X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30237
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Witamy wiosnę. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć
Temat ośrodka zintegrowanego: Wiosna, wiosna.
Temat ośrodka dziennego: Witamy wiosnę.

Cele:
Cele ogólne:
zapoznanie z elementami marcowej pogody,
poznawanie oznak nowej pory roku,
doskonalenie wyobraźni ruchowej i umiejętności pantomimicznych dzieci,
kształtowanie umiejętności uważnego słuchania,
doskonalenie sprawności manualnej,
rozwijanie umiejętności przeliczania sylab i pokazywania ich ilości na zbiorach zastępczych, wdrażanie do posługiwania się liczbami

Cele operacyjne:
Uczeń:
uważnie słucha opowiadania i uczestniczy w rozmowie na temat opowiadania ukierunkowanej pytaniami,
wymienia zwiastuny wiosny,
ogląda zdjęcia wiosennych kwiatów, dzieli nazwy kwiatów na sylaby, liczy sylaby
w nazwach kwiatów i przyczepia pod obrazkiem kwiatu cyfrę odpowiadającą liczbie
sylab,
uczestniczy w zabawie muzyczno – ruchowej Wiosenne przebudzenie,
wymienia elementy pogody występujące w marcu i podaje określenia do wymienionych elementów pogody,
uczestniczy w ćwiczeniu wizualizacyjnym Słońce,
wyjaśnia znaczenie przysłowia: W marcu jak w garncu,
ozdabia i koloruje „marcowy garnek”.

Metody:
percepcyjne: obserwacji i pokazu, przykładu,
słowne: pogadanka, objaśnienie, instrukcja, metoda żywego słowa, sposoby społecznego porozumiewania się (tłumaczenie, aprobata, upominanie),
czynne: kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.

Formy organizacyjne:
praca indywidualna,
praca zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
list od pani Wiosny, opowiadanie J. Jasny Ślady wiosny, zdjęcia wiosennych kwiatów, kartoniki z cyframi, sztuczny kwiatek, karta pracy, obrazek pani Wiosny, kwiatki z papieru, muzyka J. Strauss’a Odgłosy wiosny, tablica, magnesy, magnetofon.


Przebieg zajęć
1. Odczytanie przez nauczyciela Listu od pani Wiosny – wprowadzenie do zajęć.
2. Nauczyciel przypina na tablicy obrazek pani Wiosny, wyjaśnia dzieciom, że za wykonanie każdego z zadań przygotowanych przez Wiosnę dzieci będą przyklejać na jej sukni jeden kwiatek.
3. Słuchanie opowiadania J. Jasny Ślady wiosny i rozmowa na temat opowiadania ukierunkowana pytaniami:
- Co to znaczy, że wiosna już „stawia pierwsze kroki”?
- Jakie ślady wiosny zobaczył chłopiec?
- Czy udało wam się zaobserwować na podwórku lub w ogródku pierwsze ślady wiosny?
Nauczyciel przypina na tablicy obrazki przedstawiające zwiastuny wiosny występujące
w opowiadaniu.
4. Oglądanie zdjęć wiosennych kwiatów, przeczytanie przez nauczyciela nazw kwiatów, podzielenie nazw kwiatów na sylaby, policzenie sylab w nazwach kwiatów i przyczepienie pod obrazkiem każdego kwiatu cyfry odpowiadającej liczbie sylab.
5. Zabawa muzyczno – ruchowa Wiosenne przebudzenie.
Dziecko wybrane do roli Wiosny spaceruje pomiędzy pozostałymi dziećmi, które przykucają w rozsypce – kwiaty śpią. Po dotknięciu przez Wiosnę kwiatkiem dzieci powoli się podnoszą, aż do pozycji stojącej, wyciągają ręce do góry – kwiatek rośnie. W tle brzmi nastrojowa muzyka.
6. Zabawa dydaktyczna „Marcowa pogoda”.
Nauczyciel przypomina dzieciom nazwę miesiąca: MARZEC i rozpoczyna rozmowę na temat marcowej pogody, następnie wspólnie z dziećmi wymienia elementy pogody występujące w marcu. Dzieci przy pomocy nauczyciela podają określenia do wymienionych elementów pogody:
- wiatr – zimny, porywisty;
- opady – śniegu, śniegu z deszczem, deszczu, intensywne, słabe;
- temperatura – niska, zróżnicowana, rano zimno, a w ciągu dnia cieplej;
- chmury – białe obłoki lub ciemne i duże;
- słońce – słabo grzeje, jest zakryte chmurami;
7. Podanie przez nauczyciela przysłowia związanego z marcową pogodą: W marcu jak
w garncu. Dzieci przy wsparciu nauczyciela wyjaśniają co znaczy to przysłowie.
8. Dzieci dokańczają ozdabianie szlaczkami marcowego garnka i kolorują go – karta pracy.
W tle brzmi muzyka J. Strauss’a Odgłosy wiosny.
9. Ćwiczenia wizualizacyjne Słońce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.