X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31106
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz aktywności dzieci w grupach zabawowo-zadaniowych metodą F. Froebla wg programu "Dar zabawy" B. Bilewicz-Kuźnia

Scenariusz aktywności dzieci w grupach zabawowo-zadaniowych metodą F. Froebla wg programu „Dar zabawy” B. Bilewicz-Kuźnia

Temat: „ Co to jest energia odnawialna? Zapoznanie ze źródłami energii odnawialnej
w przyrodzie.
Cele zajęć:
- tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości poprzez obserwowanie ,eksperymentowanie, odkrywanie, działanie;
- kształtowanie umiejętności obserwowania faktów, uogólniania spostrzeżeń pod postacią wniosków;
- kształtowanie postawy badawczej;
- rozwijanie umiejętności posługiwania się narzędziami technicznymi;- wdrażanie do bezpiecznego korzystania z przyborów;
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- rozbudzenie ekspresji twórczej w sferze plastyczno-technicznej;
- pobudzanie twórczego myślenia, wyzwalanie poczucia sprawstwa;
- wdrażanie do przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej;
Metody pracy:
Podające: objaśnienia i instrukcji, pokazu,
Poszukujące: rozmowa kierowana,
Ekspresyjne: swobodnej ekspresji,
Praktyczne: zadań, ćwiczeń
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: dary, materiały plastyczne, plansze edukacyjne, pomoce do wykonania wiatraczka – papier, młotek, goździki, listewki, słoma, siano, drzewo, ziarna, butelka plastikowa, puszka metalowa i inne,


Przebieg zajęć:
1.Zabawa integracyjna „ Iskiereczka przyjaźni”
2. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem piłeczek dar nr 1( krążenia ramionami i obroty wokół własnej osi, ćwiczenia oddechowe) oraz rymowanki („Rymuję i buduję” – rymowanki i wiersze do darów Sylwia Kustosz) – Froebel.pl
„Weź piłeczkę i kręć ramionami,
raz, dwa, trzy, jesteśmy wiatrakami.
Kręcimy, kręcimy, kręcimy w koło,
razem jest nam tu wesoło.
Wiatr wciąż wieje i sił nam dodaje,
Wiatrak kręcić się nie przestaje.
Teraz stop, co się dzieje ?
Wiatr już w drugą stronę wieje.
I znów kręcimy, kręcimy się wkoło,
razem jest nam tu wesoło”.
3. Rozmowa kierowana na temat wykorzystania energii we wszystkich czynnościach, które zostały przez nich (dzieci ) wykonane. Nasz organizm czerpie ją z przetwarzania pokarmu, dlatego tak ważne są regularne i odpowiednio dobrane posiłki.
4. Wyjaśnienie pojęcia „energia” – co to jest energia? Skąd się bierze?( Skąd na Ziemi jest energia?)odnawialna i nieodnawialna.
Obecnie w większości energia produkowana jest z paliw kopalnych( węgla, ropy naftowej, gazu). Dawniej w większym stopniu ludzie korzystali z energii przyjaznej dla środowiska. To energia zwana odnawialna: energia wiatru, energia wody, energia słoneczna i energia z wnętrza Ziemi.
Energia wiatru –energia odnawialna( ruch powietrza)- turbiny wiatrowe(elektrownie)
Co wiatr wprawia w ruch, np.: latawce, szybowiec, żaglowiec, nasiona roślin, porusza drzewa
Doświadczenie z wykorzystaniem suszarki – dmuchanie na żaglówkę umieszczoną w wodzie, lub -dmuchanie na rolki po papierze, - dzieci dmuchają na samochody.
Wniosek: pojazdy będą się poruszać pod wpływem strumienia powietrza z suszarki czy wydychanego z płuc.
W czym pomaga nam wiatr? np. w sportach- paralotnia, żaglówka, bojlerach, do budowy młynów
Energia wodna- energia odnawialna- wykorzystywana w młynach, parowcach, zapory wodne
Doświadczenie- koło wodne ustawione w pojemniku, lejemy wodę na łopatki koła z wysokości kilku centymetrów stopniowo zwiększając wysokość i strumień wody.
Wnioski: koło wodne zamienia energie kinetyczną spadającej wody na energie mechaniczną obrotu koła. Gdy wzrasta wysokość lejącej się wody rośnie jej prędkość – dlatego koło wodne obraca się szybciej.
Energia słoneczna – (Słońce - gwiazda) jest źródłem energii.
Energia słoneczna jest wykorzystywana w kolektorach, bateriach słonecznych.
Doświadczenie 1 – ustawienie dwóch butelek ( 1z butelek jest okręcona czarnym papierem)z zimną wodą, na które działają promienie słoneczne. Po kilku godzinach sprawdzamy wodę w butelkach.
Doświadczenie 2- korzystamy z samochodziku , który ma baterię słoneczną.
Doświadczenie 3- lampa „Solarek”
Aktywność dzieci w grupach zabawowo- zadaniowych
Kącik darów: Zabawa konstrukcyjna”- układanie różnych budowli, obrazków z darów związanych z odnawialnymi źródłami energii.(np. zapory wodne, wiatraki, turbiny wiatrowe)
Środki dydaktyczne: drewniane siatki geometryczne, Dar: 3, 4,5, 5P,5B, 7, 8,9

Kącik badawczy:
Zabawa badawcza „Robimy turbinę wodną”
Środki dydaktyczne: miska z wodą, butelka z otworami i słomkami, puszka z odpowiednimi otworami :
Wniosek; nabieramy wody i podnosimy do góry, puszka i butelka kręcą się. Tak działa np. zmywarka, zraszacze ogrodowe.
Kącik twórczy:
Zabawa techniczna: „Wiatraczki”- wykonanie wiatraczków przy użyciu prostych narzędzi
Środki dydaktyczne: drewniane listewki, młotek, goździki, papier
Kącik gospodarczy: przygotowanie słodkiego poczęstunku – wafle z powidłami
Środki dydaktyczne: wafle, powidła, noże plastikowe, deseczka, taca, serwetki.
Podsumowanie : Co znaczy pojęcie energia odnawialna?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.