X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31491
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ssaki. Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich

Scenariusz zajęć Grupa: 5-latki
Edukacja środowiskowa
Temat : „Ssaki”
Grupa: 5-latki
Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności globalnego czytania wyrazów
Poznanie potrzeb zwierząt domowych oraz pracy człowieka związanej z ich hodowlą
Rozwój aktywności w działalności plastycznej

Metody: podające, poszukujące, praktycznego działania, drama;

Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne:albumy, książki, plansze przedstawiające zwierzęta wiejskiego podwórka, kartki z nazwami zwierząt wiejskich,klej nożyczki, kartki , papierowe talerze, magnetofon, płyta CD

Przebieg zajęć:

1.Zabawa z „Powitanką”
M. Bogdanowicz
„Kto ma”
Kto ma niebieskie oczy,
Ma wstać , ma wstać, ma wstać,
Bo chcemy go powitać
i jego imię znać .

2.Rozmowa w kręgu wprowadzająca do tematu zajęć.
- Co to jest wieś?
- Kto był na wsi ?
- Kogo można spotkać na wsi?
3. Obejrzenie ilustracji, książek, albumów przedstawiających życie ludzi i zwierząt na wsi.

4. Ćwiczenia dramowe – scenka improwizowana „ Na wiejskim podwórku”
- Wszystkie dzieci na sygnał nauczyciela odgrywają role zwierząt mieszkających w wiejskim gospodarstwie. Starają się pokazać charakterystyczne zachowania i naśladować odgłosy wydawane przez te zwierzęta.
- Na klaśnięcie nauczyciela dzieci – „zwierzęta” zatrzymują się w „stop – klatce”. Nauczyciel wówczas podchodzi do wybranego „zwierzęcia” i kładąc mu rękę na ramieniu pyta:
- Kim jesteś?
- Co teraz robisz?
- Dlaczego tak się zachowujesz?
- Jak się czujesz w swojej roli

5. Zabawa ruchowa ortofoniczna przy piosence ”Stary Donald farmę miał”- sprawne śpiewanie w bardzo szybkim tempie.

6. Czytanie globalne nazw gatunków zwierząt – podział na ptaki i ssaki
- Określenie cech charakterystycznych dla tych grup zwierząt.
- Czym różnią się te zwierzęta?
- Jak się rozmnażają ?
- Czym się odżywiają po urodzeniu?

7. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat; „Gdzie mieszkają wiejskie zwierzęta?”
- Kto mieszka w stajni?
- Kto mieszka w oborze?
- Kto mieszka w chlewiku?
- Kto mieszka w kurniku?

9. „Jakie to zwierzę”- odgadywanie głosu zwierząt.
Nauczyciel odtwarza z taśmy magnetofonowej głosy zwierząt,
dzieci odgadują ich nazwy.

10. Praca plastyczna: „ Mój ulubiony ssak- krowa” – praca plastyczna metodą origami.

11. Prezentacja prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.