X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30987
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz do zajęć całodziennych w grupie 4- latków - Edukacja językowa "Kolorowe klocki"- słuchanie wiersza Włodzimierza Ścisłowskiego

Konspekt do zajęć w grupie 4- latków

1.Grupa: 4- latki


RANEK
Zabawy ruchowe z wykorzystaniem woreczków gimnastycznych – kształtowanie sprawności fizycznej u dzieci.
Zestaw ćwiczeń porannych nr 2:
„Samochody”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Bieg w jednym kierunku, reagowanie na zmianę tempa podawanego przez prowadzącą na bębenku- powoli, szybciej, szybko, wolniej, stop.

ZAJĘCIA I
Temat: Edukacja językowa „Kolorowe klocki”- słuchanie wiersza Włodzimierza Ścisłowskiego.
Cel główny: Rozwijanie mowy i myślenia dzieci.
Cele operacyjne (Dziecko):
słucha uważnie nauczyciela;
zna nazwy kolorów podstawowych;
reaguje na sygnał słuchowy.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz klocków
Środki dydaktyczne: zabawka dla każdego dziecka, kolorowe klocki, ilustracja do wiersza, karty pracy.

PRZEBIEG ZAJĘCIA I:
I.
Powitanie dzieci: „Zapraszamy”- zabawa. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Każde trzyma jedną zabawkę. N. ma obok siebie wolne miejsce i rozpoczyna zabawę, mówiąc: Zapraszam na wolne miejsce obok mnie np. Anię z misiem. Wybrane dziecko siada na wolnym miejscu obok N. Dziecko, obok którego zwolniło się miejsce, kontynuuje zabawę, mówiąc Zapraszam na wolne miejsce obok mnie np. Kubę z samochodem.
II.
1. „Kolorowe klocki” - słuchanie wiersza Włodzimierza Scisłowskiego połączone z zabawą dydaktyczną. Uważne słuchanie wiersza i udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści. Utrwalenie nazw kolorów podstawowych.
2. Rozmowa z dziećmi na temat przeczytanego wiersza:
- Co dostał Jaś od mamy?
- Jakie kolory miały jego klocki?
- Co zbudował z klocków?
3. „Pajacyki”- zabawa z elementem podskoku. Na hasło N. Pajac skacze – dzieci wykonują podskoki rozkroczne z jednoczesną pracą rąk- podskok i klaśnięcie nad głową. Na hasło: Pajac odpoczywa – nogi złączone, ręce przyklejone do tułowia.
III.
Podsumowanie zajęcia:
1. Powtórzenie omawianego wiersza.
2. Praca w kartach pracy „Kolorowanie wieży”.
*„Nasze zabawki”- zabawa naśladowcza . Naśladowanie poruszania się zabawek pokazywanych przez N. Samochód – dzieci biegają; piłka – skaczą, piesek – chodzą na czworakach, szczekają; bączek- wirują w jedną i w drugą stronę.
ZAJĘCIA II
Temat: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 2 według gimnastyki rytmizującej Alfreda i Marii Kniessów.
Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej u dzieci.
Cele operacyjne (Dziecko):
wykonuje polecenia nauczyciela;
potrafi posługiwać się kołatką.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody: elementy metody Alfreda i Marii Kniessów.
Środki dydaktyczne: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych – zestaw nr 2, kołatki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA II:
I.
1. Marsz po obwodzie koła z wysokim unoszeniem kolan.
II.
1.- Rytmiczne poruszanie się w różnych kierunkach i wybijanie rytmu na kołatkach.
- Chód we wspięciu na palcach w rytmie ósemek, chód na całych stopach w rytmie ćwiartek.
- W parach, w siadzie skrzyżnym naprzeciwko siebie, przesuwanie kołatki do kolegi i z powrotem.
- W parach – jedno dziecko podaje rytm na kołatce, drugie powtarza. Po chwili zamiana ról.
- Dzieci wykonują energiczne skłony w przód, w bok, z obszerną pracą ramion, uderzając w kołatki.
- Ustawienie w kole: gra na kołatkach z jednoczesnym poruszaniem się w przód i w tył. Do przodu cicho i spokojnie, do tyłu głośno, energicznie.
- Podskoki. Przeskakiwanie przez ułożone na podłodze kołatki.
- Gra na kołatkach z muzyką lub własna improwizacja.
III.
1. Marsz po kole i wrzucanie kołatek do koszyka.
*„Chcę się bawić z Tobą”- ilustrowanie ruchem treści wiersza Ewy Marii Minczakiewicz. Dzieci ustawione w kole, wybrane dziecko wchodzi do jego środka. N. Recytuje tekst wiersza, wymieniając imię dziecka, któe ilustruje jego treść ruchem.

ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
Temat: Zabawa dydaktyczna „Porządkujemy klocki”.
Cel główny: Rozwijanie koncentracji uwagi i spostrzegawczości u dzieci.
Cele operacyjne (Dziecko):
potrafi segregować klocki;
posługuje się określeniami: klocki drewniane, klocki plastikowe;
buduje poprawnie zdania;
segreguje klocki: drewniane, plastikowe;
Uczestniczy w zabawie.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz przedmiotów użytkowych
Środki dydaktyczne: klocki drewniane i plastikowe, 2 pojemniki, kołatka.

PRZEBIEG ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWEGO:
I.
1. Zabawa integracyjna „Iskierka”.
II.
1. Dzieci siedzą w kole N. mówi o zabawie w którą zaraz będą się bawić dzieci.
2. Komentarz N. na temat zasad zabawy.
3. Zaprezentowanie przez N. przebiegu zabawy: Dzieci stoją w kole, każde dziecko trzyma jeden klocek (w 4 kolorach). N. Wymienia kolory klocków, a dzieci, któe je mają, wchodzą do środka koła i biegają, podskakują w rytm wygrywany na kołatce. Następnie N. Bierze po jednym pojemniku klocków drewnianych i klocków plastikowych. Miesza je na podłodze, zadaniem dzieci jest posegregować klocki do pudełek.
4. Zwrócenie uwagi na:
- poprawną segregację klocków;
- posługiwanie się określeniami: klocki drewniane, plastikowe;
- budowanie poprawnych zdań.
5. Wypowiedzi dzieci na temat nowo poznanej zabawy.
III.
1. Sprzątanie po zakończonej zabawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.