X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31074
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień koloru zielonego - scenariusz zajęć

DATA: 21.04.2016 r.
PROWADZĄCA: mgr Marta Zarębska
TEMAT BLOKU: „Na ratunek Ziemi.”
TEMAT DNIA: „Dzień koloru zielonego.”
TEMAT ZAJĘCIA: „Szanujemy przyrodę” – kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna przyrody i konieczności jej szanowania; przedstawienie koloru zielonego, jako koloru przyjaznego środowisku.
METODY:
•słowne: rozmowa, objaśnienie
•oglądowe: pokaz, obserwacja
•czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania, „burza mózgów”
FORMA:
-zajęcia z całą grupą
CEL OGÓLNY: Kształtowanie u dzieci gotowości do działania na rzecz ochrony przyrody.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna przyrody i konieczności jej szanowania
-budzenie poczucia troski o stan zieleni, uświadomienie szkodliwego oddziaływania odpadów na środowisko przyrodnicze
-dostrzeganie związków przyczynowo–skutkowych
-rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej
-rozwijanie słuchu fonemowego
-wdrażanie do uważnego słuchania
-rozwijanie spostrzegawczości
-rozwijanie mowy
-interpretowanie ruchem muzyki
-utrwalanie piosenki „Zielona trawa, zielony mech”
-utrwalanie kolorów
-wdrażanie do współdziałania w grupie.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
-dostrzega piękno przyrody i konieczność jej szanowania
-wie, że należy troszczyć się o stan zieleni,
-jest świadome szkodliwego oddziaływania odpadów na środowisko przyrodnicze
-wie co wolno, a czego nie wolno robić w lesie
-zna obraz graficzny wyrazów: „żaba”, „drzewo”, „liście”, „sałata”, „groszek”, „jabłko” (dzieci starsze) oraz cyfr 1–5
-umie dzielić wyrazy na sylaby (dzieci starsze)
-potrafi wyodrębnić głoski w wyrazach (w nagłosie i w wygłosie – dzieci starsze)
-uważnie słucha listu
-potrafi rozwiązać zagadkę
-potrafi interpretować ruchem muzykę
-potrafi zaśpiewać piosenkę pt.: „Zielona trawa, zielony mech”
-zna kolory
-wie, jakie barwy należy wymieszać, aby powstał kolor zielony
-potrafi wymienić rzeczy, które są koloru zielonego
-potrafi współpracować w grupie.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Farba żółta i niebieska, pędzel, „list od Przyrody”, obrazki dotyczące przyrody, obrazki z zielonymi rzeczami, kartoniki z napisami: „żaba”, „drzewo”, „liście”, „sałata”, „groszek”, „jabłko” oraz cyframi 1–5, piosenka pt.: „Zielona trawa, zielony mech”, obrazki do historyjki o drzewie, sylweta drzewa, napisy do Kodeksu Przyjaciela Przyrody, nagranie Johanna Straussa II „Nad Pięknym Modrym Dunajem”, chusty, dyplomy Przyjaciela Przyrody.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.„Wszyscy są, witam Was” – powitanie w kole piosenką:
Wszyscy są, witam Was,
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty,
raz, dwa, trzy.
2.„Gram w zielone” – zabawa utrwalająca umiejętność rozpoznawania koloru zielonego. Nauczyciel mówi: „W Zielonej krainie wesoło czas płynie, strój zielony mam i w zielone gram”.
Następnie siedząc w kręgu każde dziecko wypowiada kolejno tekst rymowanki:
- Grasz w zielone?
- Gram!
- Masz zielone?
- Mam! Przy słowie „ mam” pokazuje i mówi, co ma na sobie w kolorze zielonym (np. bluzka, spodnie, spódnica, opaska, itp.).
3.„Jak powstaje kolor zielony?” – łączenie barwy żółtej i niebieskiej – prezentacja.
4.„List od PRZYRODY” – przeczytanie przez nauczyciela listu:
Bardzo Was proszę, abyście z uwagą wysłuchali mojego listu. Jestem na tym świecie od momentu jego powstania i wiele widziałam. Od wieków ludzie starali się nakłonić mnie, abym spełniała ich życzenia i wszelkie potrzeby. Wybudowali fabryki, przetwórnie, które wydzielają do atmosfery ogromne ilości zanieczyszczeń. Niszczą moje ukochane dzieci, czyli rośliny i zwierzęta. Niektóre gatunki zniknęły z powierzchni Ziemi, a wielu grozi wyginięcie. Drzewa i ptaki skarżą się na zatrute powietrze. Ludzie wycinają lasy, zatruwają powietrze, wodę, glebę, śmiecą i hałasują. W lasach, na drogach, na placach – jest bałagan. Ludzie wyrzucają ogromne ilości śmieci. Trafiają one na olbrzymie śmietniska. Większość z nich rozkłada się kilkaset lat skażając glebę. Jestem bardzo chora i samotna. Ratując mnie – uratujesz
siebie. Pomóż mi, a odwdzięczę się stokrotnie.
Pozdrawiam Was drogie dzieci! Przyroda.

