X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32409
Przesłano:

Rozwiązywanie zadań tekstowych - scenariusz zajęć z matematyki kl. III

Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych
Cele:Uczeń:
-porządkuje liczby wg podanego warunku,
-doskonali sprawność rachunkową,
-analizuje dane w zadaniu tekstowym,
-układa pytania do podanego zadania z treścią,
-logicznie myśli,
-współpracuje w zespole.
Metody:słowna, praktyczna, kula śniegowa
Formy:zbiorowa jednolita, grupowa jednolita,indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne:nadmuchane balony,rozsypanka sylabowa na kartkach w kształcie balonów, tekst zadań tekstowych na dużych kartkach i małych karteczkach


Przebieg zajęć
I Część wstępna
1.Powitanie
2.Czynności organizacyjno-porządkowe
3.Wprowadzenie-Uczniowie odbijają balon podając różne działania do obliczenia w pamięci przez kolegów
4.Podanie tematu-Układanie na tablicy liczb zapisanych na balonach w kolejności rosnącej, odwrócenie ich i odczytanie hasła
179 197 202 222 302 428 429 579 580 680
ROZ WIĄ ZY WA NIE ZA DAŃ TEK STO WYCH
4.Zapis tematu w zeszycie
II Część główna
1.Przeczytanie zadania z tablicy, omówienie, co jest wiadome, a czego brakuje i zapis danych na tablicy
Marek, Ania i Jurek oszczędzali pieniądze w SKO. Marek miał 100 zł,Ola-300 zł, a Jurek o 100 zł mniej niż Ola.
Uczniowie w parach zapisują propozycje pytań, po czym łączą się w czwórki analizując swoje pytania, a następnie łączą się w ósemki. Nauczyciel zapisuje wszystkie pytania na tablicy. Każdy uczeń wybiera dowolne pytanie, zapisuje je i samodzielnie rozwiązuje zadanie, po czym pisze odpowiedź.
Odczytanie kilku różnych rozwiązań.
2. Odczytanie z tablicy drugiego zadania
Klasy III A i III B wybierały się z wychowawcami na wycieczkę. W autobusie były 53 miejsca. W kl.III A jest 25 uczniów, a w kl. III B- 27 uczniów. Czy wystarczy miejsc dla wszystkich?
Zapis w zeszycie danych, rozwiązania oraz odpowiedzi.
3.Przerwa śródlekcyjna: klaśnij w dłonie przed sobą tyle razy, ile jest 81:9, klaśnij w dłonie nad głową tyle razy, ile jest 24:6, klaśnij dłońmi o biodra tyle razy ile jest 30:5, podskocz obunóż tyle razy ile jest 8:8.
4.Wybór przez uczniów zadań z jednego z dwóch oznakowanych balonów: Ł-łatwe zadania, T-trudne zadania - przekłucie balonów, indywidualne rozwiązywanie wylosowanych zadań w zeszytach.
5.Odczytanie kilku zadań i ich rozwiązań.
III Część końcowa
1.Podsumowanie: Czy dzisiejsze zadania były trudne? Które sprawiło najwięcej trudności?
2.Zagadka logiczna Ile końców ma 1 kij? Ile końców mają 3 kije? Ile końców ma 5 kijów? Ile końców ma pół kija?
3.Zadanie domowe S.26.z.1 Ćw. mat.-przyr."Oto ja"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.