X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32108
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Szanujemy drzewa wokół nas - zabawy sprzyjające poznaniu charakterystycznych cech drzewa

Scenariusz zajęcia
Grupa wiekowa: 4-latki

Temat: Szanujemy drzewa wokół nas- zabawy sprzyjające poznaniu charakterystycznych cech drzewa.

Cele operacyjne: (dziecko wie, potrafi)
- odpowiadać na pytania nauczycielki;
- czerpać radość ze wspólnych zabaw przy muzyce;
- nazwać różne cechy powierzchni;
- przeliczyć oczka na kostce;
- rysować na korze;
- stworzyć wspólną pracę.

Metody:
-słowna (rozmowa, polecenia);
-czynna (zadań stawianych do wykonania);
- percepcyjna (praca na materiale graficznym);
- elementy metody C. Orffa;
- Pedagogika Zabawy.

Formy pracy:
- indywidualna,
- z całą grupą,

Pomoce: kartony, kredki, marker, szary papier, odtwarzacz CD, płyty CD, wiersz autorstwa nauczycielki, kora drzewa, makieta drzewa, kostka, napisy, ilustracje


Przebieg zajęcia

1.Powitanie się przy piosence „Owczareczek” wg Pedagogiki Zabawy
2.Rozwiązanie zagadki graficznej (wykorzystanie wiersza „Drzewo” E. Skorek):
Dwie kreski prosto
A dwie kreski krzywo
Gdy proste połączysz
To otrzymasz...(drzewo)
Powtórzenie zagadki- dzieci rysują drzewo w powietrzu razem z nauczycielem.
3.„Jak należy dbać o drzewa” „Dlaczego drzewa są potrzebne?”- wypowiedzi dzieci.
4.„Szumią drzewa”- zabawa ruchowa przy muzyce wg Pedagogiki Zaba
Wieje, wieje, wieje wiatr
kołysze gałązkami.
Szumią drzewa dookoła,
dzięcioł w korę stuka
5.„Ubranie drzewa”- wysłuchanie wiersza nauczyciela:
Każde drzewo- nawet małe,
ma ubranko doskonałe.
Piękna kora go ozdabia!
Lecz czy kora ta jest gładka?
Albo śliska niczym lód?
Nie- ubranko to jest śmieszne
I się składa z licznych bruzd.
To ubranko jest nierówne
Trochę jakby pomarszczone,
Ale to jest właśnie piękne-
Bo dzięki temu, drzewa nie są jednakowe.
6.„W co ubrane jest drzewo?”- rozmowa na temat treści wiersza.
„W co jesteśmy ubrani my?”- dotykanie swoich ubrań, ciała, włosów- wypowiedzi dzieci o swoich odczuciach.
7.„Taniec dla drzewa”- dowolny taniec dzieci przy muzyce.
8. „Szorstkie- gładkie”- zabawa orientacyjno- porządkowa z wykorzystaniem kory i kartki papieru.
9.„Rysujemy korę”- rysowanie „bruzd” na szarym papierze imitujących korę. Odrysowanie kory na kartce.
10.„Podaj listek”- przekazywanie sobie liści za pomocą klamer do bielizny.
11.Stworzenie drzewa ze zgniecionych kartek (gałęzie), odrysowanej kory i wydartych liści.
12.„Ekologiczne muzykowanie”- gra z wykorzystaniem nieużytków jako instrumentów.
13.Zakończenie zajęcia. Zachęcenie dzieci do dalszego dbania o przyrodę. Wręczenie medalu: „Przyjaciel przyrody”

Opracowała i przeprowadziła:
Anna Chmielecka

Wzór medalu:

„Ubranie drzewa”
Każde drzewo- nawet małe,
ma ubranko doskonałe.
Piękna kora go ozdabia!
Lecz czy kora ta jest gładka?
Albo śliska niczym lód?
Nie- ubranko to jest śmieszne
I się składa z licznych bruzd.
To ubranko jest nierówne
Trochę jakby pomarszczone,
Ale to jest właśnie piękne-
Bo dzięki temu, drzewa nie są jednakowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.