Scenariusz zajęć obserwacji diagnozującej umiejętność wspomagania dziecka w opanowaniu podstawy programowej wychowania przedszkolnego
w grupie dzieci 5-letnich „Misie”
w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach
dnia 26.04.2016r.
Temat zajęć: „Bajkowe spotkanie z tajemniczą wróżką” – rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego:
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
1) obdarza uwaga dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują
2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych
5) umie się przedstawić: podaje swoje imię
Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym
2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji
3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach
Obszar 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
3) jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo
Obszar 8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu
4) w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej
Obszar 4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
2) grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje)
3) stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć
Obszar 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach
3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania
4) interesuje się czytaniem i pisaniem
5) słucha np.: opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami
6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej
Cele ogólne:
- kształtowanie gotowości do czytania poprzez analizę wyrazu i zdania oraz czytanie globalne
- doskonalenie pracy w zespole
- rozwijanie spostrzegania wzrokowego
- analiza i synteza słuchowa wyrazów
- rozbudzanie zainteresowań światem fantastycznym
Cele operacyjne:
Dziecko:
- dokonuje analizy zdania poprzez wyodrębnianie wyrazów i przeliczanie ich
- dzieli wyraz na sylaby
- wyodrębnia głoskę w nagłosie i wygłosie
- wyodrębnia głoski w wyrazach o prostej budowie fonetycznej
- czyta globalne nazwy wybranych bajek
- wypowiada się na określony temat
- klasyfikuje przedmioty według ustalonej cechy
- uważnie słucha poleceń nauczyciela
- układa obrazki wg kolejności zdarzeń
- opowiada wybrany fragment bajki
- przestrzega ustalonych reguł
- naśladuje ruchy i gesty do podanej piosenki
- tańczy poleczkę
Formy pracy:
-grupowa
- zespołowa
- indywidualna
Metody pracy:
- oglądowa - pokaz
- słowna - rozmowa
- czynna - praktycznego działania
- zabawno-naśladowcza – taniec
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, koperty z 5 zadaniami, chusta animacyjna, czapka wróżki, różdżka, brokat, książki z bajkami, pudło na rekwizyty bajkowe, rekwizyty: koszyczek, ciasto, soczek w butelce, kwiatki, czerwony kapturek, pantofelek, szmata do podłogi, sukienka, karoca, różdżka, korona, pierniki, kamienie, miotła, garnek, klatka, krasnoludek, jabłko, grzebień, lusterko, sukienka Królewny Śnieżki, opaska czerwona z kokardką; 4 miski na rekwizyty, znaczki dla dzieci z wizytówką i rysunkiem schematycznym związanym z bajką, 4 zestawy obrazków z bajek, 4 tablice, 4 plansze z narzędziami TOC, pudełko na medale , 2obręcze, 2 tace, 2 butelki, plakat z buźką uśmiechniętą i smutną.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Przywitanie wszystkich zebranych gości.
2. „Podróż do świata bajek” - zapoznanie dzieci z celem zajęć.
Nauczyciel mówi dzieciom, co będą robiły na zajęciach. Zaprasza je do świata bajek. Rozkłada chustę animacyjną na dywanie (statek) i prosi, aby wszyscy wsiedli do kolorowego statku, który zabierze ich w rejs do krainy bajek. Dzieci zamykają oczy i płyną, w tle słychać muzykę. Nauczyciel w tym czasie w ukryciu zakłada czapkę wróżki i bierze różdżkę.
3. „Spotkanie z wróżką” – dzielenie swojego imienia na głoski.
Dzieci wysiadają ze statku, wita je wróżka piosenką „Witajcie w naszej bajce”. Wszyscy razem tańczą naśladując ruchy wróżki. Wróżka przedstawia się dzieciom: „Jestem wróżką, nazywam się Tajemnica, każda bajka mnie zachwyca. Dzisiaj będą takie czary, takie czary, czary – mary. Witam Was w krainie bajek. Długo na Was czekałam.”(wróżka obsypuje dzieci brokatem). Ja przedstawiłam się, teraz kolej na Was, przedstawcie się dzieląc swoje imię na głoski.
