X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31251
Przesłano:

Scenariusz zabawy andrzejkowej

DATA: 28.11.2013.

OSOBA PRZYGOTOWUJĄC: mgr Magdalena Dyduła

FORMA IMPREZY: zabawa taneczna
CZAS TRWANIA: 9:00-11:00
MIEJSCE IMPREZY: sala gimnastyczna
UCZESTNICY: uczniowie klas 0 – III wraz z wychowawcami
CELE IMPREZY:
- zapoznanie z historią obchodzenia andrzejek,
- poznanie zwyczajów i wróżb andrzejkowych,
- rozwijanie samodzielności uczniów,
- integrowanie dzieci poprzez wspólną zabawę,
- doskonalenie umiejętności właściwego zachowania dzieci na imprezach szkolnych.


PRZEBIEG IMPREZY:
1. Przywitanie dzieci i wszystkich gości przybyłych na imprezę andrzejkową, czarowanie nastroju słowami wiersza:
Lubię latać na swej miotle,
i czarnego kota mam.
Ziół mieszankę warzę w kotle,
zaklęć całą księgę mam.

Dziś na moje rozkazanie,
miły nastrój niech się stanie.
Uśmiech dzisiaj niech zagości
w oczach, sercach naszych gości

2. Przybliżenie historii obchodzenia andrzejek.
Nauczycielka przebrana w stój czarownicy mówi:

Chciałam Wam powiedzieć coś o Andrzejkach.
Kto wie, jaki mamy teraz miesiąc? Listopad.

Kiedyś uważano listopad za miesiąc magiczny, niezwykły. I właśnie dlatego, wszyscy ludzie wykorzystywali ten czas na wróżby, które miały przepowiadać przyszłość.

Wigilia świętego Andrzeja przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym losie. Święty Andrzej uznany jest
za patrona panien chcących szybko wyjść za mąż, miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy swój dzień wróżb obchodzili w wigilię świętej Katarzyny,
czyli 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od andrzejek i z czasem o nich zapomniano. W dzisiejszych czasach oba te obrzędy połączono i są obchodzone jako andrzejki. W ten wieczór zarówno chłopcy jak i dziewczynki próbują poznać swoją przyszłość. Co też wkrótce zrobimy.
Zapraszam do wspólnego wróżenia. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i trzeba traktować ją nie całkiem poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić.

Czarownica mówi:
Hokus-pokus, czary-mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.
3. Wróżba andrzejkowa „Losowanie kolorów”.
Dzieci siedząc w kole losują kartoniki w sześciu kolorach. Wstają dzieci, które wylosowały dany kolor, a nauczycielka czyta, o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory:
CZERWONY - jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem
u dentysty. Wszyscy wiedzą jak bardzo tego nie lubisz.
NIEBIESKI – zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś zgubić. Nie przywłaszczaj sobie rzeczy kolegów.
CZARNY - nie niszcz zabawek i zostawiaj zawsze porządek po sobie. Nie zaśmiecaj środowiska. Papierki i inne śmieci zawsze wrzucaj do kosza.
ZIELONY – bądź ostrożny w drodze do szkoły. Patrz uważnie pod nogi
i bacznie rozglądaj się na przejściu przez jezdnię. Gdy będziesz uważał - nic złego ci się nie stanie.
BIAŁY – pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki
i batony.
ŻÓŁTY – bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś spocony, noś zawsze zimą czapkę i nigdy nie zapominaj o szaliku.

