X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32798
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasi pupile - scenariusz zajęć w grupie 5 i 6 - latków wychowania przedszkolnego

Nasi pupile - Scenariusz zajęć w grupie 5 i 6 - latków wychowania przedszkolnego.

Cele główne:

- wdrażanie do uważnego słuchania opowiadania i wypowiadania się na jego temat;
- rozwijanie sprawności fizycznej

Cele operacyjne:

Dziecko:

- umie słuchać uważnie opowiadania i poprawnie wypowiedzieć się na jego temat;
- wie jakie zwierzęta hoduje się w domach;
- wie, dlaczego ludzie hodują zwierzęta w domach;
- potrafi odróżnić zwierzęta domowe na podstawie dźwięków przez nie wydawanych;
- wie, których zwierząt nie wolno hodować w domach;
- wie, jak zapewnić opiekę zwierzętom;
- wie, jak zachować się w kontakcie z nieznajomymi zwierzętami;
- wie, jak zachować się w momencie ataku psa;
- potrafi wykonać pozycję bezpieczną tzw. "żółw”;
- potrafi wykonywać ćwiczenia fizyczne zgodnie z poleceniem nauczyciela;
- potrafi zbudować z klocków domek dla psa;
- potrafi ułożyć wyraz z liter po uprzednim jego zobaczeniu;
- potrafi ułożyć wyrazy rozpoczynające się daną głoską.

Metody:

- słowna (opowiadanie)
- czynna (ruch)
- oglądowa (video prezentacja, ilustracje, kartoniki z literami)

Formy organizacyjne:

- indywidualna
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:

- płyta CD – piosenka powitanka;
- płyta CD – odgłosy zwierząt;
- zagadki;
- opowiadanie O. Masiuk „Zwierzątko”;
- obrazki zwierząt;
- kartoniki z nazwami zwierząt
- tablica interaktywna – video prezentacja (pozycja bezpieczna);
- piórka
- woreczki gimnastyczne;
- piłki;
- instrumenty muzyczne;
- klocki;
- kartoniki z literami;
- naklejki.


Przebieg zajęć:
I .

1. Sprawdzenie obecności.

2. Przywitanie się z dziećmi.
● Wspólne ustalenie pory dnia, dnia tygodnia, pory roku oraz opisanie aktualnej pogody na zewnątrz.
● Piosenka powitanka – wytwarzanie miłej i życzliwej atmosfery podczas zabawy z powitanką.
● Zabawy słuchowe – „Pies, kot, papuga” – zagadki słuchowe. Nauczyciel odtwarza nagrania odgłosów zwierząt. Dzieci słuchają uważnie i na koniec podają, jakie zwierzęta wydawały takie odgłosy – w kolejności, w jakiej je słyszały. (ćwiczenie podziału na sylaby, głoski).
● Zestaw ćwiczeń porannych:
- „Papugi” – zabawa naśladowcza. Dzieci stoją w rozsypce – są papugami. Wybrane dziecko wykonuje dowolne ruchy – pozostałe dzieci je naśladują. Nauczyciel co jakiś czas zmienia dziecko prowadzące zabawę.
- „Papugi” – nauczyciel rozkłada w całej sali woreczki. Dzieci zakrywają je stopami. Na sygnał nauczyciela schodzą z woreczków, biegają po całej Sali i udają, że są papugami. Na ponowny sygnał nauczyciela wracają i znów zakrywają woreczki stopami.
- „Uciekaj myszko” - zabawa ze śpiewem. Dzieci, śpiewając, poruszają się w kole, w którego środku jest dziecko – myszka. Na zewnątrz koła znajduje się dziecko – kot, które próbuje się dostać do jego środka i złapać myszkę.
- „Kotki i myszki” – dzieci – myszki, nauczyciel kot – chodzi na czworakach. Na hasło: „Idzie kot” – dzieci kulą się i nie ruszają. Kot chodzi po Sali i szuka myszki, która się poruszyła.
- „Królicze skoki” – dzieci robią przysiad podparty. Na sygnał skaczą – udając króliczki.
- Ćwiczenia oddechowe „Jesienny wiatr”
Dzieci, stojąc w rozsypce, wciągają głęboko powietrze nosem wznosząc się na palce i wydychają ustami opadając na całe stopy.

