X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31361
Przesłano:

Rozwiązujemy zagadki Detektywa Pozytywki. Zagadka 2. Z jak zamek. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

Klasa: I g
Nauczyciel prowadzący: Kamila Jęśkowiak
Temat bloku: Rozwiązujemy zagadki Detektywa Pozytywki.
Temat dnia: Zagadka 2. Z jak zamek.
Edukacja: matematyczna
Wpis do dziennika: Dodawanie liczb w zakresie 9.
Termin: 27.01.2015 r.

Cel ogólny: Obliczanie sumy liczb.

Cele operacyjne
Uczeń potrafi (punkty z podstawy programowej):
• słuchać ze zrozumieniem (1.1),
• przeliczać elementy w zbiorze(7.2),
• dodawać liczby w zakresie 9 (7.5),
• łączyć działania z odpowiednim wynikiem (7.5),
• ułożyć sumę liczb (7.5),
• ułożyć treść zadania na podstawie podanych liczmanów i obliczyć zadanie (7.8),
• ułożyć rozsypankę zadaniową (7.8),
• ułożyć działanie z monetami (7.9),
• współpracować w grupie (1.8, 5.4),
• ocenić swoją pracę na zajęciach. (5.4)

Środki dydaktyczne: karty pracy, płyta CD z muzyką, liczmany, koraliki, zbiory, liczby, działania, rozsypanka zadaniowa w dużym formacie, domek w dużym formacie.

Metody:
• słowna
• oglądowa
• praktycznego działania
• ćwiczenia ruchowe
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.


Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć, omówienie co będzie na zajęciach.
2. Uczniowie rozwiązują zadanie na tablicy dotyczące przeliczenia elementów w danym zbiorze i połączenie go z właściwą liczbą. Zadania rozwiązują na tablicy wybrani losowo uczniowie.
3. Nauczyciel rozdaje każdej grupie kartę pracy nr 1 – matematycznego węża. Na sygnał dzieci przekazują zadanie następnej osobie z grupy. Ostatni uczeń czyta wynik i sylabę. Wszystkie rozwiązane karty pracy zostają przyczepione na tablicę. Wybrany losowo uczeń porządkuje liczby(wyniki) od najmniejszego do największego i następuje wspólne odczytanie hasła – dodawanie do 9.
4. Uczniowie rozwiązują zadanie na tablicy dotyczące łączenia działania z odpowiednim wynikiem. Zadania rozwiązują na tablicy wybrani losowo uczniowie.
5. Uczniowie rozwiązują kartę pracy nr 2 – dodawanie liczb do 9. Po skończonej pracy następuje sprawdzenie. Kto z dzieci ma wszystko dobrze rysuje sobie uśmiechniętą buźkę i pisze brawo. Dla dzieci, które szybko rozwiążą zadania jest dodatkowa karta pracy nr 2a.
6. Każde dziecko otrzymuje koraliki nawleczone na nitkę. Najpierw przelicza ile ich ma, a następnie zastanawia się ile musi dołożyć koralików by mieć razem 9.
Po skończonej pracy nauczyciel pokazuje liczbę, a uczniowie, którzy musieli dołożyć tyle koralików wstają.
7. Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan.
8. Zabawa ruchowa „Gimnastyka liczb”. Dzieci otrzymują po jednej liczbie. Maszerują w rytm muzyki wysoko podnosząc kolana. Kiedy muzyka przestanie grać łączą się w pary tak, by suma ich liczb wyniosła 9.
9. Zabawa „Szukamy liczby”. Nauczyciel ma na kartce wypisane liczby od 0 do 9. Jednej brakuje, uczniowie muszą sprawdzić, której brakuje. Wybrany losowo uczniowie nie mówią tej liczby, tylko wykonują odpowiednią ilość podskoków, przysiadów, klaśnięć. Pozostali uczniowie liczą wykonane ćwiczenia i sprawdzają czy liczba się zgadza.
10. Zaproszenie dzieci do stolików i praca przy nich.
11. Nauczyciel powiesza na tablicy liczmany. Zadaniem uczniów jest ułożenie odpowiedniej treści zadania do liczmanów i obliczenie zadania.
12. Dzieci otrzymują kartę pracy nr 3 – rozsypankę zadaniową. Układają treść zadania z rozsypanki. Nauczyciel powiesza tę rozsypankę na tablicy. Po skończonym zadaniu wybrany losowo uczeń czyta jak ułożył swoje zadanie. Nauczyciel wiesza na tablicy treść zgodnie z przeczytanym zadaniem przez ucznia. Kiedy jest dobrze następuje sprawdzenie przez wszystkich. Dzieci otwierają zeszyty do edukacji matematycznej. Zapisują – W klasie, temat i w odpowiedniej kolejności wklejają treść zadania. Następnie zaznaczają obliczenie tego zadania jako zadanie domowe.
13. Nauczyciel opowiada dzieciom o swoich zakupach zrobionych w sklepie spożywczym. Na koniec mówi, że musi zapłacić 9zł i zadaje pytanie uczniom – Jakimi monetami mogę zapłacić za zakupy? Uczniowie przedstawiają swoje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na tablicy.
14. Uczniowie otrzymują kartę pracy nr 4 – domek do pokolorowania zgodnie z podanym kodem. Po skończonej pracy następuje sprawdzenie.
15. Podsumowanie zajęć i samoocena.
16. Jeżeli zostanie czas to dzieci rozwiązują karty pracy nr 5 i 6. Jeśli nie są one zadaniem domowym

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.