X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31929
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W marcu jak w garncu - scenariusz zajęć

Temat: „Marcowa pogoda”

CELE OGÓLNE:
• poszerzenie wiadomości przyrodniczych, związanych z różnorodnością pogody występującą
w miesiącu marcu.

CELE SZCZEGÓŁOWE/dziecko/:
- wie, co znaczy przysłowie „W marcu jak w garncu”,
- potrafi inscenizować ruchem treść rymowanki,
- potrafi słychać i wykonywać polecenia,
- potrafi uważnie słuchać;
- odpowiada na pytania związane z treścią utworu,;

METODY:
- czynna,
- praktyczne- działanie,
- oglądowa.

FORMY PRACY:
- indywidualnie;
- z całą grupą;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Obraz Iwan Endogurow „Przedwiośnie”, rymowanka M.Sarnowska „Co się dzieje z pogodą?”, zagadki, garnek z kartony, kartki papieru, słońca z papieru, folia, instrumenty: cymbałki, grzechotka, trójkąt,


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie.

2.Rozmowa na temat obrazu „Przedwiośnie”

3.Osłuchanie z rymowanką „Co się dzieje z pogodą?”.
Coś się dzieje z pogodą x2
To deszcz i wiatr
To śnieg i grad.
Coś się dzieje z pogodą,
Kto by tam zgadł.

Nauka rymowanki połączona z inscenizacją ruchem.

4.Zagadki

Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy.
Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy.
(słońce)
Jaka to pierzynka biała, nie z pierza, ale z wody powstała?
Płynie po niebie, znasz ją i wiesz, że gdy jest ciemna,
Będzie z niej padał deszcz.
(chmura)
Nie deszcz i nie grad, pada z nieba, bieli świat.
Biały jest jak mąka, albo drobna kasza
Gdy zaścielę ziemię na sanki zaprasza.
(śnieg)
Co to jest odgadnij!
Pada z chmury na dół.
Jest tylko na dworze. Suchy być nie możesz!
(deszcz)
Szumi, gwiżdże, czasem gna. Skąd i dokąd? Kto go zna?
Dmucha, szarpie, czasem rwie. Po co? Za co? Kto go wie?
(wiatr)
5.„Symbole pogody”.
Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki, ich zadaniem jest wykonanie kulek śniegowych. Na dźwięk cymbałków, dzieci podrzucają kulki tak, aby złapały.
Ponownie dzieci otrzymują kartki i wydzierają z nich chmurę. Gdy usłyszą grzechotkę, chmurki płyną po niebie.
Nauczycielka rozdaje słoneczka. Na sygnał trójkąta dzieci wznoszą powoli swoje słońca w górę. Gdy wszystkie dzieci wykonają swoje zadania

6.Marcowy gar.
Wymieszał miesiąc marzec pogodę w garze.
Ja wam tu zaraz wszystkim pokażę.
Śnieg i przymrozki, (wrzucamy zgniecione kartki)
deszczową słotę (wrzucamy chmurki)
słońca promieni dorzucę trochę (wrzucamy słońce)
Dołożę powiew wiatru ciepłego (wrzucamy folie),
Smutno by w marcu było bez niego.

7.Podsumowanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.