4. Pląsy i dowolne tańce przy muzyce.

5. Wróżby andrzejkowe przy wybranych stanowiskach.
W trakcie trwania imprezy uczniowie podchodzą do wybranego stolika (1-4), gdzie uczennice klasy II przeprowadzają wróżby:
1)„Talerzyki”
Pod talerzami na stoliku znajdują się ukryte: piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk, cukierek. Każdy rekwizyt ma swoją tajemna moc:
piórko oznacza życie lekkie i przyjemne,
ziarenko pieprzu życie pełne przygód,
muszelka oznacza życie w dalekim kraju,
kamyk – życie pracowite i pożyteczne,
cukierek – życie słodkie i wesołe.
2)„Papierowe serce”
Papierowe serce jest pomalowane z jednej strony na czerwono, zaś z drugiej wypisane
są męskie/ żeńskie imiona. Dziewczęta/ chłopcy przekłuwają igłą serce od strony czerwonej
i odczytują z drugiej strony imię przyszłego męża/ żony.
3)„Zawód w przyszłości”
Dzieci z wielkiego worka losują różne przedmioty, które mówią o ich przyszłości:
- książka- pisarz
- jabłko- ogrodnik- ogrodniczka
- grzebień- fryzjer- fryzjerka
- mapa- podróżnik- podróżniczka
- mikrofon- piosenkarz- piosenkarka
- hełm- strażak
- statek- marynarz
- but- szewc
- metr krawiecki- krawcowa, krawiec
- klocek- budowniczy
- samolot- pilot
- gwiazda- aktor- aktorka,
- łyżka – kucharka
4),,Zwierzątka i ja”
Dzieci losują obrazek przedstawiający zwierzęta, a wróżka odczytuje jakie cechy charakteryzują dziecko:
lis- samolub,
kotek- miły,
miś- ospały,
sowa –mądry,
żółw- wolny,
papuga – gaduła,
ryba – zdrowy,
lew- dzielny, odważny,
myszka- sprytny.

6. Wróżba andrzejkowa „Jabłkowa wróżba”.
Prowadząca wybiera pięć chętnych dziewcząt. Zadaniem wybranych dzieci jest obieranie jabłka tak, aby skórka się nie przerwała. Ten, którego skórka będzie najdłuższa będzie miał najwięcej szczęścia.

7. Zabawa przy muzyce „Dziewczynki do chłopców”.
Wszyscy tańczą do muzyki. Gdy muzyka cichnie, nauczycielka podaje hasła – polecenia,
np. łokcie do łokci, kolana do kolan. Wszyscy dotykają się wskazanymi częściami ciała.
Na hasło „dziewczynki do chłopców”, każde dziecko musi znaleźć przyjaciela – chłopca lub dziewczynkę i chwycić się za ręce.

8. Zabawa andrzejkowa ,,Szkatułka”.
Czarownica prosi o utworzenie koła. Zadaniem uczestników jest podawanie sobie z ręki
do ręki szkatułki z karteczkami, na których zapisana jest wróżba. Szkatułkę podajemy sobie przy dźwiękach muzyki. Kiedy muzyka przestaje grać - uczestnik zabawy, który trzyma szkatułkę otwiera ją i wyciąga jedną karteczkę:
Wygrasz na loterii.
Spełnią się marzenia.
Czekają cię podróże.
Czeka cię nagroda.
Czeka cię słodkie życie.
Czeka cię sława.
Główna nagroda w teleturnieju.
Zrobisz karierę naukową.
Czeka cię podroż.
Czeka cię bogactwo.
Czeka cię sława.
Będziesz mieć cudowne życie.
Zakochasz się.
W najbliższym czasie przeprowadzisz się.
Otrzymasz prezent.
Poznasz nowego kolegę.
Będziesz bogatym biznesmenem.
Przed tobą kariera naukowa zaszczyty i słowa.
Będziesz aktorem- aktorkom.
Będziesz piosenkarką- piosenkarzem.
Będziesz gwiazdą.
Czeka cię wielka miłość.
Czeka cię miła niespodzianka.
Będziesz wiele podróżował.
Będziesz mieszkał w pięknym domu z ogrodem.
Będziesz miał dużo dzieci.
9. Taniec integracyjny przy muzyce U. Dudziak Papaya.
Podczas refrenu dzieci robią „nożyce” rękami w pozycjach: prawa strona, lewa strona, góra, dół, do góry „wężyk”. W trakcie zwrotki dzieci robią falę raz prawą a raz lewą ręką, trzy kroki w przód, klaśnięcie w ręce partnera, cztery kroki w tył.

10. Wspólne pląsy, tańce przy muzyce dyskotekowej.

11. Pożegnanie i zakończenie zabawy utworem „Szalona żaba”

Tych z prawej, tych z lewej, pożegnać czas.
Tych z przodu, tych z tyłu, tych wokół nas.
Do zobaczenia, żegnam już Was,
i miłą zabawę zakończyć czas.

Scenariusz przygotowany w oparciu o „Andrzejki” W. Śliwerskiego i zasoby Internetu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.