X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32276
Przesłano:

Ćwiczenia manualne z wykorzystaniem masy solnej. Scenariusz zajęć dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim w oddziale rewalidacyjno - wychowawczym

Temat zajęć: Ćwiczenia manualne z wykorzystaniem masy solnej
Prowadząca: Magdalena Paszek
Czas: około 90 minut
Cele:
poznawcze:
- utrwalanie znajomości dni tygodnia, stanów pogody
- poznanie składników i sposobu wytwarzania masy solnej
rewalidacyjne:
- rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo - ruchowej poprzez formowanie masy solnej
- kształtowanie umiejętności kontrolowania ruchów ręki
- rozwijanie czucia powierzchownego dłoni poprzez masaż i dotykanie składników masy solnej w formie sypkiej i półstałej
- doskonalenie umiejętności skupienia uwagi na działaniu celowym
wychowawcze:
- umożliwienie”doznania sukcesu” i satysfakcji z wykonanej pracy - mobilizowanie do współpracy z drugą osobą
- wdrażanie do zachowania porządku w klasie oraz do higieny rąk po wykonanym zadaniu
Metody pracy: słowna, praktycznego działania, pokazu, elementy m. Affolter
Formy pracy: grupowa, zindywidualizowana
Środki dydaktyczne: stół, sól, mąka ziemniaczana, mąka pszenna, olej, woda, miska, łyżki, łopatki różnej wielkości do przesypywania, foremki, folia aluminowa, tektura, gotowy obrazek z masy solnej, środki czystości (woda, ścierka, mydło, ręcznik), obrazki ze stanami pogody, znaczki “młodego artysty”
Przebieg zajęć:


1.Powitanie.
Uczniowie wraz z nauczycielem siedzą w kręgu i witają się za pomocą piosenki pt. „Witaj .. (imię dziecka)”. Nauczyciel wita się z każdym uczniem za pomocą wyciągnięcia ręki i uściśnięcia dłoni. Jeden uczeń przypomina jeszcze raz imiona wszystkich uczestników kręgu.
2. Zabawa pt.” Jak dziś pogoda?”
Nauczyciel masuje palcami po plecach ucznia do słów wierszyka:
- Jaka dziś pogoda dzieci?
- Może słońce mocno świeci?
- Albo lekki deszczyk kropi?
- Nie to Pan deszczyk buty topi!
- A może ulewa nas zalewa?
- Lub piorun trzaska z nieba?
- Potem w ziemię szybko leci
- Zastanówcie się dzieci!
Rozmowa z uczniami na temat pogody i dni tygodnia. Uczniowie wybierają odpowiedni obrazek określający stan pogody, nauczyciel zaznacza w kalendarzu pogody, podając wspólnie z uczniami dzień tygodnia. Powtórzenie nazw dni tygodnia.
3. Nauczyciel przygotowuje miejsce pracy i ustawia niezbędne akcesoria.
4.Praca przy stoliku. Zgromadzenie uczniów wokół przygotowanej ekspozycji (gotowy obrazek z masy solnej – przygotowany wcześniej przez nauczyciela) oraz poszczególnych składników masy solnej
5. Poznanie przepisu na masę solną. Nauczyciel demonstruje składniki potrzebne do wytworzenia masy solnej: sól, mąka, mąka ziemniaczana, woda, olej. Nauczyciel ułatwia zapamiętanie istotnych wiadomości poprzez wielozmysłowe zaangażowanie każdego ucznia. Aktywność własna sypkimi fakturami za pomocą łyżek i łopatek.

6. Wspólne wymieszanie składników i wyrabianie masy solnej w misce.

7. Głośne powtórzenie nazw poszczególnych składników masy solnej, wskazanie ich na obrazkach. Wyeliminowanie przez uczniów nie pasujących obrazków.

8. Wyrabianie masy solnej. Każdy uczeń dostaje swoją porcję masy solnej, z którą zapoznaje się (poznaje konsystencję, zapach, smak) następnie zaczyna formować wraz z osobą dorosłą wałeczki z masy solnej, Pracują obie ręce na przemian. Nauczyciel układa swoje dłonie na rękach ucznia taka by każdy palec odpowiadał palcom dziecka (element m. Affolter). Nauczyciel uczy prawidłowo kształtować wałek po stole i formować różne kształty, wykorzystując foremki.

9. Nauczyciel wraz z uczniem nakłada powstałe formy na owiniętą folią aluminiową tekturę. Bardziej sprawni uczniowie wykonują pracę samodzielnie tworząc obrazek.

10.Nauczyciel odstawia obrazki do wyschnięcia taka by uczniowie widzieli je. Wspólne oglądanie wszystkich prac.

11. Utrwalanie znajomości “przepisu”na masę solną.

12. Wspólne porządkowanie miejsca pracy, mycie rąk w łazience.

13.Rozdanie wszystkim uczestnikom znaczków “młodego artysty” i nagradzanie słowne za wykonane zadanie.

14. Zdobienie prac na kolejnych zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.