X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32247
Przesłano:

Ciekawy świat węży- scenariusz zajęć

Autor: Agnieszka Małecka-Wąsik Dąbrówka, lipiec 2016
Scenariusz zajęć
Klasa II

T E M A T: „P o z n a j e m y c i e k a w y
ś w i a t w ę ż y”.

(WAŻNE! Jest to scenariusz, który można wykorzystywać wiele razy. Przy użyciu tych samych książek zmieniając tylko w temacie zajęć bohatera – zwierzę)

Pozycje czytelnicze:
- Wielka encyklopedia zwierząt. Ponad 2700 ilustracji. (str.336 – 356) PUBLICAT
- Martynka poznaje zwierzęta. Pierwsza encyklopedia, Katarzyna Berłowska (przy okazji wyboru innego bohatera tematu np. jaszczurki) PAPILON
- J. Śniarowska „Jak wygląda anakond. Encyklopedia dla dzieci” CED
- M.Kotecka „Moja pierwsza encyklopedia zwierząt” CED
- „Plastelinki zwierzaki cudaki” CED
- „Pan Robótka Niezwykłe projekty plastyczne CED
- „Wielka księga prac plastycznych” CED

CELE OGÓLNE
1. Poznanie egzotycznych zwierząt (p.p. 6.4).
2. Umiejętność zachowania się w sytuacjach zagrożenia ze strony zwierząt (p.p. 6.10).

CELE SZCZEGÓŁOWE
Dziecko:
- uważnie słucha wypowiedzi, korzysta z tych informacji (p.p.1.1 a)
- czyta zagadki (p.p.1.2.c)
- odpowiednio dobiera formy w komunikacji (p.p. 1.3.b)
- pisze estetycznie i czytelnie (p.p.1.3.f)
- współpracuje z innymi w nauce i zabawie (p.p. 5.4)

METODY PRACY:
- czytanka
- rozmowa
- burza mózgu
- zagadki
- praca plastyczna

FORMY PRACY:
- praca zespołowa (w warunkach domowych rodzic – dziecko)
- praca indywidualna

ARANŻACJA PRZESTRZENI:
W sali na tablicy lub w domu na komputerze znajdują się zdjęcia z podpisami węży.
- zajęcia dywanikowe – dzieci siedzą na podłodze
- zajęcia w ławkach/przy stole – praca w zespołach, grupach lub indywidualnie przy kartach pracy


PRZEBIEG ZAJĘĆ

FAZA ORIENTACJI: Moment startowy
Dzieci siedzą w ławkach, nauczyciel sprawdza obecność.
Nauczyciel rozdaje dzieciom zagadki na kartkach (kilka różnych zagadek, jednak odpowiedź jest taka sama WĄŻ).

Krótka nazwa, długie zwierzę,
trochę straszne, mówiąc szczerze.
Pełza szybko, syczy srogo,
choć ma tylko łeb i ogon.
Cicho pełznie w trawie.
Pręży się i zwija.
Podobny do żmii,
ale to nie żmija.
Nie chodzi, a pełza,
syczy groźnie wciąż,
nie zbliżaj się do niego,
bo to właśnie ... .
(źródło: zasłyszane w szkole podstawowej na lekcjach w klasach 1-3)

Następnie zadaje pytanie: Jak myślicie jaki jest temat dzisiejszej lekcji/zajęć? Dzieci się wypowiadają.
Nauczyciel zapisuje na tablicy/rodzic na kartce w planie dnia (wg Oceniania Kształtującego):
Będziemy:
- rozmawiać o wężach,
-pisać
-tworzyć wystawę plastyczną

FAZA DIAGNOZOWANIA WIEDZY WYJŚCIOWEJ UCZNIA:
Uczniowie dzielą się wiedzą, którą już posiadają (na temat węży).

FAZA RESTRUKTURYZACJI WIEDZY I FAZA APLIKACJI WIEDZY: (Ważne. Połączenie dwóch faz scenariusza. W tym przypadku na każdym etapie wiadomości następuje łączenie wiedzy wyjściowej z nowopoznaną i od razu próba zastosowania nowej wiedzy w praktyce)

1.Nauczyciel czyta artykuły o wężach. Następnie zadaje pytania do przeczytanego tekstu.

Wielka encyklopedia zwierząt. Ponad 2700 ilustracji. (str.336-356) PUBLICAT
(Im starsze dzieci tym więcej szczegółów można wykorzystać. Ilość gatunków, namaszczenie, wymiary, budowa wraz z budową wewnętrzną, zęby, obszary występowania – kontynenty.)
Zwrócenie uwagi na dział „Węże – urodzeni drapieżcy” str.347. W tym momencie nauczyciel/rodzic skupia uwagę dzieci na:
Umiejętność zachowania się w sytuacjach zagrożenia ze strony zwierząt.

Przerwa

2.Uczniowie dostają teksty o wężach. Dzieci czytają na głos. Wybierają jeden opis i przepisują do zeszytu (zarówno w domu jak i w szkole)
J. Śniarowska „Jak wygląda anakond. Encyklopedia dla dzieci” CED str. 26
M. Kotecka „Moja pierwsza encyklopedia zwierząt” CED str. 196

Przerwa

3.W szkole nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy. Każda grupa ma do wykonania jedną pracę plastyczną. Następnie liderzy grup połączą wszystkie elementy w całość.
I grupa - „Plastelinki zwierzaki cudaki” CED – str.27 wąż cobra z plasteliny (opis krok po kroku)
II grupa – „Pan Robótka Niezwykłe projekty plastyczne CED – str. 24 obraz pasiasty wąż (opis krok po kroku)
III grupa – „Wielka księga prac plastycznych” CED – str. 84 „Ramka do obrazu” CED – str. 84 trójwymiarowa ramka do obrazu (pomoc nauczyciela)

W warunkach domowych dziecko wybiera jedną z dwóch propozycji pracy plastycznej:
„Plastelinki zwierzaki cudaki” CED – str.27 wąż cobra z plasteliny (opis krok po kroku)
„Pan Robótka Niezwykłe projekty plastyczne CED – str. 24 obraz pasiasty wąż (opis krok po kroku)
Rodzic robi w tym czasie:
„Wielka księga prac plastycznych” CED – str. „Ramka do obrazu” CED – str. 84 trójwymiarowa ramka do obrazu

Przerwa

4. Nauczyciel/rodzic pomaga przy złączeniu elementów plastycznych w jeden trójwymiarowy obraz.
Wystawa


FAZA EWALUACJI WIEDZY
Dzieci mówią: „Dowiedziałem/dowiedziałam się ...”, „ Podobało mi się...”,
oraz „Nie wiedziałem o tym, że...”

Przyjemnej nauki i zabawy!!!
Agnieszka Małecka-Wąsik

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.