X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32468
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z powietrzem i wodą. Scenariusz zajęć eksperymentalno-badawczych na powietrzu

Scenariusz zajęć eksperymentalno-badawczych na powietrzu

Temat: Zabawy z powietrzem i wodą.

Cel ogólny: Stwarzanie dzieciom sytuacji do samodzielnego doświadczania, odkrywania i
przeżywania w zabawach badawczo-odkrywczych – doświadczenia z wodą i powietrzem.

Cele operacyjne dziecko:
- wypowiada się na temat właściwości powietrza,
- opisuje, co działo się podczas zabaw badawczych (dzieci młodsze),
-wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń (dzieci starsze),
-tworzy atrybuty określające wodę i powietrze (Powietrze jest ...; Woda jest ... .),
-potrafi wytłumaczyć, dlaczego powietrze i woda są niezbędne do życia.

Formy organizacyjne :
- indywidualna, z całą grupą

Metody pracy:
-czynne- zadań stawianych do wykonania, kierowanie własną działalnością dzieci;
-percepcyjne- obserwacji, pokazu;
- techniki twórcze-lista atrybutów.

Przedmioty wspierające działanie:
- naczynia z wodą, słomki, balony, zestaw do robienia baniek mydlanych, kolorowe piórka do cwiczeń oddechowych, świece, słoiki.

Przebieg zajęcia:

1.Zabawa na powitanie- ,,Magiczny krąg ” .N-lka zaprasza dzieci na taras przedszkolny. Dzieci tworzą krąg i witają się ze sobą.
2.Zabawy ze słomką i szklanką wody.
Dzieci siadają przy stolikach w małych grupach. Robią głęboki wdech, a następnie wydech przez słomkę zanużoną w wodzie (szklanka).Obserwują, co dzieje się z wodą przy wydechu, wymieniają spostrzeżenia z n-lką i dziećmi, wyciągają wnioski.
3. Baloniki
N-lka stawia pytanie- Co znajduje się w balonie? Jak to sprawdzić? W balonie jest powietrze. Dowiemy się o tym , kiedy będziemy je wolno wypuszczać , poczujecie jak będzie was łaskotać.
* Jakie jest powietrze? Lista atrybutów ( np. lekkie, ciężkie, zimne, ciepłe,, czyste, brudne, bez zapachu...)
4.Doświadczenie-,, Do czego potrzebne jest powietrze ? ”
Stworzenie sytuacji problemowej: Do czego jest potrzebne powietrze?
N-lka zapala dwie świece, jedna zostaje nakryta słoikiem, po chwili gaśnie. Dzieci wyciągają wnioski.
5.Komu jeszcze potrzebne jest powietrze? Dzieci nabierają dużo powietrza i zamykają buzię, zaciskają palcami nos, kiedy brakuje im powietrza odsłaniają nos.
Po doświadczeniu odpowiadają na pytanie: Czy powietrze jest potrzebne do życia ludziom?
Później n-lka przypomina dzieciom doświadczenie z kwiatkiem schowanym pod słoik i prosi by dzieci opowiedziały, co stało się z kwiatkiem.
Powietrze i woda są niezbędne do życia ludziom, roślinom i zwierzętom.
6.Zabawa ruchowa na powietrzu, ćwiczenia oddechowe - dmuchanie na piórka. Czyje piórko utrzyma się najdłużej w powietrzu.
• 7. Dzieci otrzymują pojemnik z płynem i robią bańki. Próby złapania bańki na rękę, podskakiwanie do baniek, zabawy wg inicjatywy dzieci.
8.Kropla wody.
N-lka prosi, żeby dzieci ustawiły się w kole i zamknęły oczy. Kiedy dziecko poczuje krople wody na twarzy może je otworzyć .N-lka kolejno kroplownikiem nakłada krople wody na twarze dzieci.
* Jaka jest woda? Lista atrybutów (czysta, brudna, bezbarwna, bez zapachu, zimna, ciepła...).
9. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.