X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30994
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz do zajęć całodziennych w grupie 4- latków - Edukacja językowa "Jesień daje nam owoce"- słuchanie bajki Beaty Bielskiej

Konspekt do zajęć w grupie 4- latków

1.Grupa: 4- latki

RANEK
Zabawy dowolne przy stolikach – wdrażanie dzieci do wspólnego korzystania ze wspólnych kredek.
Zestaw ćwiczeń porannych nr 4:
„Zbieramy owoce w sadzie”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci chodzą i co jakiś czas podnoszą owoce. Przykucają, pochylają się- wykonują skłony w przód i na boki.

ZAJĘCIA I
Temat: Edukacja językowa „Jesień daje nam owoce”- słuchanie bajki Beaty Bielskiej.
Cel główny: Rozwijanie koncentracji uwagi i wypowiadania się na dany temat.
Cele operacyjne (Dziecko):
uważnie słucha czytanego tekstu;
wie,o czym była bajka;
buduje zdania wielowyrazowe;
swobodnie wypowiada się na temat bajki;
rozpoznaje owoce po węchu i dotyku.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz ilustracji.
Środki dydaktyczne: piłeczka, owoce, ilustracje owoców, karty pracy.

PRZEBIEG ZAJĘCIA I:
I.
Powitanie dzieci: Dzieci wraz z N. stoją w kole. N. mówi Czarodziejską kulę mam, Jasiowi ją podam i przekazuje piłeczkę dziecku z prawej strony. Dziecko dziękuje i podaje dalej, wymieniając w rymowance imię kolegi. Kolejno wszystkie dzieci przekazują sobie piłeczkę, która ma wrócić do N.
II.
1. „Jesień daje nam owoce” - słuchanie bajki Beaty Bielskiej połączone z zabawą dydaktyczną „Zapachy owoców”- zabawa dydaktyczna- Oglądanie owoców, wąchanie. Rozpoznawanie z zasłoniętymi oczami poprzez dotyk i węch, co to za owoce.Dziecko nazywa ten owoc.
2. Rozmowa z dziećmi na temat przeczytanej bajki oraz który zapach owoca im się podobał.
3. „Piłka skacze i my też”- zabawa z elementem podskoku. Przebieg: Każde dziecko otrzymuje piłkę i mocno odbija ją od podłogi. Podskakuje obunóż tak długo, jak długo odbija się piłka. Zabawę powtarzamy kilka razy.
III.
1. Powtórzenie omawianej bajki.
2. Wdrażanie do przestrzegania zasady współdziałania w zabawie.
3. Praca w kartach pracy „Jabłuszko”, malowanie farbami.
*„Podróż na latającym liściu”- zabawa ruchowa. Przebieg: Dzieci stoją wokół latającego liścia- chusty animacyjnej, i trzymają go na wysokości pasa. Dmuchają na chustę (głęboki wdech nosem- powolny wydech ustami) i unoszą ją powoli do góry, następnie opuszczają na dół.

ZAJĘCIA II
Temat: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych – zestaw nr 4
Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej u dzieci.
Cele operacyjne (Dziecko):
ustawia się w rzędzie;
reaguje na sygnał słowny;
ćwiczy zgodnie z poleceniem nauczyciela.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metoda: zadaniowa, zabawowa, naśladowcza.
Środki dydaktyczne: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych – zestaw nr 4, woreczki gimnastyczne

