X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30638
Przesłano:
Dział: Świetlica

Radość ruchu - zabawy integrujące dzieci w świetlicy szkolnej. Scenariusze zajęć świetlicowych dla uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną

Radość ruchu- zabawy integrujące dzieci w świetlicy szkolnej

EWA GRZYBOWSKA
Scenariusz zajęć świetlicowych.

Temat: Radość ruchu- zabawy integrujące grupę w świetlicy szkolnej.

Miejsce: świetlica szkolna, dn.02.04.2014r
Czas zajęć: 45 min.
Cel główny:
• kształtowanie współpracy z współćwiczącymi i umiejętność integrowania się
• rozwijanie wrażeń wzrokowych, dotykowych oraz usprawnianie ruchowe
Cele operacyjne (dziecko potrafi):
1.Cele poznawcze
• współdziała w zabawach poprzez zabawy integrujące
• nazywa i zna kolory
• reaguje ruchem na zmiany tempa muzyki
• poprawnie trzyma kredkę
• umie zachować się bezpiecznie podczas zabawy, dziecko zna zasady wykonywania poszczególnych ćwiczeń
• uczeń potrafi wymienić imiona wszystkich uczestników zajęć
2.Cele praktyczne
• odpowiadać pełnym zdaniem
• uczeń potrafi nawiązywać kontakty z innymi dziećmi,
3.Cele motywacyjne
• podporządkować się poleceniom prowadzącego zajęcia
• aktywnie uczestniczyć w zajęciach
• współpracować z grupą w zespole
Formy pracy:
• grupowa, indywidualna
Metody pracy:
• naprzemiennie: oparta na działalności praktycznej, zabawowa, oglądowa,słowna
Środki dydaktyczne:
• odtwarzacz CD, chusta animacyjna, maskotka, papier, kredki, piłka, pachołek

Przebieg zajęć:

1.Dzieci stoją w kręgu. Powitanie dzieci zabawą integracyjną „Puszczam iskierkę przyjaźni w krąg i czekam, aby powróciła do moich rąk...”
2.Podanie i przybliżenie tematu zajęć.
3.Zabawy ułatwiające wzajemne poznanie i integrację w grupie:
• „Ludzie do ludzi”-dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na sygnał prowadzącego nauczyciela wszyscy witają się wymienionymi częściami ciała np. ręka wita rękę. Następnie znów spacerują i po sygnale witają się innymi częściami ciała np. łokieć z łokciem. Na sygnał „ludzie do ludzi” wszyscy skupiają się w ciasny krąg.
• „Bieganie z chustą”-dzieci trzymają chustę za uchwyty i biegając po obwodzi koła, na przemian podnoszą ją i opuszczają( nauczyciel w czasie zabawy może wydawać komendy- w górę i w dół).
• „Imiona”-dzieci siedzą na chuście animacyjnej, turlają do siebie piłkę, mówiąc swoje imię oraz imię osoby, do której piłka jest turlana.
• „Kolorowa karuzela”-dzieci stoją w kole, trzymając chustę. Na środku pod chustą umieszczony jest pachołek ze strzałką. Prowadzący włącza muzykę, a grupa porusza się rytmicznie jak karuzela. Kiedy ucichnie muzyka, wszyscy stają nieruchomo. Umieszczona strzałka na pachołku wskaże osobę, która ma wykonać zadanie.
• Nauczyciel zaprasza dzieci do stołów, gdzie przygotowane są białe kartony na których dzieci za pomocą dwóch kredek i obu rąk mają za zadanie narysować motyla. Po narysowaniu mogą pokolorować według uznania, następnie za pomocą rąk muszą starannie, powoli „wyciąć” motyla.
• „Łąka z motyli”-dzieci trzymają rozciągniętą chustę animacyjną, nauczyciel wrzuca na nią wycięte motyle dzieci. Podczas wachlowania „motyle na łące” kartony nie mogą spaść z chusty.
• „Kogo brakuje?” - uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę (może być ich więcej), która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod chustą.
• „Stań na kolorze” - uczestnicy tańczą w rytm muzyki wokół chusty. Gdy muzyka umilknie, stają na kolorze podanym przez prowadzącego.
• „Kolorowa gwiazda”
Wszystkie dzieci leżą na chuście, nogi mają skierowane do środka chusty. Jednocześnie wykonują polecenia:
- turlamy się w prawo dwa razy,
- turlamy się w lewo
- trzymamy się za ręce i ponosimy je do góry,
- kładziemy ręce za głowę i znowu podnosimy do góry,
- podnosimy prawą nogę do góry, lewą, opuszczamy
- podnosimy obie nogi do góry
- siadamy
- powoli wstajemy
4.Zajęcia końcowe:
• Podsumowanie zajęć
• Dzieci siedzą na chuście w kręgu, rundka kończąca: „Czy podobały mi się zajęcia?...”
• Podziękowanie za udział w zajęciach


