X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30378
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W anielskiej krainie - scenariusz zajęć z edukacji matematycznej dla 4-latków

TEMAT: „W anielskiej krainie” – zabawy matematyczne rozwijające umiejętność liczenia, dodawania i odejmowania w zakresie 4.
CELE OGÓLNE: Rozwijanie umiejętności przeliczania i liczenia (dodawania i odejmowania) w zakresie 4.
CELE OPERACYJNE (Dziecko):
- potrafi liczyć w zakresie 4 oraz dodawać i odejmować na przedmiotach;
- potrafi używać liczebników głównych i porządkowych;
- potrafi ustawiać przedmioty wg wielkości;
- odczytać globalnie wyraz aniołki;
- potrafi słuchać z uwagą i odpowiadać na pytania dotyczące wiersza czytanego przez n-la;
-potrafi nazywać i klasyfikować materiały wtórne tj. papier, glina, plastik, tkanina, drewno
- potrafi odróżnić liczenie i przeliczanie poprawne od błędnego;
- potrafi narysować aniołka palcem i flamastrem;
CELE WYCHOWAWCZE: Dziecko potrafi:
- współdziałać w zabawie zachowując zasady bezpieczeństwa.
- czekać na swoją kolej
METODY: słowna instrukcje, rozmowa, wiersz, inscenizacja, piosenka,
• czynna: zadania do wykonania , ćwiczenia.
• percepcyjna: pokaz.

FORMY: zbiorowa, grupowa, indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE: „Wesoła choinka” – nagranie CD, wiersz A. Galicy pt. „Świąteczne aniołki”, kukiełki 4 dzieci zrobione z papieru, aniołek z zawieszką dla każdego dziecka wykonany z materiałów wtórnych, napis aniołki, choinka, wiersza. Maćkowiaka pt.”Aniołek”, duży arkusz białego papieru, flamastry, sztaluga, mały arkusz papieru, pinezki.


PRZEBIEG:
1. „Witaj...jak się masz...” – zabawa integracyjna.
2. „Aniołki” – zabawa ruchowa.
Przy melodii piosenki dzieci dowolnie poruszają się po Sali, gdy muzyka cichnie, dzieci robią aniołki, czyli kładą się na dywanie i zataczają rękoma i nogami (jak orzeł na śniegu).

3. „Świąteczne aniołki” – słuchanie wiersza Agnieszki Galicy. N-l wykorzystuje kukiełki 4 dzieci.
Dziecko1
Popatrz, jak na szybach
Mróz maluje wzorki,
Az nieba na ziemię
Wędrują aniołki.
Dziecko 2
Skrzydlate aniołki,
Fikają na chmurkach,
Czy to śnieżek leci,
Czy anielskie piórka?
Dziecko 3
W Boże Narodzenie
Do ciebie przylecą,
Przyniosą podarki
I gwiazdkę zaświecą.
Dziecko 4
Świąteczne aniołki, wesołe aniołki
Na chmurkach fikają koziołki.
Fikają z radości, że będziesz je gościć.
Na święta wesoła kolęda...

Omówienie treści wiersza: Kto wędruje na ziemię na święta?, Co robią aniołki na chmurkach?, Co przyniosą aniołki na święta? Ile dzieci mówiło wierszyk?

4. „Aniołki” – zabawy matematyczne:
a) dzieci kolejno wyjmują ze świątecznego pudełka aniołki, oglądają, opowiadają o nich, wymieniają części wspólne. Ustawiają je na stoliku. Określają jakiego materiału są zrobione (np. papier, plastik, glina, tkanina, drewno itp.).
Następnie ustawiają je wg wielkości, przeliczają – starają używać liczebników głównych i porządkowych.
b) zabawy w dodawanie i odejmowanie aniołków, n-l demonstruje - np. Stoją dwa aniołki, przyleciał jeden, ile jest teraz? Dzieci określają wynik liczebnikiem. Kilkakrotne powtarzanie zabawy. Globalne czytanie wyrazu aniołki.
c) dzieci dobierają się po trzy osoby, każde ze swoim aniołkiem i tworząc grupę próbują pod kierunkiem nauczyciela indywidualnie powtórzyć poprzednią zabawę. Dzieci w danej grupie próbują wzajemnie kontrolować poprawność odpowiedzi i poprawiać kolegę w razie popełnionego błędu.
d) po skończonym ćwiczeniu dzieci wieszają swoje aniołki na choince w sali zabaw. N-l przypomina o zachowaniu bezpieczeństwa, aby się nie przepychać i czekać na swoją kolej.
5. „Aniołek” – rysowanie do wiersza Arkadiusza Maćkowiaka.

Aniołkowi zróbmy suknie, trójkąt więc rysujmy.
Potem główkę okrąglutką dostawić spróbujmy.
Teraz oczy, nosek buzia – to jest twoja rola.
A nad główką spłaszcz kółeczko. Co to? Aureola!
Każdy anioł umie latać, skrzydełka posiada.
Jak to zrobić? Mój rysunek już ci podpowiada.

a) N-l rozkłada na dywanie duży arkusz papieru, Mówi wiersz, na sztaludze(małym kartonie) rysuje aniołka.
b) dzieci siadają w koło arkusza i rysują aniołka palcem na kartonie.
c) n-l czyta wiersz kolejny raz , a dzieci rysują flamastrami - mogą zmieniać swoje miejsca tak, aby cały arkusz zapełnił się aniołkami.
6. Zakończenie zajęć: n-l wiesza arkusz na suficie – jest to obłok, na którym siedzą aniołki i patrzą na nasze zabawy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.