X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31606
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Budujemy własny układ słoneczny. Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków

TEMAT: Budujemy własny układ słoneczny

CELE OGÓLNE:
- Poszerzenie wiadomości na temat Kosmosu i Układu Słonecznego
- Wprowadzenie nazw dziewięciu planet
- Zapoznanie z historią pierwszych osób, które były w Kosmosie
- Rozwijanie orientacji przestrzennej

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Dziecko zna pojęcia kosmos, astronauta, astronom, układ słoneczny
- Dziecko samo buduje wymyślony przez siebie statek
kosmiczny
- Dziecko posiada podstawowe wiadomości na temat Kosmosu.

METODY:
Podające: objaśnienia, instrukcje, pokaz
Poszukujące: rozmowa, rebusy
Praktyczna: zadania otwarte, ćwiczenia, praca plastyczna

FORMY PRACY:
- indywidualna, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zastępniki planet ( koralik, ziarna grochu, 2 kamyki, 2 piłki pingpongowe, 2 piłki papierowe), żółte koło, 9 pasków papierowych różnej długości, rebusy, materiały do zrobienia statku kosmicznego, multimedia

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanka: „...klasnę w ręce i nic więcej....”
2. Aby dowiedzieć się, o czym będą zajęcia dzieci rozwiązują rebusy, nauczyciel odsłania napisy do globalnego czytania: kosmos, układ słoneczny. Wyjaśnianie pojęć, kosmos, astronom astronauta. Krótka pogadanka na temat Mikołaja Kopernika i jego odkryciu połączona z pokazem na przykładzie dzieci, że to Słońce krąży wokół Ziemi i wokół własnej osi.
3. Zapoznanie z nazwami dziewięciu planet, ich wielkością i odległością od Słońca – układanie modelu Układu Słonecznego (Merkury – ziarnko grochu, Wenus – kamyk, Ziemia – kamyk, Mars – ziarnko grochu, Jowisz – pomarańczowa kula (piłka), Saturn – zielona kula(piłka), Uran – piłka pingpongowa niebieska, Neptun – granatowa piłka pingpongowa, Pluton – koralik). Wspólne czytanie nazw planet, porównywanie wielkości planet, odległości od Słońca.
4. Zabawa ruchowa: naśladowanie różnych środków lokomocji (rakieta, samochód, rower, pociąg)
5. Pogadanka na temat Księżyca i ludzi, którzy lądowali na Księżycu, połączona z prezentacją multimedialną.
6. Opowiadanie „Świat za 100” – n-l czyta dzieciom jak wyobrażają sobie świat za 100 lat dzieci z innego przedszkola – rozmowa „Jak wy wyobrażacie sobie świat za 100 lat”
7. Praca plastyczna: budowanie statku kosmicznego z różnych materiałów (rolki po papierze toaletowym

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.