Kolory wiosny
EWA GRZYBOWSKA
Scenariusz zajęć świetlicowych.

Temat: Kolory wiosny

Miejsce: świetlica szkolna, dn.25.03.2015r godz.11.40.
Czas zajęć: 45 min.

Cele ogólne:
- rozbudzenie wrażliwości na piękno przyrody
- wytworzenie pozytywnych relacji między uczestnikami spotkania, atmosfery wzajemnej życzliwości i szacunku;
- budzenie i rozwijanie wyobraźni muzycznej, ruchowej, werbalnej i plastycznej
Cele operacyjne: - uczeń potrafi:
- wypowiedzieć się na temat zmian zachodzących w przyrodzie;
- zna gatunki wiosennych kwiatów;
- umie prawidłowo wykonać polecenia;
- umie wykorzystać nową technikę plastyczną;
- potrafi rozwiązać zagadki
- potrafi dostosować ruch do rytmu i nastroju muzyki;
-podporządkować się poleceniom prowadzącego zajęcia
-aktywnie uczestniczyć w zajęciach
-współpracować z grupą w zespole

Metody: – rozmowa kierowana, zadaniowo-czynnościowa, zabawowa, poglądowa, stymulowania aktywności twórczej;
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna;
Środki dydaktyczne: emblematy (w kolorach: zielony, żółty i różowy), worek z zagadkami, laptop, płyta CD z muzyką Vivaldiego, płyta CD z ,,odgłosami ,duże arkusze papieru,
kolorowe ponumerowane motylki, klej, szablony kwiatków.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Dzieci stoją w kręgu. Powitanie dzieci zabawą integracyjną „Puszczam iskierkę przyjaźni w krąg i czekam, aby powróciła do moich rąk...”
2. .Zabawy ułatwiające wzajemne poznanie i integrację w grupie:
-„Ludzie do ludzi”-dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na sygnał prowadzącego nauczyciela wszyscy witają się wymienionymi częściami ciała np. ręka wita rękę. Następnie znów spacerują i po sygnale witają się innymi częściami ciała np. łokieć z łokciem. Na sygnał „ludzie do ludzi” wszyscy skupiają się w ciasny krąg.
3. Wprowadzenie do tematu poprzez rozmowę ukierunkowaną na temat obecnej pory roku, jej kolorów, pogody panującej na zewnątrz, temperatury powietrza, zmian w przyrodzie oraz zjawisk naturalnych. Wiosna to pora budzenia się przyrody do życia – kwitnienia pierwszych kwiatów, przylotu ptaków, budowy gniazd, opieki nad pisklętami, kwitnienia drzew i krzewów, siewu i sadzenia w polu. Wszystko to charakteryzuje nadejście i trwanie wiosny. W ogrodzie, w polu, w lesie i na łące można spotkać wiele pracowitych owadów, kolorowe kwiaty, pięknie śpiewające ptaki.
-,,Kwiaty budzą się do życia’’ – zabawa ruchowa przy muzyce Vivaldiego.
Skul się w kłębek i wyobraź sobie, że jesteś małym nasionkiem kwiatka. Nadeszła wiosna i rośniesz, rozwijasz się i wyciągasz listki do słońca, rozchylasz swoje płatki (dzieci powoli rozwijają się jak nasionka aż do wyprostowania i stawania na palce, wyciągając ręce do góry). Lekko kołyszecie się na wiosennym wietrze. Nadchodzi noc i chłód- zamykamy swoje płatki.
- Zabawa nawiązująca do wiosennych barw „ Kolorowe motylki” - Dzieci siedzą w kole. Pani rozdaje im obrazki przedstawiające różne motylki (czerwone, żółte, zielone, niebieskie). Mówi także, żeby każdy z nich zapoznał się ze swoim motylkiem. Na hasło: „zamieniają się miejscami dzieci, które maja motylki koloru np. czerwonego”, wszystkie dzieci z danej grupy zamieniają się miejscami. Na hasło: „kolorowe motylki” – wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.
4.Dzieci wypowiadają się na temat: ,,Skąd wiemy, że przyszła już Wiosna?”
„Oblicza wiosny” - prezentacja multimedialna.
(jaskółka, bocian, żaba, skowronek, słowik z dźwiękiem, pierwsze wiosenne kwiaty, itp.).
5.Zagadki z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.
„Kto pierwszy- ten lepszy”- rozwiązywanie zagadek”
Dzieci podzielone na grupy według ponumerowanych emblematów. Ich zadaniem jest podanie prawidłowych rozwiązań odczytywanych przez nauczycielkę zagadek