II.
1. Słuchanie opowiadania Olgi Masiuk „Zwierzątko”.
● Zagadki słuchowe – na tablicy znajdują się obrazki zwierząt hodowanych w domu oraz pomieszane karteczki z ich nazwami. Dzieci starają się dopasować nazwy do zwierząt według wzoru widniejącego na ścianie. Podział nazw zwierząt na sylaby, wyodrębnianie pierwszej głoski.
● Rozmowa na temat swoich ulubieńców, przyjaciół domu, czyli zwierząt hodowanych w domach.
- Jakie zwierzęta ludzie hodują w domach?
- Których zwierząt nie hoduje się w domu?
- Których zwierząt nie wolno hodować w domu?
- Dlaczego hodujemy zwierzęta w domach?
- Co powinniśmy zapewnić tym zwierzętom?

Słuchanie opowiadania Olgi Masiuk „Zwierzątko”.
Nauczyciel prezentuje tekst opowiadania.
● Po wysłuchaniu opowiadania nauczyciel zadaje dzieciom pytania do tekstu:
- O jakim psie marzył Jacek?
- Jaki był pies Jacka?
- Skąd Jacek wziął swojego psa?
Nauczyciel jednocześnie informuje o zasadach zachowania bezpieczeństwa wobec nieznanych zwierząt:
- Jak mogą zachowywać się zwierzęta (spotkane na ulicy, podwórku)?
- O czym powinniśmy pamiętać w kontakcie z nieznanym zwierzęciem? (nie drażnić; stoimy spokojnie i bez ruchu, gdy pies nas wącha, nigdy nie dotykamy nieznanych zwierząt; gdy chcemy pogłaskać psa zawsze musimy o to zapytać jego właściciela)
- Jak powinniśmy się zachowywać, gdy podczas spaceru widzimy za ogrodzeniem psa? (trzymamy ręce z dala od ogrodzenia, za którym jest pies)
- Jak powinniśmy się zachowywać, gdy podczas pobytu w zoo oglądamy zwierzęta na wybiegu, np. słonia, lwa, foki? (w zoo stoimy w wyznaczonych miejscach)
- Jak należy się zachować, gdy atakuje nas pies? (Nauczyciel przypomina dzieciom, że zdarzały się przypadki pogryzienia dzieci przez psy. Mówi, by dzieci nie zbliżały się do nieznanych psów, nie wchodziły same na obcy teren, na którym jest pies. Nauczyciel pokazuje dzieciom pozycję, jaką należy przyjąć, gdyby przypadkiem zaatakował je pies – przede wszystkim nie należy uciekać, trzeba rzucić się na ziemię, skulić się, chowając głowę pomiędzy ramionami – pozycja bezpieczna – gdy pies na nas skacze zwijamy się w kłębuszek – dziecko klęczy, głową dotyka podłogi, ręce przyciągnięte do tułowia, kciuki schowanew pięści, pięści przyciśnięte do uszu).
● Video Prezentacja – „Pozycja bezpieczna, gdy zaatakuje pies”.
https://www.youtube.com/watch?v=CLyttarov1E

