X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30756
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z przyjaciółmi z bajek liczę doskonale - scenariusz zajęć z zakresu edukacji matematycznej

Cel:
-Stwarzanie sytuacji edukacyjnych motywujących dzieci do podejmowania działań matematycznych
-Wykonywanie poleceń z zachowaniem właściwej kolejności zadań
-Porządkowanie oraz grupowanie postaci
-Tworzenie zbiorów 4-elementowych
-Rozwijanie więzi społecznych w grupie

Grupa wiekowa: 4-latki

Środki dydaktyczne: koperty z liczmanami przedstawiającymi postacie z bajek, kartki A4, zagadki słowne, wiersz, płyta CD, klej, kuferek z obrazkami i odznakami.


Przebieg zajęć:

1.Zabawa na przywitanie
Witają się nasze ręce.
Witają się nasze stopy.
Witają się nasze łokcie.
Witają się nasze brzuszki.
2.Zagadka słowna „Kto ukrył się w kopercie?
Na głowie ma koronę,
jej mama i tata siedzi na tronie. /królewna/

Nie lubi mieć pustego brzucha,
gdy otworzy paszczę, ogień wnet z niej bucha. /smok/

Uprzejma dziewczynka,
Spotkała w lesie wilka. /czerwony kapturek/

Malutki człowieczek,
z waszych bajeczek. /krasnoludek/

3.„Ułóż tyle samo” – zabawa dydaktyczna. Każde dziecko wyjmuje z koperty zestaw bajkowych postaci. Dzieci porządkują postacie, przeliczają, a następnie wykonują polecenia:
-Połóż na kartce 1 smoka;
-Dołóż jeszcze 1. Ile ich jest?
-Dołóż jeszcze 1. Ile ich jest?
-Dołóż jeszcze 1. Ile ich jest?
Po każdym ułożeniu dzieci przeliczają liczmany. Następnie układają tyle samo krasnali, ile jest smoków; tyle samo królewien i czerwonych kapturków. Nauczyciel wiesza na tablicy postacie w określonej kolejności.
4.Zabawa ruchowa przy muzyce z elementami pantomimy -„Smoki i królewny”. Chłopcy wcielają się w role smoków, dziewczynki w role królewien. Wskazane postacie poruszają się przy dźwiękach muzyki, gdy zapada cisza, dzieci łączą się w koła 4-osobowe.
5.Zabawa dydaktyczna –„Kuferek Krasnala Łakomczucha”.
-Krasnal Łakomczuch nie uważał na zajęciach w przedszkolu, myślami był u swojej babci, która dzisiaj piekła ciasto malinowe- jego ulubione. Nie potrafi teraz uporządkować i utworzyć zbiorów z obrazków.Prosi nas o pomoc.
Chętne dzieci układają liczmany i naklejają na kartkę. Wyjaśniają na jakiej zasadzie dokonały klasyfikacji, by utworzyć zbiory?
W kuferku przedszkolaki znajdują dla wszystkich niespodzianki – odznaki: „Jestem super” oraz coś słodkiego od Krasnala Łakomczucha z podziękowaniem za pomoc i uwagą -Nie zapomnij umyć zębów!
6.Zabawa dydaktyczna „Przyjęcie”. Na przyjęcie bajkowych postaci przybył niespodziewanie czarodziej Psikus i swym zwyczajem postanowił zażartować z bawiących się przyjaciół. Wykonał cztery obroty i w tym momencie każdemu zniknęło to, bez czego nie mógł wrócić do swojej bajki, np. królewnie – korona, Czerwonemu Kapturkowi – czerwona czapeczka, smokowi – długi ogon, Krasnoludkom- narzędzia do pracy. Zobaczyła to dobra wróżka, która za pomocą czarodziejskiej różdżki przeniosła dzieci do bajkowej krainy, by pomogły swoim ulubionym bohaterom w odnalezieniu brakujących rekwizytów i posegregowaniu ich w odpowiednie 4 kufry.
7.Zabawa relaksacyjna – „Pisarz bajkę pisze” Małgorzaty Barańskiej.
Dzieci dobierają się parami, w pozycji siedzącej kolejno wykonują masaż na plecach rówieśnika. Słuchając wierszyka, powtarzają czynności demonstrowane przez nauczyciela.
Tu literka, tam literka,
Pisarz piękną bajkę pisze.
Wszyscy chodzą na paluszkach,
Bo gdy pisze lubi ciszę.
Ciii...
8.Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.