X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32322
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Roztopiły się bałwanki - konspekt zajęć dla 5-latków

Temat 1 dnia: Roztopiły się bałwanki.

Cele szczegółowe (dziecko):

- wysłuchuje i uczy się słów piosenki "Uciekaj zimo"
- rozwijanie koordynacji ruchowej
- obserwuje pierwsze oznaki wiosny: roztapiający się śnieg, pierwsze kwiaty (przebiśniegi), ptaki, które wróciły
- bada zjawisko topnienia śniegu oraz poznaje różne stany skupienia wody
- liczy obiekty i odróżnia błędne od poprawnego
- pracuje przy użyciu przyborów plastycznych: pędzel, farby

Środki dydaktyczne:

- odtwarzacz CD, płyta z piosenką "Uciekaj zimo"
- farby, pędzle, papier
- obrazki przedstawiające 5 różnych bałwanków
-słoik, śnieg
- obrazki przedstawiające różne stany skupienia(lotny- czajnik z parującą wodą, ciecz- kran z płynącą wodą, stały- kostki lodu)


Przebieg zajęć:

1. Nauka piosenki "Uciekaj zimo" oraz odzwierciedlanie treści utworu za pomocą gestów.
2. Przygotowanie dzieci do eksperymentu, zadanie pytania co stanie się ze śniegiem po przyniesieniu go do naszej sali?
3. Spacer w okolicy przedszkola. Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, zwracanie uwagi na błoto, kałuże, roztapiający śnieg, pąki na krzewach i drzewach, bazie na wierzbie, ptaki w gniazdach.
Rozmowy na temat zachodzących zmian i ich przyczyn: jest coraz cieplej, dni są coraz dłuższe.
Przeprowadzenie doświadczenia: nabranie śniegu do słoika.
Powrót do przedszkola. Postawienie słoika w ciepłym miejscu.
4. Zabawa dydaktyczna, zgadnij, o którym bałwanku mówię. Dzieci odróżniają różnicę w wyglądzie bałwanków i wspólnie liczą ich ilość.
5. Obserwacja wyników doświadczenia, swobodne wypowiedzi dzieci na temat zmian jakie zaszły podczas doświadczenia. Wspólne sformułowanie wniosków: śnieg się roztopił.
Co powoduje, że śnieg na dworze się nie topi, a ten przyniesiony do sali tak?
Wniosek: Ciepło powoduje topnienie śniegu.
Wyjaśnienie zjawiska topnienia i nawiązanie do różnych stanów skupienia wody (prezentacja obrazków przedstawiających różne stany skupienia).
6. Malowanie farbami obrazków przedstawiających krajobraz wiosenny, zwrócenie uwagi na charakterystyczne kolory.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.