X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31494
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Andrzejkowe czary-mary - scenariusz zajęć otwartych w przedszkolu z udziałem rodziców

„Andrzejkowe Czary- Mary”- scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców.

Cele ogólne:
• zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi poprzez uczestnictwo
w zabawach, konkursach i wróżbach
• stwarzanie miłego nastroju, integracja z dziećmi i ich rodzicami
• zachęcanie do wyrażania uczuć i przeżywania radości ze wspólnej zabawy dzieci
z rodzicami i nauczycielami
• kultywowanie tradycji andrzejkowych
Cele operacyjne( dziecko):
• bierze udział w różnych konkurencjach sprawnościowych
• wczuwa się w wyznaczone role
• wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo w proponowanych zabawach, konkursach i wróżbach
Metody:
• słowne
• oglądowe
• zadaniowe
Formy:
• indywidualna
• zbiorowa
• grupowa
Środki dydaktyczne:
Podkład do piosenki Król Julian „Wyginam śmiało ciało”, symbole wróżb, butelka, pudła, kubeczki ze słodkimi nagrodami, miotła, pudełko z zadaniami, balony, miotły, pachołki.

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:

1. Powitanie wszystkich przedszkolaków, rodziców, nauczycieli i dyrekcji.

Na miotle wjeżdżają czarownice i mówią:
Jestem Izyda- czarownica, czarny kapelusz mój i spódnica. Czy to dziwne, że tu przyleciałam? Przecież zaproszenie od Was dostałam. Słyszałam, że Andrzejki obchodzicie
i się z nami pobawicie. Koleżankę też zabrałam, bo się sama lecieć bałam. Zonia się nazywa
i w przedszkolach często bywa. A więc wszystkich zapraszamy i już więcej nie czekamy. My się z Wami pobawimy, bo tam na Górze Czarownic bardzo się nudzimy. Ale najpierw przywitanie... (powitanie echem- czarownice krzyczą HEJO! uczestnicy powtarzają).
2. „Czarodziejskie figury”- wróżenie przyszłości. (Załącznik nr 1)
Na środku utworzone jest koło z rysunków- symboli (korona, moneta, samochód, prezent, mikrofon, drzwi.) wybrane przez czarownice dzieci podchodzą i kręcą butelką. Czarownice odczytają oznaczenia symboli- wróżą dzieciom, co czeka ich w niedalekiej przyszłości.
3.„Smakołyki duszków”- zbijanie kubeczków ze słodkimi niespodziankami.
Na pudłach ustawione są plastikowe kubeczki, a w nich przyczepione słodkie niespodzianki. Wybrane przez czarownice osoby rzucają woreczkiem starając się zbić kubeczek. Wspólnie sprawdzają, jaki smakołyk się im trafił i dostają go w nagrodę.
4.„Na ziemi zostaje”- zabawa ruchowa do piosenki Króla Juliana „Wyginam śmiało ciało”.
Czarownice pokazują ruchy, jakie należy wykonywać. Wszyscy wspólnie tańczą. Na przerwę w muzyce wszyscy wykonują polecenie czarownicy, np. na ziemi zostaje tylko ręka i noga, na ziemi zostaje tylko jedna noga, na ziemi zostaje tylko pupa itp.
5.„Zadania z czarodziejskiej kuli”- konkurs dla rodziców. (Załącznik nr 2)
Czarownice wybierają ośmiu dorosłych. Ustawiają ich w rzędzie. Pierwszej osobie podają miotłę. Kiedy muzyka gra rodzice podają miotłę z rąk do rąk. Kiedy muzyka cichnie osoba,
w której dłoniach jest miotła ma za zadanie wylosować jedną karteczkę z czarodziejskiej kuli i wykonać polecenie, które się tam znajduje.
6.„Żabie przysmaki”- zabawa sprawnościowa.
Czarownice wybierają chętne dzieci z rodzicami. Każda para otrzymuje wiaderko. Kiedy muzyka zaczyna grać rodzic z dzieckiem zbiera rozsypane pajączki. W momencie, gdy muzyka przestanie grać przeliczamy, której parze udało się zdobyć najwięcej smakołyków.
7.„Taniec- sklejaniec”- taniec z balonem.
Czarownice zapraszają do zabawy po dwie osoby z grup. Zadaniem uczestników jest taniec w parze z balonem między częściami ciała (np. brzuchem, czołami, plecami, rękoma, kolanami).
8.„Lot czarownic”- zabawa ruchowa z elementem biegu.
Czarownice wybierają po kilka osób z każdej grupy. Ustawiają dzieci w dwóch rzędach. Zadaniem uczestników jest bieg- lot na miotle między pachołkami.

ZAŁĄCZNIK NR 1

Korona - jesteś prawdziwą księżniczką/ prawdziwym księciem. W przyszłości będziesz bardzo ważną osobą, obejmiesz ważne stanowisko.
Moneta – niedługo wygrasz nagrodę w konkursie, próbuj swojego szczęścia. Być może
w przyszłości będziesz najbogatszym człowiekiem na świecie.
Samochód- czeka cię bardzo daleka podróż, bardzo udany wyjazd z Twoimi bliskimi.
Prezent- niebawem dostaniesz śliczny prezent, być może Święty Mikołaj jest już w drodze do Ciebie.
Mikrofon- czeka Cię kariera muzyczna. Zaśpiewasz w znanym programie muzycznym i wygrasz wielką nagrodę. W przyszłości będziesz sławną piosenkarką/ piosenkarzem.
Drzwi- niedługo odwiedzi Cię, ktoś kogo bardzo lubisz. Będzie to niespodziewana wizyta. Może ciocia albo wujek, którego dawno nie widziałeś.
Telefon- czeka Cię miła wiadomość. Zadzwoni do Ciebie ktoś, kogo zupełnie się nie spodziewasz i przekaże Ci bardzo dobrą informację.

ZAŁĄCZNIK NR 2
- Zła czarownica zamieniła Cię w koguta. Przez 3 sekundy naśladuj pianie koguta.
- Zrób 6 obrotów wokół miotły Czarownicy i przejdź po linii prostej.
- Znajdź wśród uczestników Andrzejkowego Czary- Mary trzy Czarownice i przyprowadź je do nas.
- Wymyśl czarodziejskie zaklęcie i głośno je powiedz ze wszystkimi uczestnikami Andrzejkowego Czary- Mary.
- Znajdź na sali trzech Czarodziejów i przybij im piątkę.
- Przynieś coś czerwonego od dowolnej osoby biorącej udział
w Andrzejkowym Czary- Mary.
- Czarownica zamieniła Cię w Kaczuszkę. Spróbuj zatańczyć do piosenki „Kaczuszki”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.