X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3037
Przesłano:

Co to jest nałóg? Jakie są skutki nałogów? Scenariusz lekcji wychowawczej

Scenariusz lekcji wychowawczej
/ścieżka prozdrowotna – profilaktyka uzależnień/

1. Cele lekcji
a) wiadomości
Uczniowie:
• Formułują pojęcie nałogu i podają przykłady nałogów.
• Przewidują skutki szkodliwego oddziaływania nałogów na organizm.
• Wyjaśniają korzyści wynikające z zaprzestania uzależnienia od komputera, narkotyków, alkoholu i palenia tytoniu.
b) umiejętności
• Podejmują próby przekonania siebie i innych do nie popadania w nałogi .
• Uzasadniają konieczność dbania o własne zdrowie i zdrowie innych.
• Rozwiązują problemy w sposób twórczy.
• Planują, organizują i oceniają własne uczenie się.

2. Metoda i formy pracy
• Ranking diamentowy.
• Metoda dyskusji.
• Analiza plansz, rysunków, praca w grupach.

3. Środki dydaktyczne
• Plansze z pakietu „Żyj zdrowo i bezpiecznie”/Krystyna Chudy i Maria Kasperek/
- „Alkohol a zdrowie człowieka”.
- „Skutki palenia tytoniu”.
- „Stop narkotykom”.
- „Komputer – korzyści i zagrożenia”.
• Kartki papieru i długopisy.

3. Tok lekcji

Faza przygotowawcza
• Podanie tematu.
• Wspólne ustalenie czym jest nałóg i jakie są rodzaje nałogów .

Faza realizacyjna
• Podział klasy na cztery grupy 5-6 osobowe
/każda grupa bada inny rodzaj nałogu/.
• Ustalenie zasad pracy w grupach i wybór lidera i sprawozdawcy.
• Przydział materiałów i zadań.

Każda grupa opracowująca problem danego nałogu stara się odpowiedzieć na cztery pytania związane z tematem:
- Jak jest?
- Jak powinno być?
- Dlaczego nie jest tak jak powinno być?
- Co należy zrobić aby było tak jak powinno być?
Każda grupa musi rozpatrzeć problem na trzech poziomach:
- osobistym /osoby uzależnionej/
- rodzinnym / z punktu widzenia rodziny osoby uzależnionej/, oraz
- społecznym .
Po wykorzystaniu przydzielonego czasu na pracę w grupach sprawozdawcy i liderzy prezentują wyniki pracy poszczególnych zespołów.

c) Faza podsumowująca

Uczniowie dokonują samooceny odpowiadając na pytania zawarte w ankiecie ewaluacyjnej
- Jak oceniasz swój udział w pracy zespołu?
- Czy jesteś zadowolony z efektów pracy swojej grupy?
- Co sądzisz o lekcji przeprowadzonej w ten sposób?
- Czy zamierzasz uświadamiać innych o szkodliwości nałogów?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.