X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32438
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia otwartego z elementami metody ruchu rozwijającego W. Sherbone, Pedagogiki zabawy KLANZA oraz elementami metody C. Orffa

Scenariusz zajęcia otwartego z elementami metody ruchu rozwijającego W. Sherbone,
Pedagogiki zabawy KLANZA, oraz elementami metody C. Orffa.

Temat : „ Niecodzienna wizyta”- aktywność muzyczno – ruchowa połączona z działalnością
plastyczno- techniczną
Treści programowe :
-P p 1.2, 1.3 -P p 5.3, 5.4 , -P p 6.5
Cele ogólne:
-Przedstawienie możliwości wykorzystania metod w pracy nauczycielki przedszkola.
-Rozwijanie inicjatywy i aktywności w zabawie.
-Wchodzenie w interakcje z dorosłymi .
-Rozwijanie świadomości własnego ciała, przestrzeni oraz działania w niej.
-Kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych.
-Doznawanie przyjemności i radości ze wspólnego kontaktu dzieci z rodzicami.
Cele szczegółowe(dziecko):
• Wykazuje inicjatywę i jest aktywne w zabawie.
• Ma poczucie siły i własnej wartości.
• Jest rozluźnione, zrelaksowane, rozładowuje napięcie.
• Ma orientację w schemacie własnego ciała
• Buduje więź z grupą i z rodzicem.
• Poznaje swoje ciało , uczy się kontrolować jego ruchy.
• Współpracuje z rodzicem wykonując instrument muzyczny
• Prezentuje swoje umiejętności muzyczne przed publicznością

FORMA:
zajęcie warsztatowe
-indywidualna
-w parach
-w grupie

METODA:
-zabawawo – naśladowcza Weroniki Sherborne
-Pedagogiki zabawy
-C. Orffa


ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Drzewko przyjaźni, imiona dzieci na zielonych listkach, zabawa muzyczna Ole, Ole – klanza , muzyka relaksacyjna do ćwiczeń , chusta animacyjna , różne nieużytki, papier pakowy, wstążeczki ,korki, kleje, imionka dzieci .

Przebieg zajęcia :

I część wstępna

1 Przywitanie rodziców przez nauczycielkę i zaproszenie do wspólnej zabawy dzieci i rodziców.
Dzieci siedzą w kole obok swoich rodziców
2. Drzewko przyjaźni- przedstawienie swoich imion – dzielenie na sylaby.
Na tablicy zawieszone jest drzewko wykonane z szarego papieru. Nauczycielka prosi dzieci o odszukanie listka ze swoim imieniem . Dzieci kolejno dzielą swoje imię na sylaby i przyklejają listek na drzewku przyjaźni.
3. Zabawa na przywitanie się grupy „Ole. Ole”

II część główna

1 Dzieci siadają naprzeciw rodziców – witają się stopami, dłońmi, głową , łokciami
2 „ Kołyska” – rodzic i dziecko siadają przodem do siebie z lekko ugiętymi kolanami , trzymają się za ręce . Na zmianę odchylają się do tylu i s przeciągani przez partnera.
3. „ Roboty” – dzieci trzymając rodziców za ręce chodzą po całej sali ( nogi mają sztywne)
4 „ Ludzie z plasteliny” – Chodzenie na nogach miękkich , uginających się ( wszyscy)
5. „Relaks” – odpoczynek w leżeniu na plecach z zamkniętymi oczami
6. „ Plastelina” dziecko leży jak plastelina , rodzic ją wałkuje. Dzieci napinają mięśnie i udają przylepiona plastelinę . Rodzic próbuje oderwać ją od podłogi
7. „Mostek” – dorosły robi mostek (klęk podparty) . Dziecko chodzi nad, pod, dookoła
8. „Domek” - dziecko tańczy w rytm muzyki , rodzić siedzi w siadzie skrzyżnym. Na przerwę w muzyce dziecko odnajduję swego rodzica i siada jak w fotelu.
9. „ Lustro”- w parach naprzeciw siebie . Odbicie w lustrze wykonuje te same czynności co partner. ( najpierw rodzic robi miny a dziecko powtarza , później zmiana)
10. Zabawa z chustą animacyjną
• Wiosenny spacer- Prowadząca opowiada zapraszając wszystkich do chusty: nadchodzi wiosna , na dworze jest coraz ładniej , wieje lekki wiaterek – wszyscy lekko wachlują chustą, ale czasami zdarza się, że zaświeci słońce i wtedy wszyscy bardzo się cieszymy – poruszanie się po kole. Czasami popada drobny ,ciepły deszczyk , a wtedy słyszymy: kap – kap – kap dzieci powtarzają i uderzają otwartą dłonią w naprężoną chustę. Czasami zdarza się i tak, że nagle zaczyna padać mocny deszcz i wtedy szybko chowamy się pod parasolem – dorośli trzymają chustę a dzieci pod nią wbiegają .
• Wspólna kołderka – ćwiczenie relaksacyjne
Wszyscy siedzą w kręgu na podłodze i trzymają chustę, która przykrywa ich nogi. Delikatnie wachlują chustą w rytm słuchanej kołysanki.

III część

1. Nauczycielka dziękuje wszystkim za zabawę i zapowiada kolejne zadanie, które będzie polegało na wykonaniu wspólnie z rodzicem instrumentu muzycznego ze zgromadzanych nieużytków , które to będą wykorzystane podczas marszu z okazji I Dnia Wiosny.
2. Zaprezentowanie przez dzieci piosenki „Idzie Marzec” dla ich rodziców przy wykorzystaniu wykonanych instrumentów .

IV część zakończenie

Nauczycielka dziękuje dzieciom i rodzicom za zabawę . Prosi rodziców o ocenę na kolorowych kartkach i wrzucenie d wypisanych do koszyka. – krótkie wypowiedzi

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.