● „Piórka” – ćwiczenie oddechowe. Każde dziecko ma piórko zawieszone na nitce. Dzieci dmuchają na piórka, starając się jak najdłużej utrzymać je w powietrzu. Nauczyciel zwraca uwagę n prawidłowy tor oddechowy oraz wydłużenie fazy wydechu.
.
2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych:
● Maszerujemy:
- jak czaple (wysoko kolana);
- jak wróbelki (na placach);
- jak bociany (na piętach);
- jak pingwiny (na zewnętrznej stronie stopy);
- krążymy ramionami w przód (jak do lotu);
- krążymy ramionami w tył.
● Stop, odwracamy się twarzą do środka koła:
- robimy skłon w przód i wyprost;
- wyciągamy ramiona przed siebie, wykonujemy 5 przysiadów.
- skaczemy jak pajacyki;
● Kładziemy się na plecach:
- ręce jak skrzydełka – jazda na rowerze;
- ręce rozłożone na bok – przenosimy ugięte kolana na prawą stronę i wytrzymujemy 5 sekund, na lewą – wytrzymujemy 5 sekund (wykonujemy 5 powtórzeń, bez odrywania pleców od podłogi);
- ręce wzdłuż tułowia, kolana ugięte, stopy na podłodze. Unosimy biodra do góry, wytrzymujemy 3 sekundy.
● Ćwiczenie inhibicyjno - incytacyjne – dzieci ustawiają się odpowiednio, w zależności od liczby muzycznych sygnałów, np.:
- jeden umówiony sygnał – ustawiają się w rzędzie;
-dwa umówione sygnały – ustawiają się w kole;
-trzy umówione sygnały – ustawiają się w szeregu.
● „Podaj kość” – zabawa ruchowa. Dzieci siedzą w kole jedno za drugim, bardzo blisko siebie. Każde dziecko trzyma w ręku woreczek – kość. Dzieci podają woreczek do przodu, a jednocześnie odbierają go z tyłu.
● „Piesek niesie kość” – zabawa ruchowa na czworakach. Każde dziecko ma woreczek gimnastyczny i staje w pozycji na czworakach. Na hasło: „Pieski niosą kość” – dzieci wkładają sobie woreczek pod brodę i dociskają do szyi. W tej pozycji starają się przenieść woreczek na inne miejsce w drugi koniec sali.
● „Zabawy psów z piłkami”. Każde dziecko dostaje piłkę. Dzieci naśladują zabawę psów z piłkami:
- bieganie (na czworakach) wokół piłki;
- popychanie piłki głową, poruszając się na czworakach;
- popychanie piłki raz jedną łapką – raz drugą.
● „Kocie drogi” – zabawa naśladowcza. Dzieci zamieniają się w kotki: chodzą po sali na czworakach. Nauczyciel mówi co mają robić kotki, a dzieci to wykonują: piją mleko z miseczki, robią koci grzbiet, kładą się na plecach i bawią kłębkiem wełny, polują na myszkę, zwijają się w kłębek i zasypiają.
● „Papugi” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci odgrywające papugi latają po sali (biegają, machając rękami). Na hasło: „Papuga w klatce” – zatrzymują się i stoją w bezruchu”. Na hasło: „Papuga na wolności” – biegają po sali, machając rękami.
● „Miał kotek mleczko” – zabawa ruchowa z elementem czworakowania. Dzieci są kotkami, które w pozycji na czworakach stoją przy swoich miseczkach z mlekiem (woreczki gimnastyczne). Na hasło: „Świeże mleczko” – kotki nachylają się nad miseczkami i naśladują picie mleka (wysuwają i chowają język). Na hasło: „Koci spacer” – chodzą na czworakach pomiędzy miseczkami – uważają, żeby nie potrącić żadnej miseczki.
● „Zabawa zwierząt” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa. Nauczyciel dzieci na psy, koty, papugi. Dla każdej grupy podaje osobny rytm, będący jednocześnie sygnałem do zabawy. Gdy grupa zwierząt usłyszy swój sygnał, porusza się w określony sposób, np.
- psy: „służą” – dzieci w przysiadzie, wyprostowane, ręce zgięte w łokciach, lekko podniesione do góry, podskakują delikatnie;
- koty: dzieci chodzą na czworakach;
- papugi: dzieci biegają drobnymi kroczkami w jednoczesnym wymachiwaniem rękami.

● Ćwiczenie oddechowe – dzieci leżą na plecach. Wykonują wdech nosem, wydech – ustami.

Podsumowanie pracy na zajęciach:
● Zagadki:
„Nasi pupile” – rozwiązywanie zagadek:
- „Któż to ma swe piórka takie kolorowe?
Któż to tak uciesznie przechyla swą głowę?
Chętnie dużo mówi, okiem swoim mruga,
Jeśli mieszka w klatce to pewnie...... „(papuga).

„Kosmate futerko,
Oczka jak paciorki,
W bębenku wciąż biega,
Podobne do norki” (chomik).

„Małe, kolorowe, żyją w szklanym domu.
Choć nie mają głosu, nie wadzą nikomu” (rybki).

„Pełne wody – lecz nie morze,
Rybki ma – lecz nie jezioro,
Zanim spać się dziś położysz
Pokarm wsyp, będzie wesoło”. (akwarium).

III. „Ułóż taki wyraz” – zabawa dydaktyczna. Dzieci siedzą na dywanie. Nauczyciel pokazuje dzieciom wyraz (np. pies, kot, papuga, ryba, łapa, sowa....). Dzieci przez chwilę patrzą, następnie udają się do stolików, gdzie mają do dyspozycji kartoniki z literami. Z liter starają się ułożyć ten wyraz. Odczytują ułożone wyrazy.
„Buda dla psa” – dzieci przy użyciu klocków budują domek dla psa.
Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.