X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31246
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Lubimy wodę - doświadczenia i eksperymenty z wodą. Scenariusz zajęć

Temat zajęć: „Lubimy wodę – doświadczenia i eksperymenty z wodą”
Grupa: 4- latki


Cel ogólny:
- Rozwijanie zainteresowań badawczych dzieci.
- Tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie, obserwowanie i odkrywanie.

Cele operacyjne: Dziecko:
- Ćwiczy umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrody nieożywionej na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń
- Samodzielnie eksperymentuje i odnajduje odpowiedzi na nurtujące go pytania badawcze
-Zna i potrafi określić charakterystyczne cechy wody
- Potrafi samodzielnie sformułować wnioski dotyczące tonięcia lub utrzymania się przedmiotu na wodzie na podstawie obserwacji
-Wymienia trzy stany skupienia wody : stały - lód, ciekły- płyn i gazowy – para
- Potrafi współpracować w zespole
-Aktywnie uczestniczy w zajęciach

Metoda:
Samodzielnych doświadczeń, rozmowa, objaśnienia, pokaz i obserwacja, ćwiczenia praktyczne

Forma pracy:
z całą grupą, indywidualna

Pomoce:
kubki, łyżeczki, woda, plastelina, styropian, papier, cukier, sól, mąka, szklana kulka, kamień, piórko, kamyki, drewno, metal, plastik, chustki, olej, tabletki musujące, płyta CD


Przebieg :

1.Zagadka
„Służy do mycia, służy do picia, bez niej na ziemi nie byłoby życia” ( woda)

2. Nauczyciel zapowiada dzieciom , że na dzisiejszych zajęciach wszyscy razem będą wspólnie eksperymentowali, robili doświadczenia z wodą. Prowadzący razem z dziećmi ustala zasady, których należy przestrzegać podczas wykonywania doświadczeń.

3. Zabawa relaksacyjna „Woda”- dzieci siedząc w kręgu podają sobie szklankę wypełnioną wodą, tak aby się nic nie wylało. Na przerwę w muzyce dziecko odpowiada na pytania:
Jaki kolor ma woda? Jaki ma zapach? Jaki ma smak?
Do wszystkich: Do czego potrzebna jest woda? Jakim kolorem zaznaczona jest na globusie?

4. Dzieci przechodzą do stolików – na stanowiska pracy;
STANOWISKO I "ZATAPIAMY"
Postawienie hipotezy: „Kamień, kulka i plastelina zatoną, pozostałe będą pływać (pyt. Co zatonie a co będzie pływać?)
Eksperymenty z wodą-„ co pływa, a co tonie”:
przedmioty które toną- plastelina, kulka szklana, kamień.
Przedmioty które będą utrzymywały się na powierzchni- styropian, piórko, korek
Wnioski:

STANOWISKO II "OBSERWUJEMY"
Postawienie hipotezy: Woda nie jest tak samo czysta”(pyt. Czy woda jest tak samo czysta?)
Zabawa badawcza „Jak wygląda woda”-
Dzieci obserwują pod mikroskopem próbki wody: z kranu, z rzeki, mineralna

STANOWISKO III "ROZPUSZCZAMY"
Postawienie hipotezy: Kawa, ryż nie rozpuszczą się w wodzie, cukier i sól tak”
Zabawa badawcza: „co rozpuszcza się w wodzie, a co nie”
Zalewanie wodą substancji znajdujących się w szklankach: kawa, ryż, cukier, sól, piasek
Pytanie skierowanie do dzieci: co dzieje się z substancjami?- poznanie zjawiska rozpuszczalności.

WNIOSKI: Sól i cukier rozpuszczą się, pozostałe substancje osiądą na dnie, a w czasie mieszania
będą się unosić. WYJAŚNIENIE: Sól i cukier rozpuszczają się, to znaczy, że cząsteczki wody wnikają pomiędzy cząsteczki cukru lub soli. Cząsteczki wody nie mogą przeniknąć między cząsteczki kawy, , ryżu, czy piasku. Te substancje nie rozpuszczają się w wodzie. Tworzą zawiesinę, której drobiny osadzają się na dnie pod wpływem siły grawitacji.
(Każdy zespół wyciąga wnioski na koniec doświadczeń)

5. Nauczyciel zadaje pyt. Skąd bierze się deszcz?- burza mózgów
Jak myślicie czy woda może mieć tylko taką postać – płynu? Wskazanie innych stanów skupienia w eksperymencie.
Zatem przeprowadźmy eksperyment: W garnku jest gorąca woda, przykrywamy pokrywką, na której układamy kostki lodu. Obserwujemy zjawisko parowania i skraplania.
(kiedy woda zaczyna parować i styka się z zimnym powietrzem następuje skraplanie czyli deszcz)

6. Lampa Lava – słoiki napełnione ¾ olejem, dolewamy zabarwioną wodę obserwujemy co się dzieje na koniec wrzucamy tabletkę musującą.

7. Podsumowanie
Czego dowiedzieliście się dziś o wodzie?
- Że można w niej rozpuszczać różne produkty, a niektóre nie rozpuszczają się
- jest potrzebna człowiekowi i roślinom
- korek i styropian pływa na powierzchni wody
- występuje pod postacią lodu, pary i cieczy

Na koniec zapraszam na kubeczek zdrowej wody.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.