PRZEBIEG ZAJĘCIA II:
I.
1. Rozdanie woreczków gimnastycznych.
II.
1.- „Znajdź swój domek”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Dzieci otrzymują woreczki, szukają dla siebie miejsca, kładą woreczki na podłodze i starają się zapamiętać, obok kogo
-„Idzie gąsieniczka” stoją. Bieg między woreczkami bez potrącenia kolegi. Na hasło: Znajdź swój domek! Wracają do swojego worka, stają na nim i mocno zaciskają palce stóp.
- „Korona na głowie”- ćwiczenie mięśni głowy i szyi. Dzieci kładą worek na głowie, chodzą we wspięciu na palcach tak, aby worek nie spadł z głowy. Zatrzymują się, kręcą głową w obie strony (broda uniesiona lekko w górę). Następnie wykonują skłon w przód – worek spada na podłogę.
- Ćwiczenie stóp. Chód gąsienicy i popychanie palcami stóp woreczka leżącego na podłodze.
- „Mycie podłogi”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci dobierają drugi woreczek. W pozycji siadu na piętach, dłonie na woreczkach, przesuwanie się z woreczkami w przód tak, aby pośladki nie oderwały się od złączonych pięt. Wykonywanie rytmicznych ruchów przeplatanych odpoczynkiem.
- „Chód pająków”- ćwiczenie mięśni brzucha. Czworakowanie tyłem z woreczkami ułożonymi na brzuchu. Ostrożne poruszanie się tak, aby woreczki nie spadły.
- „Lecą wróbelki”- ćwiczenie mięśni grzbietu. Dzieci leżąc na plecach, chwytają woreczki za rogi i potrząsają mini przy uszach. Ramiona w skurczu pionowym, łokcie uniesione i rozłożone szeroko w bok, dłonie z workami przy uszach.
- Ćwiczenie mięśni brzucha. Przejście do leżenia na plecach, woreczki ułożone za głową. Nogi ugięte w kolanach, stopy razem, ręce ułożone wzdłóż tułowia. Na hasło: Pokaż sufit- chwyt woreczka i uniesienie rąk i nóg pionowo w górę – wdech, powrót do pozycji wyjściowej- wydech.
- „Stopy bawią się woreczkami”- ćwiczenie stóp. W pozycji siadu skulnego chwytanie stopami woreczka, podrzucanie w górę, łapanie, przesówanie.
- „Przeskocz przez woreczek”- skoki. Ułożenie woreczka na woreczek. Przeskoki obunóż w przód i w tył.
- „Wrzuć woreczek”- celowanie woreczkami do kosza, pudełka – odkładanie przyborów.
- Ćwiczenie relaksacyjne. Leżenie na plecach w pozycji korekcyjnej (nogi ugięte w kolanach, stopy razem, ręce pod głową, łokcie przylegają do podłogi). N. wywołuje dzieci cichym głosem, wywołane dziecko siada skrzyżnie z prostymi plecami.
III.
1. Zebranie woreczków gimnastycznych do pudełka.
*„Jedziemy do sadu”- Zabawa bieżna. Przygotowanie: dzieci ustawiają się parami, jedno za drugim, i chwytają się za ręce. Dziecko stojące z przodu jest konikiem, dziecko z tyłu – woźnicą. Przebieg: Dzieci biegają parami po obwodzie kołą, na hasło: stop! Zatrzymują się i zbierają owoce do koszyków. Kto ma już cały koszyk, wysypuje owoce na wóz. Kiedy wozy są już napełnione, zaprzęgi wracają do domu. Dzieci znowu ustawiają się parami, zamieniając role woźnicy i konika.

ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
Temat: Ćwiczenia graficzne „Kolorowy liść”.
Cel główny: Rozwijanie sprawności manualnych.
Cele operacyjne (Dziecko):
koloruje liść z zachowaniem autentycznych kolorów liści z drzew;
zapełnia kontury liścia;
utrzymywanie porządku w miejscu pracy;
prawidłowo trzyma kredkę w dłoni.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz prawidłowo wykonanego zadania.
Środki dydaktyczne: karty pracy, kredki świecowe.

PRZEBIEG ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWEGO:
I.
1.Zabawa integracyjna „Iskierka”.
2. Dzieci siedzą w kole rysują w powietrzu to co mówi N.
II.
1. „Kolorowy liść”- ćwiczenia graficzne. N. rozdaje dzieciom karty pracy. Polecenie: pokoloruj liść na kolory: pomarańczowy, zielony, czerwony, żółty. Pomieszaj je tak żeby wyszedł kolorowy. Rozwijanie sprawności manualnych.
2. Komentarz N. dotyczący poprawnego wykonania ćwiczenia.
3. Zwrócenie uwagi na:
- prawidłowe trzymanie kredki;
- zapełnianie konturu liścia;
- utrzymywania porządku w miejscu pracy.
4. Samodzielna praca dzieci.
III.
1. Sprzątanie po zakończonych ćwiczeniach.
2. Umieszczenie prac dzieci na tablicy w sali przedszkolnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.