X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31454
Przesłano:
Dział: Logopedia

"Co w trawie piszczy?" Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach WDN

Temat zajęć: „Co w trawie piszczy?”
Termin: 25.05.2016r.
Grupa: VII Wiek dzieci: 3 lata
Miejsce: sala zabaw grupy VII
Osoby prowadzące: Weronika J – nauczyciel wspierający
Anna P – G – nauczyciel logopeda

Cel ogólny: rozwijanie mowy czynnej (utrwalanie umiejętności odczytywania samogłosek, bogacenie słownictwa o nazwy mieszkańców łąki i ich odgłosy), usprawnianie aparatu artykulacyjnego.
Cele terapeutyczne:
Dziecko:
• prawidłowo wykonuje ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny,
• prawidłowo wykonuje ćwiczenia połykania,
• prawidłowo wykonuje ćwiczenia oddechowe ukierunkowane na czynność mówienia,
• kojarzy wzorce słuchowe z pojęciem,
• kontynuuje podaną sekwencję,
• różnicuje wzrokowo samogłoski, próbuje wskazać i nazwać odpowiednią samogłoskę,
• reaguje na przerwę w muzyce,
• kreśli pionowe linie zgodnie z rytmem muzyki.

Metody:
• logopedyczna,
• elementy metody prof. J. Cieszyńskiej,
• elementy metody D. Dziamskiej,
• podająca,
• aktywizująca.

Formy:
• grupowa,
• indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: płyty CD, odtwarzacz CD, kartoniki przedstawiające mieszkańców łąki, papierowe listki z obrazem graficznym samogłosek, kredki w kolorze zielonym, klej, kartki A4, papierowe motylki.


Przebieg zajęć:
1. Powitanie i zaproszenie do wspólnej zabawy.
Dzieci tworzą koło, słuchają rymowanki i wykonują gesty za prowadzącą.
2. Gimnastyka narządów mowy – „Wiosna na łące”.
Prowadząca opowiada dzieciom o języczku, który wybrał się na poszukiwanie wiosny. Poleca im, aby we wskazanym momencie wykonywały określone czynności.
3. Utrwalanie dojrzałego sposobu połykania – „Spacer po łące”
Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie dzieci zatrzymują się i ćwiczą dojrzałe połykanie zgodnie ze wskazówkami terapeuty.
4. Układanie sekwencji – „Grzeczne owady”
Prowadząca rozkłada przed dziećmi kartoniki z trzema różnymi owadami. Następnie prosi o kontynuowanie ułożonej sekwencji.
5. Rozwijanie słuchu awerbalnego – „Głosy łąki”
Osoba kierująca zabawą odtwarza nagranie z odgłosami, które kojarzą się z łąką. Prosi dzieci, aby w trakcie ich odsłuchiwania nazywały dźwięki. Na zakończenie uczestnicy powtarzają zapamiętane odgłosy. Następnie prowadząca ponownie odtwarza nagranie. Prosi, aby uczestnicy demonstrowali kojarzące się z dźwiękami sytuacje przy pomocy ruchów ciała.
6. Utrwalanie samogłosek wg prof. J. Cieszyńskiej – „Biedronki na listkach”
Prowadząca rozkłada przed dziećmi listki z samogłoskami. Każde dziecko losuje jedną biedronkę ze znakiem graficznym samogłoski i dopasowuje do odpowiedniego listka. Stara się nazwać literę.
7. Kształtowanie poczucia rytmu wg D. Dziamskiej – „Zielona łąka”
Prowadząca włącza muzykę i demonstruje jej rytm ruchem ręki. Następnie dzieci naśladują terapeutę. Kolejnym krokiem jest odtwarzanie rytmu muzyki za pomocą kreślenia pionowych linii na kartce. W ten sposób powstanie obraz łąki. Prowadząca rozdaje kartoniki z mieszkańcami łąki, które dzieci przyklejają na powstały obrazek.
8. Ćwiczenia oddechowe – „Kolorowe motyle”
Dzieci trzymają przed sobą wykonane prace. Prowadząca rozdaje papierowe motyle, które należy zdmuchnąć z dłoni, zgodnie z instrukcją terapeuty, tak by dostały się na łąkę.
9. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowanie:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.