X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32359
Przesłano:

Co jeść, żeby być zdrowym? Scenariusz zajęć w klasie II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
W KLASIE II

BLOK TEMATYCZNY: Projekt "Zdrowie".
TEMAT DNIA: Co jeść, żeby być zdrowym?
TEMAT ZAJĘĆ: Analiza piramidy prawidłowego żywienia, omówienia każdej grupy
produktów. Znaczenie witamin. Zasady zdrowego odżywiania się.
RODZAJ AKTYWNOŚCI: przyrodnicza, matematyczna

CELE OGÓLNE:
• kształtowanie potrzeby codziennej troski o zdrowie poprzez prawidłowe odżywianie się,
higienę i aktywność fizyczną,
• poznanie zasad prawidłowego żywienia, zgodnych z piramidą zdrowego żywienia.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń :
• wie, co wpływa na zdrowie człowieka,
• słucha uważnie wypowiedzi uczniów,
• doskonali sprawność językową i umiejętność wypowiadania się na określony temat,
• zna tabliczkę mnożenia w zakresie 30,
• wie, dlaczego trzeba jeść warzywa i owoce,
• wyjaśnia rolę witamin,
• rozpoznaje warzywa i owoce,
• wskazuje wartościowe produkty żywnościowe,
• uważnie ogląda film dotyczący budowy piramidy zdrowego żywienia,
• bierze czynny udział w zabawie ruchowej,
• rozpoznaje i nazywa produkty składające się na piramidę zdrowego żywienia,
• umieszcza nazwy produktów spożywczych we właściwych miejscach piramidy zdrowego
żywienia,
• rozumie konieczność spożywania produktów bogatych w różne składniki.
METODY: słowna, czynna, praktyczna, aktywizująca.
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plansze z działaniami matematycznymi, owoce i warzywa, kosz z różnymi produktami spożywczymi ( produkty zdrowe i niezdrowe), podręcznik, zeszyt ćwiczeń, film pt. ,,Zachowaj równowagę”, plakat Piramida zdrowego żywienia, arkusz papieru do tworzenia piramidy zdrowego żywienia, obrazki z produktami spożywczymi.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
- Rozwiązywanie działań matematycznych na mnożenie,
- Układanie i odczytanie hasła ( Co robić, aby być zdrowym? ).
3. Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat dbania o swoje zdrowie.
- Uczniowie podają różne propozycje na temat: Co robić, aby być zdrowym?
4. Omówienie zdrowotnego znaczenia warzyw i owoców.
- Dlaczego należy jeść warzywa i owoce?
- Co to są witaminy? Jakie znacie witaminy?
- Co trzeba robić przed jedzeniem warzyw i owoców?
- Jak często trzeba jeść warzywa i owoce? (kilka razy dziennie)
5. Zabawa: Zgadnij, co to?
- Uczniowie rozpoznają za pomocą zmysłu smaku i dotyku owoce i warzywa
( kiwi, cebula, cytryna, banan, marchew).
6. Produkty zdrowe i niezdrowe.
- Uczniowie wymieniają produkty spożywcze znajdujące się w przygotowanym koszyku.
Wskazują produkty niezdrowe (cola, chipsy, słodycze) i wyjaśniają, dlaczego szkodzą
zdrowiu.
7. Podział produktów spożywczych na nabiał, mięso, produkty zbożowe, słodycze i warzywa
i owoce.
- Uczniowie wykonują w ćwiczeniach (ćw. 1 s.20).
8. Zapoznanie uczniów z piramidą zdrowego żywienia (plakat). Nawiązanie do egipskiej
piramidy. Zwrócenie uwagi na kształt.
9. Obejrzenie filmu pt. ,,Zachowaj równowagę”.
10. Omówienie piramidy zdrowego żywienia.
11. Zabawa ruchowa : Prawda, czy fałsz.
- Uczniowie podskakują, kiedy zdanie jest prawdziwe:
a) Zawsze należy myć ręce!
b) Owoce i warzywa nie zawierają witamin.
c) Słodycze należy jeść w niewielkich ilościach.
d) Należy jak najwięcej uprawiać aktywność fizyczną.
e) Owoce to źródło witamin.
f) Przed snem nie należy się objadać.
g) Wystarczy jeden posiłek dziennie, ale za to obfity.
h) Zęby myjemy raz dziennie.
12. Tworzymy piramidę zdrowego żywienia.
- Uczniowie otrzymują obrazki z produktami żywnościowymi. Układają je wg kolejności tworząc piramidę ( produkty zbożowe, warzywa i owoce, nabiał, produkty białkowe, tłuszcze). Wyjaśniają, jakie wartości zawierają poszczególne produkty.
- Nauczyciel przypomina dzieciom, które produkty powinno się jeść najczęściej, a które rzadziej. Zachęca do zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia.
13. Podsumowanie zajęć.
- Czego nowego dowiedzieliście się na zajęciach?
- Jak należy dbać o zdrowie?
14. Samoocena uczniów.
- Uczniowie ustawiają się przy buźce: uśmiechniętej- jestem z siebie zadowolony, smutnej- to nie był mój dzień, mogłem pracować lepiej.
15. Podsumowanie aktywności dzieci. Rozdanie naklejek za aktywność.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.