X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32603
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Halloween - scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców - 5 latki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z UDZIALEM RODZICÓW-
„HALLOWEEN”
DATA: 30.10.2014 r.
TEMAT ZAJĘĆ : „ Halloween na wesoło”

CELE DYDAKTYCZNE/OGÓLNE :
-rozbudzanie zainteresowań poznawczych innymi krajami, zapoznanie dzieci ze zwyczajami związanymi z Halloween
-uczestnictwo w zabawach okolicznościowych, integrowanie grupy
-rozwijanie współpracy i współzawodnictwa oraz odczuwanie radości we wszystkich jej przejawach
-wprowadzenie dzieci w świat fantazji
-wykorzystanie uprzednio zdobytych wiadomości i umiejętności, prezentowanie ich podczas zabaw na forum grupy
-rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych
-odczuwanie radości w procesie odkrywania, tworzenia

CELE SZCZEGÓŁOWE/OPERACYJNE:
-zna zwyczaje związane z Halloween
-potrafi wczuwać się w wyznaczone role
-jest otwarte na propozycję zabaw proponowanych przez nauczyciela
-potrafi bawić się wprowadzając do zabaw elementy fantazji
-rozwiązuje zagadki
-recytuje wiersz
-wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo

METODY PRACY: pedagogika zabawy
FORMY PRACY:zbiorowa, indywidualna, w parach (rodzic-dziecko)
POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE: dekoracja sali (dynie, lampiony, zamek czarownicy, balony, tematyczne emblematy itp.), płyta CD, chusta animacyjna, miotła, białe prześcieradło, zagadki na sylwetach dyni, lampa halogenowa,
Przebieg zajęcia

1) Nauczycielka wita wszystkie dzieci oraz przybyłych gości (rodziców). Przedstawia cel spotkania i zaprasza do uczestnictwa we wspólnych zabawach.
2) Zaprezentowanie przez nauczycielkę krótkiego opowiadania będącego wprowadzeniem tajemniczego i „mrocznego” nastroju.

Dawno, dawno temu za górami za morzami za siedmioma rzekami, za siódmą doliną na skraju lasu na samiutkim krańcu świata którego nikt nie widział, o którym nikt nie słyszał stał sobie WIELKIIIII ZAMEK . Ale nie był to zamek z bajki ten z tych takich całkiem zwykłych, był....zupełnie inny. Czemu??? Był tajemniczy, zaczarowany a może troszkę strrrraszny?. Miał wiele ciemnych okien, stare skrzypiące okiennice ,wielkie dębowe drzwi, dach pokryty mchem i ogromniasty komin z którego co dzień leciał czarny dym.
Do zamku tego prowadziła wąska ścieżka otoczona z obydwóch stron dziwną , niespotykaną roślinnością czasem śmieszną, czasem groźną, która kłaniała się i szeptała jakieś tajemnicze słowa, do każdego podróżnika który nią kroczył. Zamek pełen był sekretów i tajemnic. Wiedzieli o nim wszyscy w okolicy, choć tak naprawdę nie wielu w nim było i mało kto wiedział co tam się działo.. A działo się, oj działo.....
Kiedy zapadał zmrok wszyscy mieszkańcy tego zaczarowanego zamku zmieniali się w piękne stworki niczym z bajki i rozpoczynali wielki bal. Już na początku każdego balu prezentowali przed sobą piękne stroje w nowych fasonach z katalogów upiornej mody oraz wymyślne fryzury.
Tylko popatrzcie kto tam mieszkał...

3) Prezentacja strojów przy muzyce „Polonez” CD 1 ( zbiór własny)
Dzieci ustawione w dwa przeciwległe rzędy, w rytm muzyki przechodzą przez środek, prezentując swój strój.

Mieszkające tam stworki , potworki, poczwarki, zjawy, wróżki księżniczki, rycerze , duszki swoim zwyczajem, po prezentacjiprzepięknych strojów zaczynali własną zabawę. Zabawę w magię i czarowanie.

