X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32811
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie dziecięcych praw - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć z dziećmi prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach

Temat zajęć: W krainie dziecięcych praw
Termin: 18.11.2016r.
Grupa: IX Wiek dzieci: 3 latki
Miejsce: sala przedszkolna
Osoba prowadząca: Anna Łukasik-Frątczak

Cel ogólny:
- Poszerzanie wiedzy dzieci na temat ich praw;
- Rozwijanie wyobraźni twórczej.

Przewidywane efekty:
Dziecko:
- uważnie słucha czytanego tekstu;
- odpowiada na proste pytania;
- ilustruje ruchem treść opowiadania;
- uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych;

Metody:
- oglądowa, aktywizująca, słowna (objaśnienie, rozmowa).

Formy:
- z całą grup?

Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
3.3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
7.2) odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką,gestem i ruchem; umie posługiwaćsię rekwizytami (np. maską).
15.2) zna swoje prawa i obowiązki.

Pomoce dydaktyczne: wiersz M. Brykczyńskiego „O prawach dziecka”, ilustracje przedstawiające prawa dzieci (prawo do radości, niepowodzeń i łez, własności, niewiedzy, tajemnicy, szacunku), płyta CD, magnetofon, symbole ilustrujące prawa dziecka, maskotka.


PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. „Iskiereczka radości” - zabawa na powitanie. Dzieci siedzą w kole i przekazują sobie iskiereczkę poprzez uścisk dłoni.

2. „O prawach dziecka” – wysłuchanie wiersza Marcina Brykczyńskiego. Rozmowa kierowana pytaniami nauczycielki na temat treści wiersza.

3. „Prawa dziecka” - zapoznanie dzieci z ich prawami – nauczycielka prezentuje ilustracje przedstawiające prawa dzieci, następnie czyta rymowanki do wybranych praw, objaśnia dzieciom co one oznaczają.
- Czasem coś mi wyjdzie źle, wtedy prawo mam popłakać się;
- Tajemnice i sekrety każdy ma, mam je także ja;
- Mam prawo mieć własne rzeczy, temu nikt nie zaprzeczy;
- Nie krzycz na mnie gdy robię coś źle, jestem człowiekiem więc szanuj mnie;
- Choć wiele zadaje pytań i tak nie wiem wszystkiego, mam do tego prawo, niewiedza to nic złego;
- Mam prawo śmiać się wesoło, cieszyć się ze wszystkiego co jest wokoło.

4. „Podróż do Krainy Dziecięcych Praw” – nauczycielka opowiada historyjkę, której treść dzieci ilustrują ruchem.
Dziś wybierzemy się na wycieczkę do Krainy Dziecięcych Praw. Wsiadamy do pociągu i ruszamy. Po długiej podróży dotarliśmy do:
- Kraina Radości – w tej krainie każdy się uśmiecha, podskakuje z radości do góry oraz wszyscy wspólnie tańczą w dużym kole;
- Kraina Szacunku – w tej krainie wszyscy są dla siebie mili i uprzejmi. Dzieci podchodzą do siebie nawzajem i mówią sobie miłe słowa np. lubię się z Tobą bawić;
- Kraina Upadków i Niepowodzeń – w tej krainie wszyscy się wzajemnie wspierają i pocieszają. Dzieci podchodzą do siebie i przytulają się, głaszczą się po głowach;
- Kraina Niewiedzy – dzieci siadają w kole, podają sobie maskotkę mówiąć: Mam prawo czegoś niewiedzieć, dopiero się uczę;
- Kraina Tajemnicy – w tej krainie dzieci stają w kole i trzymając się za ręce głośno mówią: Mamy swoje tajemnice;
- Kraina Dnia Dzisiejszego – w tej krainie każdy porusza się spokojnie i nie potrąca nikogo, wszyscy siadają spokojnie obok siebie.

5. „Szukam przyjaciela” – zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci tańczą w rytm muzyki, na przerwę w muzyce łączą się w pary. Na kolejną przerwę pary łączą się w czwórki. Zabawa trwa do momentu dopóki dzieci nie utworzą jednego koła.

6. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowanie:

....................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.