X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30646
Przesłano:

"My się strachów nie boimy" - scenariusz zajęć z wykorzystaniem Metody Dobrego Startu

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem Metody Dobrego Startu
„MY SIĘ STRACHÓW NIE BOIMY”

Cele główne:
- zapoznanie z małą literą „c”,
- kształtowanie świadomości schematu ciała i orientacji przestrzennej, rozwijanie umiejętności rozpoznawania liter oraz ich pisania na miarę możliwości dziecka, myślenia pojęciowo-słownego, koncentracji uwagi, pamięci oraz spostrzegania wzrokowego,
- wszechstronne aktywizowanie dzieci do czynnego uczestnictwa w zajęciach, integracja z grupą,
- rozwój koordynacji ruchowo-wzrokowo-słuchowej, usprawnianie motoryki małej i dużej.
-
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- orientuje się w schemacie własnego ciała,
- porusza się według wskazówek nauczyciela (dwa kroki w prawo, jeden w lewo itp.),
- dokonuje analizy wiersza,
- uczy się wiersza na pamięć,
- bierze udział w zabawach ruchowych,
- wystukuje rytm na woreczkach,
- kreśli wzór litery z jednoczesnym wypowiadaniem wierszyka,
- wykleja wzór plasteliną.

Metody: słowna (rozmowa), oglądowa (ćwiczenia z obrazkami), ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: dzwoneczek, obrazek (szafa, duch, cebula, cytryna), woreczki
gimnastyczne, tacki z kaszą, kartą ze wzorem graficznym litery „c”, karta pracy z małą liter
„c” dla każdego dziecka, plastelina.

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wstępne:
1) Powitanie – uczniowie siedzą w kręgu, nauczyciel wita ich słowami: „Witam wszystkich, którzy mają: dobry humor, jasne włosy, niebieskie oczy”.
2) Ćwiczenia w schemacie ciała w parach z wierszykiem:
Głową kręcę – nie, nie, nie! Głową kiwam – tak, tak, tak!
A gdy chcę się z tobą bawić to ci oczkiem daję znak.
3) Ćwiczenia w orientacji w przestrzeni – zabawa „Coś nas straszy” – dzieci poruszają się według wskazówek nauczyciela (dwa kroki w prawo, trzy do tyłu, itp.).
4) Zabawy językowe z wierszem – nauczyciel czyta wiersz ilustrując jego treść obrazkami:
Tato, co to? Mamo, co to?
To „coś’ wielkie oczy miało!
Gdzieś za szafą, w ciemnym kącie
Całą noc hałasowało.

a) rozmowa na temat wiersza:
- Kogo woła dziecko?
- Co zobaczyło dziecko?
- Jak wyglądało to „coś”?
- Co robiło? Gdzie się schowało?
b) nauczyciel zadaje pytania:
Ile słów słyszysz w zdaniu?
- Dziecko woła mamę.
- Za szafą mieszka „coś”.
Ile sylab jest w słowie „cytryna”, „cebula”, a ile w słowie „coś”?
Jaką głoską rozpoczynają się te słowa?
Ile głosek ma słowo „coś”?
c) dzieci uczą się wiersza na pamięć.

II. Zajęcia właściwe:
1) Ćwiczenia ruchowe:
2) zabawa „Raz, dwa, trzy -„coś” patrzy” – jedno dziecko znajduje się w pewnej odległości od reszty grupy i jest odwrócone tyłem. Pozostałe dzieci biegną w jego kierunku. Po wypowiedzeniu słów: Raz, dwa, trzy, „coś” patrzy, odwraca się do grupy. Wszyscy uczestnicy zabawy zamierają – nie mogą się poruszać, mówić, śmiać się. „Coś” stara się ich sprowokować, np. rozśmieszając, jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić do punktu startu.
3) zabawa paluszkowa wg Krzysztofa Sąsiadka: Ktoś się schował pod listkami, pierwszy listek zabieramy, drugi listek zabieramy – zawiał wiatr – trzeci listek sam już spadł, czwarty listek zabrał ktoś i pojawił się nasz gość.
4) Ćwiczenia ruchowo-słuchowe na woreczkach – dzieci mówią wierszyk wystukując go rytmicznie na woreczkach (dwa razy klaszczą w dłonie, dwa razy uderzają pięściami woreczek)
5) Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
a) prezentacja wzoru litery i omówienie jego kształtu oraz sposobu pisania
b) pisanie litery palcem po wzorze, a następnie po tacce z kaszą z jednoczesnym wypowiadaniem wierszyka
c) wyklejanie wzoru litery plasteliną

III. Zajęcia końcowe:

1) Wystawa prac
2)Ćwiczenie relaksacyjne – „Muzyczna chusta” – dzieci poruszają w takt melodii przy spokojnej muzyce.

IV. Ewaluacja – każda dziecko otrzymuje fasolkę, na pytanie zadane przez nauczyciela: „Jak się czujesz po zajęciach?”, wrzuca ją do słoika z obrazkiem uśmiechniętej lub niezadowolonej buźki.

na podstawie wierszyka z książki „Metoda Dobrego Startu. Od wierszyka do literki”
M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.