4. „Bajki, bajki, bajeczki” - rozmowa na temat bajek
Wróżka wyjmuje z tajemniczego pudełka książki, w których są bajki, pokazuje dzieciom ilustracje i zapoznaje z tytułami wybranych bajek („Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia”, „Śnieżka”). Dzieci odpowiadają na pytania: „Co to jest bajka?” i „Czego uczymy się z bajek?”. Wróżka mówi, że dzisiaj zabierze je do świata Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Jasia i Małgosi oraz do Królewny Śnieżki, ale ma problem, bo pomieszały jej się bajki i w związku z tym przygotowała im 5 zadań w kopertach, których rozwiązanie pozwoli jej na uporządkowanie świata bajek.
5. „Skrzynia pełna bajkowych skarbów” – klasyfikowanie przedmiotów, podział na sylaby, wyodrębnianie głosek w nagłosie i wygłosie
Wybrane dziecko szuka koperty z numerem 1, wróżka odczytuje zadanie. Dzieci mają odgadnąć z jakiej bajki pochodzi rekwizyt wyciągnięty ze skrzyni, podzielić jego nazwę na sylaby, wyodrębnić głoski w nagłosie i wygłosie oraz umiejscowić go pod tablicą z postacią z bajki.
6. „Podział na zespoły bajkowe” – dzieci patrzą na kolor swojej wizytówki i szukają takiego samego koloru w tytule bajki, siadają przed tą tablicą. W ten sposób powstają zespoły: Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Jasia i Małgosi oraz Królewny Śnieżki.
7. „Historyjka bajkowa” – wykorzystanie gałązki logicznego myślenia TOC
Wróżka prosi dziecko o wylosowanie koperty z numerem 2 i czyta zadanie. Dzieci oglądają obrazki pochodzące z bajek i układają je w kolejności wg zdarzeń (każdy zespół po 4 obrazki). Opowiadają powstałą bajkę. Wyróżniają wyrazy w zdaniach.
8. „Śniadanie dla babci” – zabawa ruchowa rozwijająca zwinność, zręczność i równowagę.
Wróżka zaprasza do losowania koperty z numerem 3. Czyta zadanie.
Wszystkie zespoły mają za zadanie pokonać drogę do babci (krążka) trzymając w ręku tacę z butelką (sokiem). Wszystkie zespoły zostają nagrodzone brawami.
9. „Slalom z miotłą” – zabawa ruchowa z elementem biegu.
Wróżka zaprasza do losowania koperty z numerem 4. Czyta zadanie. Dzieci pokonują slalom utworzony z krążków trzymając miotłę.
10. „Bal na 100 par” – taniec w parach
Wróżka zaprasza do losowania koperty z numerem 5. Czyta zadanie.
Wszyscy przenoszą się na salę balową. Ich zadaniem jest zatańczyć w parach poleczkę.
11. „Pożegnanie z wróżką” – powrót statkiem
Dzieci siadają na chuście i wracają z krainy bajek. Machają do wróżki.
12. Dokonanie oceny zajęć przez dziecko.
Nauczyciel umieszcza na tablicy buźkę uśmiechnięta i smutną. Prosi dzieci, by podeszły kolejno do tablicy i zaznaczyły cenką pod odpowiednią buźką, czy zajęcia podobały się, czy nie podobały się.
13. „Niespodzianka” – wręczenie medali „SUPER ZNAWCY BAJEK”
Nauczyciel zauważa tajemnicze pudełko, a w nim list: „Cieszę się, bo dzięki wam uporządkowałam swoją Bajkową Krainę. Myślę, że wizyta u baśniowych bohaterów podobała się Wam. Zachęcam, abyście codziennie pamiętali o bohaterach bajek. Zostawiam dla Was medale, bo jesteście super znawcami bajek. Do zobaczenia!”
Nauczyciel wręcza dzieciom medale.
14. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę oraz gościom za przybycie.
Opracowała
Katarzyna Wus
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 