X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 32006
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wprowadzenie małej pisanej litery "d" na podstawie piosenki pt. "Dynia”. Scenariusz zajęć metodą Marty Bogdanowicz

Cele operacyjne:
Dziecko:
•zapoznaje się ze znakiem graficznym głoski „d”
•doskonali analizę i syntezę słuchową (sylabową i głoskową)
•przestrzega ustalonych zasad współpracy koleżeńskiej w grupie
•rozwija funkcję percepcyjno-motoryczną oraz funkcję językową
•rozwija wyobraźnię i inwencję twórczą
•kształtuje umiejętność orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni
•integruje się w grupie
Formy pracy: zbiorowa, grupowa
Metody: Metoda Dobrego Startu (MDS) prof. M. Bogdanowicz
Środki dydaktyczne: dynia – okaz naturalny lub ilustracja, piłka, magnetofon, woreczki z ryżem, tacki z kaszą manną, kolorowa kreda, kredki, ołówki, mazaki, faktury litery „d”, kartki, kartki z wzorem litery „d”, bibuła, karty pracy


Przebieg zajęć:
Zajęcia wprowadzające
1) Powitanie (na melodię piosenki „Panie Janie”):
„Witaj np. Aniu / 2 x
Jak się masz? / 2 x (machanie ręką)
Wszyscy Cię witamy (wyciągnięcie rąk w geście powitania)
Wszyscy Cię kochamy (krzyżowanie rąk na piersiach)
Bądź wśród nas / 2 x (cała grupa chwyta się za ręce).
2) Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni:
Dzieci chodzą po sali i witają się prawymi rękami wypowiadając słowa: „Witaj sąsiedzie, jak Ci się wiedzie?”, następnie witają się prawymi łokciami oraz klaszcząc wzajemnie w prawe dłonie, następnie witają się poszczególnymi częściami ciała
3) Rozwiązanie zagadki: „Dumna z powodu złocistego brzuszka, pyszni się na zagonku w twoim warzywniku. Z niej niegdyś wyczarowano dla Kopciuszka złotą karetę ciągniętą przez koniki”.
4) Oglądanie i omówienie ilustracji (okazów) warzyw, odszukanie ilustracji (okazu) przedstawiającej dynię. Swobodne wypowiedzi dzieci – do czego może służyć dynia?
5) Wysłuchanie piosenki pt. „Dynia”. Nazwy jakich warzyw usłyszeliście w piosence? Gdzie rosną te warzywa?
Nauka piosenki.
6) Ćwiczenia językowe:
•dokończ słowa piosenki
„Mamy ................., mały ......................
i ogródek koło ...................... ,
a w ogródku mamy ....................,
lecz nie damy jej .................”
• podziel na sylaby zdanie akcentując je naprzemiennymi tupnięciami:
„Bo tę dynię jak hula pan kabaczek przytula”
• posłuchaj uważnie i powtórz tylko te słowa, które się rymują:
• pękata – kula – brzuchata (wyjaśnienie znaczenia słowa „pękata”)
• kula – przytula – dynia
• powiedz kolejne głoski w wyrazach: „dom”, „domek”. Jaką głoskę usłyszysz na początku tych wyrazów?
• posłuchaj wypowiadanych słów i klaśnij, gdy usłyszysz głoskę „d” (dynia, kabaczek, ogródek, domek, kula, damy”.

Zajęcia właściwe
1) Ćwiczenia ruchowe:
* „toczenie dyni” – dzieci siedzą w kole tworząc „ogródek” i toczą dynię (piłkę) po obwodzie koła (prawą ręką w prawą stronę);
* „dynia na straganie” – dzieci stoją w rzędzie w lekkim rozkroku, pierwsze dziecko przekazuje następnemu „dynię” (piłkę) nad głową, ostatnie dziecko toczy „dynię” tunelem do dziecka pierwszego;
2) Ćwiczenia ruchowo-słuchowe:
* dzieci tworzą koło („pękatą dynię”) i śpiewając piosenkę maszerują rytmicznie po okręgu w prawą stronę podczas I zwrotki, w lewą stronę podczas zwrotki II;
* ćwiczenia z wykorzystaniem woreczków (przy stolikach): wystukiwanie rytmu (ze śpiewem): pięścią prawej ręki, wewnętrzną stroną prawej dłoni, środkowym palcem prawej dłoni („sadzenie pestek dyni”).
3) Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe:
* demonstracja małej pisanej litery „d”, analiza kształtu (z jakich elementów się składa? Jaką inną literę przypomina?);
* demonstracja sposobu pisania litery (bez piosenki i z piosenką);
* uczenie się polisensoryczne litery:
• wodzenie palcem po fakturach liter (bez piosenki i z piosenką),
• chodzenie po literach ułożonych z taśm bibuły;
* reprodukowanie litery;
• pisanie palcem w powietrzu (najpierw w obecności wzoru, następnie z pamięci),
• kolorową kredą na kartce rysunkowej (po śladzie),
• palcem na tackach z kaszą,
• kredką świecową na połowie kartki rysunkowej,
• mazakiem na małych karteczkach w kształcie dyni;
* wykonanie zadań z karty pracy.


Zajęcia końcowe
(ćwiczenia relaksujące)

Wszystkie dzieci leżą słuchając instrumentalnej wersji piosenki pt. „Dynia”. Nauczyciel opowiada o tym, jak ogrodnik zasadził pestkę dyni i czekał aż urośnie. Dzieci wyobrażają sobie, że są takim rosnącym ziarenkiem, które staje się coraz większe zamieniając się w końcu w pękatą dynię – dzieci kładą ręce na brzuchu wolno wdychając powietrze nosem tak, aby brzuszek dyni stał się pękaty i powoli wydychają powietrze ustami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.