5.„Jak możemy dbać o przyrodę?” – pogadanka na podstawie przeczytanego listu oraz w oparciu o obrazki.
6.„Zielona trawa, zielony mech” – wspólne śpiewanie piosenki:
1)Kiedy wiosna przyjdzie do nas,
roześmiana i zielona,
razem z wiosną wszystkie dzieci
zaśpiewają tak:
Ref. Zielona trawa, zielony mech,
zielona żaba, rech, rechu, rech /2x

2)Rośnie trawa, rosną listki,
rosną szybko dzieci wszystkie,
przyfrunęły też bociany
i klekocą tak:
Ref. Zielona trawa, zielony mech...
3)W lesie kwitnie już zawilec,
obudziły się motyle,
a wieczorem nad łąkami
słychać żabi śpiew:
Ref. Zielona trawa, zielony mech...
7.„Co mam na myśli?” – dzieci losują obrazki, na których znajduje się coś zielonego. Następnie opisują tak, żeby pozostałe dzieci odgadły, co jest na obrazku:
•żaba,
•drzewo,
•liście,
•sałata,
•groszek,
•jabłko.
Następnie starsze dzieci szukają napisu do obrazka, dzielą wyrazy na sylaby, wyodrębniają głoski na początku i na końcu wyrazu.
8.„Drzewo” – układanie historyjki obrazkowej o drzewie według kolejności zdarzeń:
1)Chłopczyk kopie dołek na roślinkę.
2)Sadzi roślinkę.
3)Chłopczyk podlewa drzewko.
4)Obserwuje jak drzewko rośnie.
5)Siedzi pod dużym drzewkiem.
9.„Las” – zabawa ruchowo – naśladowcza.
Dzieci słuchają historyjki o drzewie i naśladują ruchy za nauczycielem:
„Czary – mary, zebry pas, zamieniam salę w las”. Wszyscy zamieniają się w drzewa.
Jestem małym drzewkiem (dzieci zniżają się do ziemi).
Rosnę wolniutko (pokazują rosnące drzewo, aż do wyprostu i machają rękami),
a gdy człowiek o mnie dba (ruch podlewania, głaskania)
rosnę szybko tralala (dzieci wspinają się na palcach i krzyczą radośnie tralala).
Jednak przyjdzie taki czas (gest, zamyślenia np. drapanie się po głowie,)
kiedy ludzie wytną las (gest ścinania drzewa),
bo z drzewa się produkuje (dzieci robią młynek z rąk)
papier, na którym się maluje (malowanie rękami).
Ważne jest jednak kochani ( palcem wskazującym machanie, przypominanie)
byśmy papier przetwarzali (udajemy jakbyśmy nieśli dużą ilość makulatury),
bo jeśli tak robicie (gest rozłożonych rąk)
to drzewa chronicie (kciuk wyciągnięty do przodu, gest jest ok!).
10.Kodeks przyjaciela przyrody – wspólne tworzenie kodeksu:
- NIE ŁAMIEMY DRZEW I KRZEWÓW
- NIE ŚMIECIMY I NIE HAŁASUJEMY W LESIE
- NIE DEPCZEMY TRAWNIKÓW
- NIE NISZCZYMY ROŚLIN
- NIE KRZYWDZIMY ZWIERZĄT
- NIE DOTYKAMY PTASICH GNIAZD, JAJ, PISKLĄT
- SEGREGUJEMY ŚMIECI
- DBAMY O NASZE ROŚLINKI W DONICZKACH
PRZYRZEKAMY!
11.„Przyroda budzi się do życia” – swobodny taniec z chustą przy muzyce poważnej J.Straussa.
12.Podsumowanie zajęć, wyróżnienie dzieci najbardziej aktywnych, rozdanie dyplomów Przyjaciela Przyrody i zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.