X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30350
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia "Nasze imiona" z elementami metody I.Majchrzak

Grupa: 4 – latki

Temat: „NASZE IMIONA” - zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem metody odimiennej nauki czytania Ireny Majchrzak.

Cel ogólny:
Wprowadzenie dziecka w świat liter
Utrwalenie znajomości własnej wizytówki z imieniem i pierwszej litery imienia
Dostarczenie pozytywnych odczuć i satysfakcji z osiągniętego sukcesu

Cele operacyjne:
Dziecko:
rozpoznaje etykietkę z imieniem
rozpoznaje pierwszą literkę swojego imienia
odszukuje wskazaną literę w swoim imieniu
dokonuje analizy sylabowej imienia swojego i kolegów
składa z liter swoje imię wg wzoru

Metody:
I. Majchrzak
praktyczne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
słowne: instrukcja, pytania
oglądowe: ilustracja, pokaz
metoda pedagogiki zabawy.

Formy organizacyjne:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna

Środki dydaktyczne: kartony z pierwszą literą imion dzieci, kartony z konturem pierwszej litery imienia do wykonania pracy plastycznej, wizytówki z imionami dzieci, koperty z literami imion dzieci i wydrukowanym imieniem na kopercie, kolorowe kartki lub bibuła, klej,


PRZEBIEG SYTUACJI EDUKACYJNEJ:

1.Sprawdzanie obecności - wizytówki z imionami dzieci rozłożone na dywanie, dzieci kolejno podchodzą i szukają etykietki ze swoim imieniem i siadają na miejsce.
2.Zabawa Pociągi – nauczycielka pokazuje kartonik z wielką literą. Dzieci, które odszukały ją w swojej wizytówce tworzą pociąg i dowolnie poruszają się po sali. Nauczycielka pokazuje inne litery tak długo, aby każde dziecko odnalazło literę ze swojego imienia.
3.Poskładaj imię (praca przy stolikach) – dzieci otrzymują koperty z wydrukowanym własnym imieniem, wyciągają ze środka kartoniki z literkami i składają swoje imię wg wzoru na kopercie.
4.Kto ma taką literę? - nauczyciel prezentuje kilka liter i pyta kto z dzieci ma taką literę w swoim imieniu, dzieci podnoszą ją w górę jeśli mają.
5.„Porządkowanie imion” - dzieci przeliczają litery w swoim imieniu. Nauczyciel wywołuje imiona np. trzyliterowe – dzieci o takich imionach wstają.
6.Wyklaszcz moje imię – dzieci poruszają się po sali do piosenki „Rosnę”. Na przerwę w muzyce wskazane (dotknięte przez nauczyciela) dziecko wchodzi na krzesełko i pokazuje wizytówkę ze swoim imieniem. Pozostałe dzieci wyklaskują sylaby tego imienia.
7.Praca plastyczna – dzieci wyszukują i wyklejają bibułą lub wydartym papierem kolorowym kontur pierwszej litery swojego imienia, tło kolorują kredkami; prace nauczyciel rozwiesza w sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.