X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31895
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z biedronką Zosią. Scenariusz zajęć dla dzieci 3, 4-letnich

Prowadząca: Anna Kłeczek
Data: 14.05.2015
Grupa: 3,4- latki „Pszczółki”
Temat zajęcia: „Zabawy z biedronką Zosią”

Cel ogólny: doskonalenie umiejętności matematycznych

Cele szczegółowe:
- doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 6 (o: 13.1)
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania obrazu graficznego cyfr (o: 13)
- doskonalenie orientacji przestrzennej (o: 13.4)
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania kolorów i figur geometrycznych (o:13)
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej
(o: 14.3)
- usystematyzowanie wiedzy dotyczącej kwiatów i zwierząt występujących na łące (o: 12.1)
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i wykonywania poleceń
(o: 3.3, 7.1, 14.5)
- podnoszenie ogólnej sprawności ruchowej (o: 5.3)
- rozwijanie sprawności manualnych (o:14.3)
- utrwalenie wiadomości dotyczącej rytmicznej organizacji czasu (o: 13.6)
- rozwijanie poczucia rytmu (o: 8.1, 8.2)
- kształtowanie umiejętności współdziałania z grupą (o: 1.2)
- rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej (o: 9.2, 14.3)

Metody:
- opowiadanie, rozmowa, zagadki, objaśnienia, pokaz, ćwiczeń, działanie praktyczne, elementy metody Edukacji przez ruch D. Dziamskiej

Formy:
- indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta cd z nagraniem muzyki klasycznej –Grieg „Poranek”, muzyki irlandzkiej, zielony materiał imitujący trawę, sylwety kwiatów, sylweta biedronki, wstążki z emblematami figur geometrycznych,
oraz z emblematami słońca, księżyca, gwiazdy, lusterko, kartki z bloku technicznego, zielone kredki, miseczki z farbami w kolorach: czerwonym, żółtym i niebieskim, widelec dla każdego dziecka, kartoniki z kropkami, sylweta wazonu, stołu, kartoniki z cyframi, ilustracje kwiatów


Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci i zaproszenie na wiosenną łąkę i do zabawy na podstawie wierszyka. Ilustracja ruchowa do wiersza.
„Kółko małe
kółko duże
głowa prosto
ręce w górze
widzisz łąkę
na tej łące skaczą żabki i zające
kwiaty rosną,
słońce świeci
a nad łąką bocian leci
A ta pora roku radosna nazywa się ..............Wiosna

2. Wysłuchanie opowiadania z ilustracją sylwety biedronki
Za górami za lasami mieszkała biedronka Zosia. Zosia była bardzo piękną biedronką, miała bowiem sześć kropek w różnych kolorach: żółtym, czarnym i niebieskim. Biedronka fruwała tu i tam, zwiedzała lasy, góry
i łąki. Bardzo lubiła kwiaty, które chciała zebrać na łące do swojego wazonu. Niestety Zosia była bardzo roztargnioną biedronką, cały czas się śpieszyła i w locie wszystko gubiła. Nazbierała na łące białych rumianków, ale tak się spieszyła, że jedną żółtą kropkę zgubiła. Potem poleciała na łąkę by zebrać maków troszeczkę. Tak się spieszyła, że dwie czarne kropki zgubiła. Poleciała dalej, bo zobaczyła łąkę pełną niebieskich chabrów.
Tak się śpieszyła, że tym razem trzy niebieskie kropki zgubiła.
Zmęczona wchodzi do domu, szczęśliwa, że kwiatów wiosennych zebrała, patrzy, patrzy, nie wierzy stoi przed lustrem. Ojej, nie mam już żadnej kropki na sobie.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące opowiadania.
1. Ile kropek miała biedronka Zosia
2. W jakim kolorze były kropki
3. Jakie kwiaty zebrała do koszyka.
4. Co jej się przytrafiło
5. Ile kropek zgubiła
3. Ćwiczenie rozwijające koordynację wzrokowo-ruchowo-słuchową do utworu instrumentalnego. Rytmiczne kreślenie jedną ręką linii nad kartką do muzyki. Naprzemienne kreślenie rękoma linii nad kartką do muzyki. Rytmiczne kreślenie rękoma na przemian na kartce kredkami do muzyki
z wykorzystaniem zielonych kredek.
Na słowo nauczyciela hop- dzieci przesuwają się o jedno miejsce w bok. Ćwiczenie kończy się, gdy dzieci wrócą na swoje miejsce. Nauczyciel pyta dzieci, co przypominają dzieciom narysowane kreski.

