X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30674
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Powietrze. Scenariusz zajęć dla 4- laków

CELE OGÓLNE:
- Formułuje samodzielne poprawne odpowiedzi na określony temat
- Stara się w skupieniu uczestniczyć w zajęciach

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Rozwiązuje zagadki słowne
- Słucha i rozumie wypowiedzi innych
- Wykonuje ćwiczenia narządów mowy
- Bierze udział w zabawach badawczych
- Współpracuje z partnerem
- Potrafi dzielić się swoimi spostrzeżeniami
- Oczekuje na swoją kole wypowiedzi
- Wykonuje kierowane do niego prośby i polecenia

METODY:
• Czynna: zadania stawiane do wykonania
• Słowna: rozmowa
• Oglądowa: pokaz
• Samodzielnych doświadczeń
• Burza mózgów
• Aktywność ruchowa

FORMY:
• Zbiorowa
• Grupowa
• Indywidualna

CZAS TRWANIA: ok 30 min

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
- Śpiewa wraz z ilustrowaniem piosenkę „Knock, knock hello”
- Rozwiązuje zagadkę słowną:
„Może być prosty lub garbaty,
orli lub zadarty.
Nim wąchasz, oddychasz,
a gdy w nim łaskocze
to po prostu kichasz” (Nos)
- Zabawa badawcza „Zatkaj nos”
Dzieci dotykają swoje nosy, a następnie zatykają nosy i usta
- Następnie n-l zadaje pytania:
- Czego nie możemy robić kiedy mamy zatkany nos i usta?
- Czym oddychamy – jakimi częściami ciała?
- Co by się stało gdybyśmy dłużej trzymali zatkane nosy?
- Czym oddychamy?
- Burza mózgów.
N-l zadaje pytania na temat właściwości powietrza, a dzieci wypowiadają się wg własnych pomysłów:
- Co to jest powietrze?
- Czy można je zobaczyć?
- Czy można je dotknąć?
- W jakim jest kolorze?
- Jaki ma zapach?
- Gdzie jest powietrze?
- Skąd wiecie, że ono jest?
- Doświadczenie „Co znajduje się w „pustej” butelce?”
-„Pustą” butelkę zanurzamy do miski z wodą (z otworu szyjki wylatują „bąbelki”. Butelka napełnia się wodą) – praca w małych grupach
- Czym są te bąbelki? (bąbelki to pęcherzyki powietrza, które wylatują z butelki)
- Doświadczenie z powietrzem i wodą: dmuchane przez rurki do wody – tworzenie bąbelków – pęcherzyków powietrza
Z kolorowego papieru dzieci składają wachlarzyki i wachlują się nimi
- Co powstało podczas wachlowania? (wiatr)
- Jak powstał? (to ruch powietrza)
- Czy w powietrzu za pomocą wiatru mogą poruszać się przedmioty?
- Wykonanie doświadczenia „Poruszające się przedmioty”
Za pomocą wachlarza wprawiamy w ruch przedmioty (piórka, watę, ścinki papieru, klocki)
- Skąd się bierze powietrze? – kto/co wytwarza powietrze
- Zabawa ruchowa „Liście” – kiedy n - l gra powoli na marakasach dzieci - liście unoszą się na małym wietrze (dz. poruszają się powoli), kiedy gra szybko, dz. poruszają się szybko z wysoko uniesionymi rękami

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.