X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32301
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia

CELE OGÓLNE:
- poszanowanie oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia
- wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.
- stwarzanie rodzicom możliwości obserwacji dzieci podczas zajęć

CELE OPERACYJNE, DZIECKO:
- zna tradycje związane za świętami
- słucha uważnie czytanego tekstu oraz poleceń nauczyciela
- potrafi liczyć w dostępnym zakresie
- zna figury geometryczne
- zna i stosuje nazwy kolorów
- klasyfikuje przedmioty wg instrukcji nauczyciela
- kształci spostrzegawczość wzrokową i słuchową
- rozwija logiczne myślenie
- potrafi wspólnie z rodzicami wykonać pracę plastyczną
- uczestniczy wspólnie z rodzicami w zabawach ruchowych

METODY:
- Słowna – rozmowa, objaśnienia
- oglądowa - pokaz
- czynna – zadania stawione do wykonania
- pedagogika zabawy

FORMY:
• grupowa
• indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- zagadki i obrazki związane z tematyką,
- liczmany – bombki, śnieżki, prezenty,
- krążki z naklejonymi sylwetami worków z figurami geometrycznymi
- czapka Mikołaja,
- płyta CD z piosenkami: „Pada śnieg”, „Siedem reniferów”,
- płyta CD z utworami Vivaldiego ,
- chusta animacyjna,
- gipsowe figurki,
- serwetki,
- rolki po papierze toaletowym,
- materiały do robienia ozdób świątecznych (brokat, cekiny, klej, nożyczki, farby, pędzle, wstążki itp...)
- kolorowe tekturowe kartki
- pierniczki,
- lukier


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. „ Iskierka” – zabawa na powitanie

Dzieci i rodzice stoją w kółku i podają sobie ręce, nauczycielka stoi razem z nimi i namawia wszystkich, by zamknęły oczy. Ich zadaniem jest skupienie się nad tym, kiedy dotrze do nich „iskierka” ( iskierki przekazuje nauczycielka, ściskając dłoń dziecka z prawej, bądź z lewej strony, a ono przekazuje ją dalej).

2. „Wieczór wigilijny” – Omówienie celu spotkanie oraz słowne opowiadanie nauczycielek dotyczące świąt, wieczoru wigilijnego i tradycji Bożonarodzeniowych
Spotykamy się w tym dniu ponieważ zbliżają się najbardziej radosne święta w roku - Święta Bożego Narodzenia .
Wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem roku. Wolne miejsce przy stole
Łamanie się ę opłatkiem symbolizuje łamanie chleba przez Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy. W dzisiejszej postaci dotarły do Polski w XV w. Dzielenie się rozpoczyna pan domu lub najstarszy syn. Każdy łamie się z każdym, a dopiero potem można zasiąść do stołu.
Choinka - Wieczne zielone drzewko jest symbolem nadziei ,długowieczności czarodziejskiej mocy przed złem. Ozdoby choinkowe też mają swoje znaczenie. Gwiazdka - przypomina gwiazdę Betlejemską i jest symbolem narodzenia i czystości. Lampki albo świece - przypominają o przyjściu na świat Światłości czyli Jezusa. Są też symbolem ogniska domowego
Znany i powszechny jest obecnie w Polsce zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca przy stole wigilijnym Miejsce to przeznaczone bywa przede wszystkim dla przygodnego gościa. Pozostawiając wolne miejsce przy stole wyrażamy również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić z nami. Potrawy wigilijne.
Według staropolskiej tradycji na stole przykrytym białym obrusem powinna znajdować się dwanaście potraw. Do tradycyjnych, postnych potraw należały ryby, barszcz, pierogi z kapustą, łazanki i kutia. Nie mogło zabraknąć maku (symbolu ciszy i urodzaju) i miodu(szczęście, bogactwo i mądrość).
Garstka siana pod wigilijnym obrusem symbolizuje żłóbek, w którym leżało Dzieciątko Jezus.