4. Zabawa matematyczna „Zagubione kropki biedronki”
Nauczyciel zadaje zagadki dzieciom, dotyczące nazw kwiatów, które umieściła Zosia w różnych miejscach na tablicy. Jeśli dzieci odgadną zagadkę, nauczyciel odkrywa odpowiednią liczbę kropek, które zgubiła biedronka. Nauczyciel odkrywa kartoniki przy pomocy zagadek
- Jak nazywają się kwiaty, które Zosia umieściła w wazonie. Dzieci odpowiadają, że rumianki. Jaki mają kolor? Nauczyciel odkrywa kartonik,
a pod nim ukryta jest jedna kropka
- Jak nazywają się kwiaty, które Zosia ukryła za wazonem. Dzieci odpowiadają, że maki. W jakim są kolorze. Nauczyciel odsłania kropki. Dzieci liczą kropki. Mówią, że są dwie kropki, w kolorze czarnym.
-Jak nazywają się kwiaty, które leżą obok wazonu. Dzieci odpowiadają, że chabry. Jaki mają kolor? Nauczyciel odsłania kropki. Dzieci liczą kropki. Mówią, że kropki są trzy w kolorze niebieskim.
Dzieci rozwiązują pozostałe zagadki- nazywając kwiaty umieszczone pod stołem. Nauczyciel wyjaśnia, że dzieci poprzez rozwiązanie zagadek odnalazły kropki, które przykleiły się do kwiatów. Nauczyciel umieszcza kartoniki z cyframi na tablicy i prosi dzieci, aby pomogły biedronce dopasować odpowiednią cyfrę umieszczoną na dole tablicy. Dzieci dobierają do liczby kropek cyfrę od 1-4 i umieszczają pod, nad lub obok kartonika. Na koniec nauczyciel prosi, aby chętne dzieci policzyły wszystkie kropki.

5. Zabawa ruchowo-naśladowcza- improwizacja ruchowa do opowiadania „Dzień i noc na łące”
Nauczyciel rozdaje wybranym dzieciom wstążki z emblematem słońca, księżyca i gwiazdy. Kiedy nauczyciel mówi, że nadchodzi dzień, wtedy dziecko z emblematem słońca będzie chodziło po dywanie, kiedy powie noc wtedy dzieci z emblematem gwiazdy i księżyca wejdą na dywan.
Nauczyciel rozdaje dzieciom opaski z emblematami figur geometrycznych
i wyjaśnia, że zielone trójkąty to żabki, żółte koła to pszczółki, a czerwone kwadraty to bociany.
Nauczyciel umawia się z dziećmi, że jeśli zobaczą zielony trójkąt wtedy obudzą się żabki, które będą skakać po dywanie, żółte koło oznaczać będzie, że będą fruwać pszczółki, a czerwony kwadrat to znak, że obudzą się bociany.
Jesteśmy na zielonej łące, słońce powoli wstaje (wychodzi dziecko ze wstążką słońca) budzą się (nauczyciel pokazuje czerwony kwadrat).
Bociany maszerują wysoko unosząc kolana, mogą stać na jednej nodze. Nastała noc (wchodzi dziecko-księżyc na dywan) bociany idą spać(wracają na swoje miejsce) Po nocy przyszedł znów dzień. Obudziły się zwierzątka (nauczyciel pokazuje żółte koło). Po łące fruwają pszczółki. Po dniu przyszła noc. Na dywan wchodzi dziecko-noc. Pszczółki poszły spać.
Znów nastał dzień. Tym razem wstały (nauczyciel pokazuje zielony trójkąt).Żabki skaczą po łące. Nastała noc. Wszystkie zwierzęta na łące poszły spać.

6. Praca plastyczna „Wiosenne kwiaty”
Dzieci wyobrażają sobie, że zielone kreski narysowane na kartkach to zielona łąka. Przy pomocy widelca, zamoczonego w farbach odbijają na kartce wiosenne kwiaty. Praca inspirowana jest pomysłami dzieci.

7. Wystawa prac. Zakończenie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.