X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30286
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji matematycznej w oparciu o metodę E. Gruszczyk - Kolczyńskiej

Temat zajęć: „Gdzie jest kot i pies?” - kształtowanie orientacji przestrzennej poprzez określanie położenia przedmiotów w przestrzeni.
Cele ogólne:
- stosowanie pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni: na, pod, obok, przed, w do itp.;
- przeliczanie na konkretach w zakresie 5;

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poprawnie stosuje pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni;
- przelicza na konkretach do 5;
- porównuje wielkości przedmiotów (mały-duży);
- aktywnie uczestniczy w zajęciach;
- współdziała w grupie.
Metody: czynna - zadań stawianych dziecku do wykonania - prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, podająca.
Forma: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: pluszaki kotów i psów, krzesełka, ilustracje przedstawiające położenie przedmiotów w przestrzeni, tamburyn, kasztany, pianki, karta pracy,


Przebieg zajęć

1. Powitanie piosenką „Chodźcie do mnie dzieci”.
2. Zabawa rozwijająca orientację w schemacie ciała „Powitanie części ciała”.
3. „Pies mały i pies duży” - dzieci segregują psy ze względu na wielkość
a następnie przeliczają wraz z nauczycielem, których psów jest więcej.
4. Oglądanie ilustracji przedstawiających psa w rożnym położeniu względem budy lub dywanu.
5. „Zabawa z kotkiem lub pieskiem” - dzieci siedzą z pluszakami na krzesełkach
i wykonują polecenia pod dyktando nauczyciela:
– połóż kotka/pieska na krześle,
– połóż kotka/pieska pod krzesłem,
– połóż kotka/pieska obok krzesła,
– podnieś kotka/pieska za krzesłem,
– połóż kotka/pieska przed krzesłem.
Po poprawnym wykonaniu ćwiczenia z pluszakami dzieci ustawiają się względem krzesełka wg. poleceń nauczyciela np.: stań obok krzesła, wejdź pod krzesło, stań za krzesłem, itd.
6. „Prezent dla kota lub psa”.
– weź dla swojego pluszaka tyle kostek, ile pokażę na palcach (2),
– weź dla swojego pluszaka tyle piłek, ile pokażę na palcach (3),
– czego kotki/pieski maja więcej kostek czy piłek?
7. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Kotki piją mleko”.
8. Indywidualna działalność przy stolikach z wykorzystaniem karty pracy przygotowanej przez nauczyciela.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.