczy, klaśnie, obróci się np.), a reszta dzieci nagradza je brawami.
3. „Krąży, krąży moje imię”- dzieci w kole podają sobie wizytówkę jednego z nich, która przechodzi z rąk do rąk, aż trafi do swojego właściciela. Jeśli dziecko prawidłowo rozpozna swoje imię w nagrodę klaszcze- dzieląc imię na sylaby.
4. „Znajdź swoje imię” – dzieci przy muzyce biegają po dywanie starając się omijać rozrzucone na nim wizytówki. Na przerwę w muzyce odszukują i stają przy swoim imieniu.
5. „Rozpoznaj swoją pierwszą literkę”- dzieci siedzą na dywanie. Przed każdym leży wizytówka z jego imieniem. Nauczycielka pokazuje wielką literę z alfabetu prosząc, aby przyszły do niej dzieci, których imiona rozpoczynają się taką samą literą.
6. „ Który samolot startuje? – wszystkie dzieci jako samoloty stoją na lotnisku. Nauczycielka pokazuje po kolei wizytówki dzieci, które mogą „ startować”.
7. „ Deszcz imion”- dzieci siedzą na dywanie. Nauczyciel wchodzi na krzesełko, tworzy wachlarz z wizytówek i rozrzuca je na dywanie. Dzieci szukają swojego imienia. Kto znajdzie podnosi wizytówkę do góry. Nauczyciel nagradza każdego brawami.
8. „Pociąg”- zabawa ruchowa przy muzyce z wykorzystaniem krzesełek oznakowanych wizytówkami. Na przerwie w muzyce pociąg zatrzymuje się na stacji- nauczycielka pokazuje wizytówki dzieci , które „wysiadają” z pociągu i siadają obok krzesełka.
9. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.