X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30300
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Zdrowego Ząbka - scenariusz zajęć przeprowadzony w grupie dzieci 3 i 4 letnich

HASŁO PROGRAMOWE: Dbaj o zdrowie.
TEMAT ZAJĘCIA: Dbam o zęby.
CEL GŁÓWNY: Wyrabianie nawyków dbania o zęby, zdrowie i higienę osobistą.
CELE WYCHOWAWCZE:
1. Wyrabianie nawyków dbania o zdrowie.
2. Wdrażanie dzieci do prawidłowego mycia zębów.
3. Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i nie przeszkadzania innym.
4. Rozwijanie ruchowej aktywności.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
1.Wie, dlaczego należy myć zęby.
2.Wie, jak wygląda szczoteczka do mycia zębów.
3. Potrafi samodzielnie wyszczotkować zęby.
4.Wie, co jest potrzebne do mycia zębów.
5.Potrafi powtórzyć rymowankę.
6.Bierze udział w zabawach ruchowych.
7.Wykonuje pracę plastyczną na dany temat.
8.Potrafi zaznaczyć na karcie umycie zębów.
9.Wie, co to jest robaczek – Próchniaczek.
10.Wie, kto to jest dentysta.
METODY
1. Żywego słowa.
2. Słowna.
3. Czynna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Sylwety zdrowego i chorego ząbka, emblematy ząbków, kolorowanka ząbka, treść rymowanki, różne szczoteczki, pasta, kubek do mycia zębów, szarfy, woreczki gimnastyczne.
FORMY:
1. Indywidualna.
2. Grupowa.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie dzieci rymowanką, rozmowa z dziećmi na temat zębów mlecznych, stałych ich wypadania oraz na temat próchnicy zębów:
Najpierw ząbek siedzi w dziąśle, potem rożnie pomalutku
I już mamy ząbek mleczny.
Później kiwa się na boki, coraz bardziej dokazuje i by wyrósł ząbek stały, w końcu z dziąsła wyskakuje.
2.Dzieci otrzymują emblematy ząbków z napisanymi imionami.
3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat: „ Co należy robić, aby mieć zdrowe ząbki?”
Dzieci siedząc w kółku podają sobie dużego ząbka wyciętego ze styropianu i podają propozycje odpowiedzi.
4. Zabawa dydaktyczna „ Która szczotka do zębów?”
Nauczyciel pokazuje dzieciom różne szczoteczki do mycia i do czyszczenia ( do butów, do włosów, do ubrań itp.) i szczoteczek do mycia zębów. Omówienie ich zastosowania i przeznaczenia.
Jedno wybrane dziecko ma za zadanie wybrać spośród tych wszystkich szczoteczek tą jedna do mycia zębów.
5. Praca plastyczna – kolorowanie sylwetki szczotki do mycia zębów.
6.Zabawa ruchowa – „ Szczotka i ząbek”.
Dzieci podzielone są na dwa zespoły. Jeden zespół zakłada szarfy i przyjmuje rolę szczoteczek do mycia zębów, a druga grupa dzieci są zębami. Zadaniem dzieci – szczoteczek, jest złapanie jak najwięcej ząbków i założenie im szarf. To znaczy, że wszystkie szczoteczki – dzieci wyczyściły zęby.
7. Prezentowanie „ Robaczka Próchniaczka”.
Pokaz sylwety robaczka Próchniaczka i ustalenie, kiedy on może pojawić się w buzi i zarazić zdrowego ząbka.
8.Zabawa ruchowa „ Przeganiamy Robaczka Próchniaczka”.
Sylweta robaczka Próchniaczka jest umieszczona na ścianie lub przypięta jest do tablicy magnetycznej, a dzieci rzucają niego woreczkami gimnastycznymi, kto straci go z tablicy to wygrywa i robaczek na pewno ucieknie z buzi.
9.Rozdanie dzieciom kart do porannego i wieczornego szczotkowania zębów.
10.Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.