1. Niedługo zima pryśnie, śnieg już przebiłem ... (przebiśnieg)
2. Srebrne futerko mają wiosną i na każdej wierzbie rosną ... (bazie)
3. Przyleciał szary ptaszek, nad polem zaśpiewał jak dzwonek. Znają go dobrze dzieci, bo to jest ... (skowronek)
4. One to zieloną wiosną w parku na drzewach wyrosną. (listki)
5. W kropki ma spódnicę , chętnie zjada mszyce. (biedronka)
7. Powrócił do nas z dalekiej strony, ma długie nogi i dziób czerwony. Dzieci się śmiały, gdy go witały, żabki płakały przez dzionek cały (bocian)
8. Nietrudna jest to zagadka- nazwa cukierka lub kwiatka. (irys)
9. Gniazdko z błota lepi pod dachu okapem. Przylatuje z wiosną, aby uciec latem (jaskółka)
10. Zwykle złote, białe albo fioletowe, wychodzą spod ziemi.... (krokusy marcowe)
11. Skaczę po łące, pływam w wodzie, żyję z bocianem w ciągłej niezgodzie (żaba)
12. Nadchodzi po zimie, zielony dywan ściele wokół. Czy znasz imię tej pory roku? (wiosna)
13. Dobrze ją znamy z prześlicznej woni , kwitnie dzwonkami ale nie dzwoni. Zdobi nam lasy, więc jej nie zrywaj! Za to odpowiedz jak się nazywa . (konwalia)
14. Gdy się schowa za chmury, świat taje się ponury
a weselej jest na świecie, kiedy śmieje się z góry. (słońce)
15.Co buduje każdy ptak, by chować pisklęta, a tylko kukułka o tym nie pamięta?(gniazdo)
16.Powrócił do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
żabki płakały przez dzionek cały.(bocian)
17.On pierwszy do nas z ciepłych krajów wrócił,
i nad polami piosenkę zanucił (skowronek)

6.Zaproszenie dzieci do stołu i wykonanie pracy plastycznej pt.”Wiosenny kwiat”
-pokazanie wykonanego przez nauczycielkę wiosennego kwiatka
-objaśnienie sposobu jego wykonania
Indywidualna praca dzieci. Nauczyciel przypomina o estetycznym wykonaniu pracy oraz o przestrzeganiu zasady bezpiecznego, prawidłowego używania nożyczek. W czasie pracy dzieci słychać cichutki podkład muzyczny

7.Zajęcia końcowe:
Podpisanie prac przez dzieci. Omówienie prac. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.