3. Segregowanie i liczenie: bombek, śnieżynek, prezentów Św. Mikołaj, utrwalenie znajomości figur

W grudniu Mikołaj ma wiele pracy, dlatego już dzisiaj był w naszym przedszkolu. Zostało mu wiele prezentów do rozdania pojechał jeszcze do dzieci z innych przedszkoli.
Jednak Mikołaj powiedział nam, że ma dla was jeszcze parę prezentów. Chętnie wam je rozda w czasie zbliżających się świąt. Aby przekonać Mikołaja, że zasługujecie na pozostałe prezenty, które ma dla was przygotowane musicie mu w czymś pomóc. Dobrze?

Mikołajowi rozsypały się kolorowe bombki, pomożecie mu je pozbierać??
To proszę, aby każde dziecko zabrało jedną bombkę.
A teraz zebrane bombki pięknie posegregujemy, będziemy to w ten sposób, że:
- czerwone bombki włożymy do worka z narysowanym kwadratem,
- żółte bombki do worka z narysowanym trójkątem,
- a niebieskie bombki do worka z narysowanym kołem.
To teraz, pokażcie jeszcze jak potraficie pięknie liczyć.
Najpierw policzymy bombki, liczymy ile......... przy dekorowaniu choinki niestety dwie się stłukły zostało................... (element odejmowania)
Z nieba spadły śnieżynki liczymy ile........., i spadły jeszcze dwie teraz jest.......(element dodawania)
Mikołaj miał pełen worek prezentów, jednak parę zgubił, na szczęście znalazł je Miś Anatol, próbuje je policzyć – bo też chce się wykazać i dostać jakiś prezent (miś liczy błędnie), pomóżcie misiowi policzyć ile prezentów znalazł.
Dzieci liczą wspólnie z misiem – ucząc go aby mógł dostać prezent od Mikołaja. Miś parą razy się myli, aż w końcu się nauczył i liczy poprawnie.

4. „Czapka Mikołaj” - zabawa ruchowa przy muzyce z użyciem czapki.
Czapka wędruje w czasie muzyki (piosenki pt. Pada śnieg, pada śnieg dzwonią dzwonki sań), gdy muzyka ucichnie ta osoba, która trzyma czapkę ma wykonać zadanie.
Pokazać jak: wygląda jazda na sankach, lepi się bałwana, wygląda jazda na łyżwach, Mikołaj niesie ciężki worek, ubieramy choinkę, dzieci cieszą się z otrzymanych prezentów, lepimy i rzucamy śnieżkę itp..

5. „Saneczki” – zabawa ruchowa z elementem naśladowania

Dziecko i rodzic tworzą „saneczki”, poruszają się w rytm słyszanej piosenki oraz właściwe reagują na jej słowa.

6. „Zagadki” – zabawa dydaktyczna rozwijająca analizą słuchową oraz podsumowująca zdobytą wiedzą na temat nadchodzących świąt.
ZAGADKI:
- W święta uroczyste, grudniowe. Gdy do Wigilii już wszystko gotowe. Wisi kolorowa, okrągła i szklana, od choinkowych lampek rozgrzana. ( bombka )
- Gałązki zielone igiełkami usiane ma to drzewko świąteczne, przez dzieci kochane. ( choinka )
- W święta grudniowe, gdy cały dzień trzeba pościć, bardzo smakuje ta ryba, co mało ma ości. ( karp )
- Pod choinką po wigilijnej kolacji, z workiem na plecach wkracza do akcji. Dzieciom rozdaje piękne prezenty, zawsze jest miły i uśmiechnięty. ( Święty Mikołaj )
- W centralnym miejscu stołu leży, Między siankiem i stosem talerzy. Wśród karpia, stroika i mazurka, nim się dzielą tata, mama oraz córka. ( opłatek )
- Długi sznurem choinkę oplatają i ją pięknie oświetlają. ( lampki na choinkę )
- Na samym wierzchołku ma ją choineczka. To błyszcząca ... ( gwiazdeczka )
- Co roku wyrusza w długą drogę. Czerwoną ma czapę i długą białą brodę. Wyraz twarzy uśmiechnięty. Czy już wiecie, kto to taki to... ( Mikołaj Święty )
Co roku w grudniową noc, wszystko ma czarodziejską moc. Wtedy też Mikołaj Święty, rozdaje dzieciom ... ( prezenty )
7. Zabawa wyciszająca z użyciem chusty animacyjnej

8. Zaproszenie do prac plastycznych – wykonywanie przez dzieci i rodziców świątecznych ozdób i dekoracji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.