X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32848
Przesłano:

Baśń może zawierać elementy komizmu? Konspekt zajęć

mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego

Konspekt zajęć z języka polskiego kl.VI

Temat lekcji: Czy baśń może zawierać elementy komizmu?

Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
•Czytać płynnie tekst literacki
•Wyszukiwać w tekście potrzebne informacje
•Wypowiadać się na określony temat
•Czytać tekst z podziałem na role
•Odnaleźć w tekście elementy komizmu i karykatury
Metody lekcji:
•Metoda programowa: Praca z tekstem
•Metoda aktywizująca: dyskusja, burza mózgów
Środki dydaktyczne:
•B.Leśmian „Gdy piratami są kobiety”


Przebieg zajęć:
1.Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2.Głośna lektura tekstu.
3.Dyskusja na temat lektury. Wyszukiwanie w tekście znanych uczniom motywów literackich, burza mózgów, zapis:
MOTYWY KULTUROWE:
-Mityczne Amazonki
-Baśniowe poszukiwanie królewny
-Wzrok, który obezwładnia
MOTYWY LITERACKIE:
-Podróż morska i przygoda
-Poeta i poezja
-Kobieta fatalna
ELEMENTY KOMIZMU:
-Komizm słowny
-Komizm postaci
4.Charakterystyka wuja Tarabuka. Uczniowie wyszukują w tekście elementy opisujące wuja, odnajdywanie elementów komizmu. Zapis:
Wuj Tarabuk ma skłonność do samouwielbienia, okazuje się krętaczem wobec siebie samego. W tekście mamy do czynienia z karykaturą Tarabuka. Charakterystyka wuja jest wyolbrzymiona i przesadzona, ale zawiera sporo sympatii wobec bohatera.
5.Odczytanie z podziałem na role fragmentu tekstu.
6.Zapis pracy domowej:
Zapisz pieśń olbrzymek w formie wiersza.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.