X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32441
Przesłano:

Wiosna w sadzie

Cel:kształtowanie wrażliwości uczniów na piękno wiosennej przyrody
Uczeń:potrafi nazwać drzewa i krzewy owocowe w sadzie, rozumie rolę owadów w zapylaniu kwiatów,przeżywa piękno wiosennego sadu
Metody:obserwacja,opis,opowiadanie,ćwiczenia praktyczne,
Formy pracy:grupowa,indywidualna,zbiorowa
Środki dydaktyczne:gałązki drzew i krzewów owocowych,lupa, ilustracja kwitnącego sadu

Przebieg
1.Nauczyciel wiesza ilustrację kwitnącego sadu i recytuje wiersz
"Kiedy przychodzi do kraju,
kwitnące witają ja drzewa.
Lasy się nisko kłaniają w zaroślach śpiew rozbrzmiewa.
Na pola rolnik wyrusza,
zapuszcza lemiesz w ziemię.
I z tej ziemi zroszonej deszczem
wyrzuca skiby jak cienie.
Wszystko jest świeże i młode:
-I praca, i radość, i słowa.
A teraz-proszę-zgadnijcie
o czym w tym wierszu jest mowa?"

Pytania:
-O czym jest mowa w tym wierszu?
-Gdzie najlepiej zobaczyć piękno wiosny?
-Co możemy zaobserwować w sadzie?

2.Wycieczka do sadu
-Obserwacja w sadzie:

Gr.I-Rozmowa z sadownikiem(prace pielęgnacyjne wykonywane wiosną w sadzie ,obserwacja ładu w sadzie)
Gr.II-Obserwacja drzew owocowych-ich rodzaje.
Pokrój drzew:jabłonie,grusze,śliwy,wygląd kwiatów tych drzew.Poprosić sadownika o okazy kwiatów.
Gr.III-Obserwacja krzewów owocowych.Pokrój krzewów:porzeczki,agrestu,maliny.Wygląd gałązek oraz kwiatów i pąków.
Gr.IV-Obserwacje owadów i ptaków w sadzie.Jakie są tam owady?Jak się zachowują?

3.Podsumowanie wycieczki:
-swoje spostrzeżenia przedstawiają poszczególne grupy
Gr.I-Prace pielęgnacyjne w sadzie:przycinanie drzew i krzewów wczesna wiosną,spulchnianie wokół nich gleby,bielenie pni,czyszczenie i wystawianie budek lęgowych dla ptaków-sprzymierzeńców sadownika w walce ze szkodnikami.
-Drzewa posadzone są w rzędach a obok krzewy.
Gr.II-Pokrój drzew
-jabłoń-rozłożysta,kwiaty biało- różowe
-grusza-smuklejsza,kwiaty białe
-śliwa-mniejsza,szeroka,kwiaty lekko różowe
Czas kwitnienia tych drzew jest różny,niektóre jeszcze nie kwitną,ale są widoczne pąki.
(Dzieci oglądają przyniesione gałązki ścięte przez sadownika)
Gr.III-Krzewy owocowe:
-porzeczka:gałęzie idą prosto w górę
-agrest:gałęzie rozkładają się przy ziemi
-malina:gałęzie proste,grubsze,kwiaty drobne.
Gr.IV-Owady:pszczoły,trzmiele.Siedzą na kwiatach lub fruwają z kwiatka na kwiatek.Wchodzą w kielichy kwiatów i pokrywają się żółtym pyłkiem.W powietrzu słychać brzęczenie:"sad gra". Pod niektórymi drzewami jest biało:spadają płatki kwiatów i niektóre kwiaty.
-Ptaki:szpaki,gawrony-zbierają gałązki,siedzą na drzewach są płochliwe.
-Jak wygląda kwitnący sad?(jest piękny,ukwiecony,pachnący,wspaniały,biało różowy,tętni życiem)

4.Czym się różni sad z ilustracji od tego,który widzieliśmy?(swobodne wypowiedzi dzieci)

5.Zgadnijcie co to jest?
"Choć kuleczka jest brązowa,liść zielony w sobie chowa.Są drobne,zwinięte,będą z nich kwiatki?"(pąki liściowe i kwiatowe)
(Oglądanie gałązek-pąków i kwiatów.Otwieranie pąków)
Dzieci obserwują przyniesione gałązki.
Informuje nauczyciel:
-Gałązki wstawimy do wody i będziemy obserwować dalszy ich rozwój.

6.Podsumowanie
-Jakie drzewa i krzewy owocowe poznaliśmy w sadzie?
-Po czym możemy odróżnić kwiaty jabłoni,gruszy,wiśni i śliwy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.