X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32608
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień i noc - scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego w grupie dzieci 4-5 letnich

Temat: Dzień i noc.

Cele ogólne:
• Rozwijanie umiejętności dostrzegania rytmu
• Dostrzeganie umiejętności dostrzegania stałego następstwa dni i nocy

Cele operacyjne:
• Określa czynności wykonywane w ciągu dnia i nocy
• Dostrzega przemienność dnia i nocy
• Układa rytm dnia i nocy

Metody:
- praktycznego działania
- aktywizująca – malowania dziesięcioma palcami R.F. Show
- słowna
Formy: zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- wiersz M. Strzałkowska „Dzień i noc”
- ilustracje, białe i czarne kółka, farby, kartony


Przebieg zajęcia:
1. Powitanie przy zabawie „Witam tych, którzy ...”
„Witam wszystkich, którzy lubią zimę.”
„Witam wszystkich, którzy mieli dziś na sobie czapki.”
„Witam wszystkich, którzy lubią słoneczne dni.”
„Witam wszystkich, którzy nie boją się ciemności.”
„Witam wszystkich, którzy lubią śmiech i dobrą zabawę.”
2. Słuchanie wiersza M. Strzałkowskiej „Dzień i noc” przy ilustracjach
3. Rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza.
- O czym jest mowa w wierszu?
- Kiedy na niebie widać księżyc i gwiazdy?
- Co się dzieje, gdy kończy się noc?
- Kiedy słonce jest najwyżej na niebie?
- Czy dzień lub noc mogą się zatrzymać?

Rozmowa na temat „ Czym różni się dzień od nocy?” – co robimy w ciągu dnia (rano, w południe, wieczorem), a co robimy w nocy.

4. Zabawa „Dzień i noc”.
Dzieci siadają w kole po turecku. Słuchają opowiadania N. ilustrowanego ruchem. Włączają się do zabawy, naśladując ruch N. Obie ręce z lewej strony ciała, opuszczone.
Jest Świt. Słońce jeszcze nie wzeszło, ale już powoli wychyla się zza widnokręgu.
(Ręce leciutko podnoszą się ku górze). Wschodzi coraz wyżej i świeci coraz mocniej. Jest ranek. Rozsyła wokoło swe promienie.(Ręce powoli wędrują ku górze. Palce poruszają się, imitując migotanie promieni). Teraz jest najwyżej, wprost nad naszymi głowami, jest południe, świeci najmocniej. (Ręce uniesione nad głową). Wędruje dalej, zniżając się. Promienie grzeją coraz słabiej, jest wieczór. (Ręce zniżają się po prawej stronie ciała, palce poruszają się coraz wolniej). Słońce zachodzi, nie widzimy go. Jest noc (Ręce niziutko wędrują na lewą stronę ciała). Ale co to, znowu jest świt...
Zabawę powtarzamy kilka razy.
5. Zabawa ruchowa „Dzień i noc”. N- l. rozdaje dzieciom koła: czarne to noc, białe to dzień.
Dzieci biegają w rytm tamburyna. Na hasło: „dzień” dzieci z białymi kołami stoją
i podnoszą koła wysoko nad głową, dzieci z kołami czarnymi przykucają. Na hasło: „noc” sytuacja odwrotna.
6. Zabawa „Dzień i noc” – podział dzieci na dzień i noc (co drugie) z wykorzystaniem emblematów. Dzieci kolejno wstają i kucają wypowiadając formułkę: „Jestem dzień, po mnie jest noc” lub „Jestem noc, po mnie jest dzień” dotykając ramienia kolegi itd. Zabawę powtarzamy w różnym tempie
7. Zabawa „I co dalej? – układanie rytmu z kół czarnych i białych (dzień i noc), prowadzący układa pierwszy element i mówi „teraz tak, a dalej jak?” i wywołuje kolejną osobę do kontynuowania układanki itd.
8. Podział na zespoły. Malowanie farbami metodą dziesięcioma palcami dnia lub nocy.
9. Omówienie wykonanej pracy przez zespół.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.