X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3172
Przesłano:

Czcimy pamięć bohaterów, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Sceanariusz lekcji języka polskiego dla klasy IV

Temat: Czcimy pamięć bohaterów, którzy zginęli w obronie ojczyzny. 1 listopada - Wszystkich Świętych

Właściwie lekcja składa się z dwóch części. Pierwsza część ( 30 minut ) dotyczy analizy i interpretacji wiersza "Znicze", druga część ( 15 minut ) ma na celu przybliżenie uczniom tematyki Wszystkich Świętych.

Cele lekcji :

- uczeń umie odczytać wiersz prawidłowo oddając jego nastrój
- umie wytłumaczyć pojęcie bohater i heroiczna walka
- umie wyjaśnić przenośnie zawarte w wierszu
- umie rozpoznać o jakich wydarzeniach mowa w wierszu
- uczeń poprawnie wypowiada się na temat tradycji Wszystkich Świętych
- uczeń umie wyrażać szacunek wobec zmarłych
- wie co oznacza pojęcie Zaduszki
* uczeń zna pojęcie nekropolii i epitafium

Metody i formy pracy, środki dydaktyczne :

Praca z podręcznikiem, pogadanka ,SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO, książka pt. Wiersze z cmentarza".

Tok lekcji :

1. Sprawdzenie listy obecności i pracy domowej.
2. Zapisanie na tablicy tematu lekcji.
3. Nauczyciel prosi wybranych uczniów o przeczytanie na głos wiersza.
4. Następnie pyta, dlaczego ludzie schylają głowę, przechodząc w pobliżu zniczy opisanych w wierszu.
5. Pada następne pytanie, co takiego wydarzyło się na ulicach wymienionych w utworze.
6. Nauczyciel opowiada uczniom o losach Warszawy i jej mieszkańców podczas II wojny światowej.
7. Nauczyciel nawiązuje do POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. Przy okazji pyta, czy ktoś był w muzeum POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. Prosi o refleksje na ten temat.
8. Nauczyciel prosi o odszukanie w wierszu powtarzającego się wielokrotnie wyrażenia ( chodzi o "palą się znicze" ).
9. Następnie do zeszytu uczniowie zapisują krótką notatkę dotyczącą tematyki wiersza ( mowa w niej jest między innymi o powstaniu w getcie ).
10. Następuje szczegółowa analiza wiersza.
11. Uczniowie odszukują w słowniku pojęcie bohater i heroizm. Odczytują głośno. Nauczyciel tłumaczy im, na czym polegała heroiczna walka.
11. Nauczyciel prosi, aby każdy uczeń narysował w zeszycie znicz.
12. Obok znicza zapisują skojarzenia. Np. smutek, dowód pamięci itp.
13. Nauczyciel przybliża uczniom tradycję Święta Zmarłych. Mówi także o Zaduszkach.
14. Nauczyciel prosi uczniów, aby opowiedzieli jak obchodzą Święto Zmarłych.
15. * Jako ciekawostkę nauczyciel wyjaśnia uczniom pojęcie nekropolii i epitafium.
Zapisuje to w krótkiej formie na tablicy.
Nekropolia - cmentarz.
Epitafium - napis nagrobny.
Chętni uczniowie zapisują pojęcia w zeszycie.
Nauczyciel pokazuje też książkę "Wiersze z cmentarza" i czyta z niej dwa krótkie epitafia.
16. zadanie pracy domowej :
Będąc na cmentarzu zapal znicz na opuszczonej mogile.
Dla chętnych : Będąc na cmentarzu, zwróć uwagę na epitafia.
17. Na koniec nauczyciel czyta uczniom jak wyglądają obchody Święta Zmarłych w innych krajach, np. w Meksyku, USA.

* pojęcie nekropolia i epitafium przedstawione są w formie ciekawostki. Nie są wiadomościami obowiązkowymi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.