4) Ilustracja ruchowa – zabawa z pokazywaniem , do melodii Czarowanie/Deszczyk CD 18 wg B. Stauss Aktywność muzyczno-ruchowa

Gdy już wszystko wokół było zaczarowane, wyczarowane a każdego z mieszkańców strasznego Zamczyska opanowywał dziki szał, wszyscy z uśmiechem od ucha do ucha i wypiekami na policzkach rozpoczynali szalone tańce, które często trwały do samego rana.

5) Inscenizacja ruchowa do utworu muzycznego – „Anenn polka-petardy” (muzyka klasyczna). Prezentacja układu tanecznego KlanzyCD 11

Nie raz słyszano dochodzące z zamku dziwne odgłosy(auuu), które niosły się głucho po lesie . To nie dźwięki muzyki, to nie śpiew i nie zaklęcia to psotne psikusy małych duszków...które wciąż wszystkich straszą i straszą....po dziś dzień. W taki to oto sposób

6) Zabawa ruchowa – „DUSZKI”- wg metody Batti Strauss , wykorzystanie utworu muzyki klasycznej Pizzicato CD 6

To niebywałe miejsce było w jednym podobne do naszego świata, że po nocy nastaje dzień. Rano kiedy krople rosy delikatnie osuwały się po źdźbłach trawy, w zamku zapadała błoga cisza. Mieszkające tam stworki , potworki, poczwarki, zjawy, wróżki księżniczki, rycerze , duszki wychodziły na leśną polanę i śpiewały tak...

7) Grupowa prezentacja umiejętności wokalnych podczas śpiewania przez przedszkolaków piosenki „Leśne duszki” CD 1 ( zbiór własny)

Na polanie do tajemniczych mieszkańców zamczyska przyłączali się też okoliczni domownicy zaczarowanego lasu

8) Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy
a) „zabawa z miotłą „dzieci i rodzice stoją w kole, w rytm muzyki przekazują sobie miotłę z rąk do rąk. Gdy muzyka cichnie osoba, u której pozostała miotła w rękach wchodzi do środka koła.

b) zabawa w kole „Dyniowa zupa Czarownic”- Wszyscy uczestnicy zostają zamienieni w dynię przy zaklęciu ( Czary- mary abra –kadabra bum –wszystkich zamieniam w dynię) Dzieci trzymają się wraz z rodzicami za ręce i tańczą dookoła, powtarzając słowa : „Zupę czarownic, zupę czarownic, czarownica uwarzyła i do kotła dynię na głoskę ....wrzuciła”, po czym nauczyciel podaję głoskę, na którą rozpoczyna się imię dziecka bądź rodzica. Wymienione osoby wskakują na chwilę do środka koła .

(Zaproszenie rodziców do ponownego zajęcia miejsc przy stolikach)
9) Grupowa recytacja wiersza
„My jesteśmy straszne zmory.
Bardzo groźne z nas upiory.
Jeśli nie chcesz się nas bać.
Musisz nam cukierka dać.

10)Konkurs spostrzegawczości słuchowej i wzrokowej pt.: „ Cukierek czy psikus” . Rodzice rozpoznają swoje pociechy po głosie i po oczach
( dziecko ukryte jest pod białym prześcieradłem) .

11) „Dyniowe zagadki z czarownicy czapki”- rozwiązywanie zagadek eksponujących wiadomości i umiejętności dzieci ( Dziecko losuje emblemat dyni na którym ukryte są pytania, rodzic odczytuje treść-dziecko odpowiada. Za prawidłową odpowiedź otrzymuje cukierka.)

12) Ewaluacja zajęcia – Praca twórcza. Wspólnie z rodzicami wykonanie
„ Dyniowego Stworka „ – metodą papieroplastyki, według słownego instruktażu nauczyciela . Przyklejenie „Dyniowemu Stworkowi” minki smutnej bądź uśmiechniętej symbolizującej radość lub niezadowolenie dziecka z zajęcia.

13) Słodki poczęstunek , magiczna sesja zdjęciowa, podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie przybyłych gości .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.