X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 31016
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wizyta w zoo - scenariusz zajęć dla 5-latków

Scenariusz zajęć dla 5-latków pt: „Wizyta w zoo”.

Cele ogólne:
- wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt,
- kształcenie umiejętności wypowiadania się ,
- omówienie warunków życia zwierząt mieszkających w zoo,
- nauka wybranego wiersza J. Brzechwy pt. "ZOO",
- rozwiązywanie umiejętności plastycznych,
- estetyczne wykonywanie prac,
- nauka piosenki.

Cele operacyjne - dziecko:
- rozwija w sobie umiejętności wczucia się w inną postać poprzez ćwiczenia z elementami dramy,
- estetycznie wykonuje pracę plastyczną,
- wypowiada się na podany temat i słucha wypowiedzi innych,
- śpiewa piosenkę z podziałem na role,
- recytuje wiersz,
- rozwiązuje zagadki tematyczne,
- poznaje i odróżnia zwierzęta z różnych rejonów świata.


Przebieg zajęć:
1.Zabawa dydaktyczna: "Jakie to zwierzę?"
Zadaniem dzieci jest dokończyć porównania podawane przez nauczycielkę, dobierając odpowiednią nazwę zwierzęcia:

Groźny jak... (lew)
Uparty jak ... (osioł)
Łagodny jak ... (baranek)
W wodzie czuje się jak ... (ryba)
Powolny jak ... (żółw)
Łazi po płotach jak ... (kot)
Dumny jak ... (paw)
Mądry jak ... (sowa)
Głodny jak ... (wilk)
Pracowity jak ... (mrówka)
Przebiegły jak ... (lis)

2.Wiersz J. Brzechwy „Zoo”.
Nauczycielka zaprasza dzieci do wysłuchania wierszyków Jana Brzechwy pt: „ZOO”.
Krótka pogadanka na temat ich treści.

Żubr
Pozwólcie przedstawić sobie
Pan żubr we własnej osobie
No pokaż się żubrze. Zróbże
Minę uprzejmą, żubrze.

Małpy
Małpy skaczą niedościgle,
Małpy robią małpie figle:
Niech pan spojrzy na pawiana-
Co za małpa, proszę pana!

Wąż
Rzecz wiadoma kto jest wąż,
Ten się musi czołgać wciąż
Ale to nie martwi nas,
Bo stwierdzono wielokrotnie,
Że kto czołga się jak płaz,
Ten przynajmniej się nie potknie.

Pantera
-Po co pan ryczy
Na widok zdobyczy?
Rzekła do lwa pantera
-Jedynie głupi,
Gdy ktoś łupi
Tak głośno się wydziera.

3.Poznanie dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata.
Prezentacja ilustracji przedstawionych zwierząt z różnych rejonów świata. Rozmowa na temat życia poznanych zwierząt. Nauczycielka zwraca uwagę dzieci na charakterystyczne cechy (wygląd, zachowanie itp.) wybranych zwierząt.
Klasyfikacja zwierząt według określonego kryterium. Dzieci otrzymują zdjęcia różnych zwierząt. Nauczycielka prosi, aby pogrupowały je według wybranego przez siebie kryterium np. ptaki, ryby.

6.Rozmowa na temat:, Co to jest zoo? Swobodne wypowiedzi dzieci o zwierzętach mieszkających w zoo. Czy dzieci były w zoo?

7.Zabawa dramowa "Zwierzęta".
Chętne dziecko naśladuje poruszanie się wybranego przez siebie dziko żyjące zwierzęcia. Reszta grupy stara się odgadnąć, jakie to zwierzę i je naśladuje.

8.Zabawa do piosenki Katarzyny Kamińskiej pt: "Afrykańskie życie".
Dzieci ustawione są w cztery rzędy: w pierwszym znajdują się dzieci z grzechotkami, w drugim z drewienkami, w trzecim ponownie z grzechotkami a w czwartym z drewienkami. Na słowa: "w słonecznej Afryce, piachu, co nie miara" - grają dzieci z pierwszego rzędu poruszając się przy tym rytmicznie;
"gdyż tam się znajduje pustynia Sahara" - grają dzieci z drugiego rzędu tańcząc przy tym rytmicznie
"są również i palmy, dżungle niezbadane" - w ten sam sposób grają dzieci z trzeciego rzędu;
"spotkać w nich możecie zwierzęta nieznane" - teraz grają dzieci z czwartego rzędu;
Na koniec zwrotki dzieci odkładają na podłogę instrumenty i wykonują ruchy, na słowa:
"wąż po piachu pełza" - naśladują wicie się węża.
"małpka w gąszczu skacze" - skaczą po sali
"słoń na swojej trąbie gra jakoś inaczej: - naśladują trąbę słonia
Na koniec refrenu dzieci ponownie chwytają za instrumenty i powtarzają zabawę.

7.Praca twórcza dzieci.
Dzieci siadają do stolików. Na papierowych tackach wykonują płaskorzeźbę z plasteliny. Tematem pracy jest wyklejenie dowolnego zwierzaka.

8.Swobodne wypowiedzi dzieci na temat własnych prac. Porządkowanie miejsc pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.