X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30889
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta na wsi - scenariusz zajęć dla dzieci czteroletnich

Cele ogólne:
-zapoznanie dzieci ze zwierzętami z wiejskiego podwórka,
-wdrażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego,
-rozwijanie umiejętności budowania wypowiedzi na określony temat,
-usprawnianie narządu artykulacyjnego;
-zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zabawie ruchowej,
Cele szczegółowe:
-wie, kto mieszka na wiejskim podwórku,
-wie, jak nazywają się dzieci zwierząt z wiejskiego podwórka i potrafi je nazwać,
-swobodnie wypowiada się na zadane pytania,
-potrafi naśladować głosy poszczególnych zwierząt,
-aktywnie uczestniczy w zabawie,
Metody pracy:
-słowna,
-oglądowa,
-czynna,
Formy pracy:
-grupowa,
-indywidualna,
Środki dydaktyczne:
-opowiadanie „Wiosna w wiejskiej zagrodzie” D. Niewoli, ilustracja przedstawiająca zwierzęta wiejskie, tamburyn, karta pracy z narysowanymi zwierzętami wiejskimi (kura, kaczka, pies, krowa), wycięte sylwety zwierząt dziecięcych (pisklątko, kaczątko, szczeniaczek, cielątko), klej.
Literatura:
Niewola D. „Przedszkolne opowieści.” WOM Bielsko-Biała 2002


Przebieg zajęć:
1. „Wiosna w wiejskiej zagrodzie”- słuchanie opowiadania D. Niewoli z wykorzystaniem ilustracji.

„Wiosna w wiejskiej zagrodzie” D.Niewola
Przemek pojechał z rodzicami na wieś, do babci. Podróż była daleka, ale chłopiec nie marudził ani trochę, tak bardzo podobał mu się babciny domek z ogrodem, obora i podwórko, po którym spacerowały kury, kaczki i kotek Filutek.
-Już chciałbym tam być-mruczał.
Droga prowadząca przez wieś była bardzo wąska-auta z trudem się mijały.
-Nareszcie-odetchnął Przemek, gdy wszyscy stanęli przed furtką babcinego domu.
Chłopiec pierwszy pchnął bramę, wbiegł na podwórko i ...
Wielkie białe ptaszysko sycząc i wyciągając dziób sunęło na niego.
-Ratunku! On mnie zje!- darł się chłopiec.
Napastnik jednak wcale nie przestraszył się krzyku, tylko syczał dalej. Z opresji wyratowała wnuka babcia.
-To gąsior- wyjaśniła-Jest zły, bo nie lubi koloru czerwonego (a taki właśnie miał dres miał Przemek).
Gdy chłopiec trochę ochłonął i zjadł pajdę wiejskiego chleba z miodem, rozejrzał się po podwórku.
-Babciu! Babciu!- wołał- Popatrz, jakie żółciutkie kłębuszki.
-To małe kaczki- wyjaśniła. -Aza też ma potomstwo-dodała.
Za chwilę chłopiec głaskał pieski, które lizały jego ręce.
-Łaskoczesz-mówił śmiejąc się do brązowego szczeniaczka.
Niespodzianka czekała go też w oborze, bo okazało się, że obok brązowej krowy stoi brązowy cielaczek.
W kurniku zaś podsłuchał rozmowę kur.
-Ko, ko-już wkrótce będą pisklęta.
-Kod-ko dak, tak, tak.
Wieczorem pełen wrażeń gawędził wesoło z babcią.
-Jakie to dziwne -mówił-że na wiosnę w zagrodzie jest tylu nowych lokatorów.-Kaczuszki, gąski, cielaczek-wyliczał.
-Zgadnij wnusiu, jakie jeszcze małe zwierzątka wnet tu zobaczysz?- pytała babcia.
Może...-może świnki-odrzekł Przemek.

2.Rozmowa na temat opowiadania kierowana pytaniami nauczyciela:
Gdzie pojechał Przemek z rodzicami?
Kogo wystraszył się Przemek na podwórku?
Jakie zwierzęta zobaczył Przemek?
Jak nazywają się dzieci wymienionych zwierząt? (kaczka, gęś, krowa, pies, kura)
Jakie odgłosy wydają wymienione zwierzęta? (gęś, kaczka, krowa, kura, kogut, pies, kot)

3. „W zagrodzie”- zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci swobodnie biegają po sali przy dźwiękach tamburynu. Gdy nauczyciel przestaje grać, dzieci zatrzymują się. Na hasło nauczyciela ( nazwa zwierzęcia gospodarskiego), dzieci naśladują podane zwierzę.

4.”Gdzie jest mama”- zabawa dydaktyczna. Każde dziecko otrzymuje kartę pracy z narysowanymi zwierzętami wiejskimi oraz wycięte sylwety zwierzęcych dzieci. Zadaniem dzieci jest dopasować i przykleić sylwety zwierzątek do ich mam.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.