X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3012
Przesłano:

Sprawdzamy, czy zima odchodzi - konspekt lekcji w klasie I integracyjnej

Temat zajęć: „Sprawdzamy czy zima odchodzi”- kształtowanie umiejętności samodzielnej obserwacji zmian w przyrodzie na podstawie przysłowia „ W marcu jak w garncu”; doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 20.

Czas zajęć 90 min

Cel ogólny
Uczeń:
• Poszerza i porządkuje słownictwo nt. zjawisk w przyrodzie.
• Dodaje i odejmuje w zakresie 20
• Kształtuje gotowość do samodzielnej obserwacji zmian w przyrodzie

Cel operacyjny
Uczeń po zajęciach:
• Wymienia charakterystyczne cechy przedwiośnia
• Wymienia nazwy miesięcy
• Wykazuje sprawność rachunkową w zakresie 20
• Uzasadnia treść przysłowia znajomością zjawisk przyrodniczych ( W marcu jak w garncu)
• Nazywa wybrane kwiaty wiosenne.

Postawy
Uczeń:
• Doskonali umiejętność pracy w grupie
• Wykazuje aktywną postawę podczas zajęć

Cele rewalidacyjne:
• Usprawnianie aparatu mowy „Gimnastyka buzi i języka”
• Usprawnianie małej i dużej motoryki

Metody pracy:
• Problemowo – poszukująca – aktywizująca – rozwijająca twórcze myślenie
• Praktycznego działania- ćwiczenia przedmiotowe

Formy pracy:
• Zbiorowa
• Grupowa
• Indywidualna

• Środki dydaktyczne: koperty z zadaniami dla grup, karty pracy, etykietki, puzzle, razsypanka wyrazowa i obrazkowa, tekst z lukami do uzupełnienia, płyta CD z utworami muzycznymi, kolorowe kartki papieru, klej, książka – „Zagadki dla najmłodszych”

Przebieg zajęć:

1 Powitanie dzieci. Zabawa ruchowa (podobieństwa). Ustalenie planu dnia. Nauczyciel wita tych, którzy......

Przy powitaniu puszczamy iskierkę przyjaźni. (Iskiereczkę puszczam w krąg niech powróci do mych rąk)

2.Tworzenie sytuacji edukacyjnej.
Określenie miesięcy i pór roku. Ułożenie w kolejności karteczek z nazwami miesięcy. Dzieci siedzą w kręgu i wykonują kolejne polecenia nauczyciela. (proszę dzieci aby w kolejności ułożyły miesiące od pieszego do dwunastego a następnie jedno z dzieci odczytuje etykiety)

3. Zabawa ruchowa – „Miesiąc woła miesiąc” Uczniowie dostają przydzieloną nazwę miesiąca. Po usłyszeniu odpowiedniej nazwy miesiąca wstają i wołają kolejny miesiąc . /(dzieci wymawiają kolejne nazwy miesięcy i przy drugiej rundzie dochodzą do miesięcy wiosennych). Nawiązanie do utworu muzycznego/
Realizacja celu operacyjnego – uczeń wymienia nazwy miesięcy

4. Edukacja muzyczna – wysłuchanie utworu Vivaldiego „Wiosna”
• Dyskusja na temat wysłuchanego utworu.
• Rozmowa na temat przedwiośnia. Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat panującego nastroju w utworze, z czym się kojarzy itp. /Jest radośnie , śpiewają ptaki brzęczą pszczoły, żabki rechoczą, bociany chodzą po łące śpiewają ptaszki/
Realizacja celu – wymienia charakterystyczne cechy przedwiośnia.
-rozbudza gotowość do samodzielnej obserwacji zmian w przyrodzie.

5 Zagadka tematyczna - Marzec Nauczyciel czyta zagadkę z książki
pt. „Zagadki dla najmłodszych.
/zagadka w załącznikach nr 5/
6. Rozsypanka wyrazowa Uczniowie mają za zadanie z rozsypanki wyrazowej ułożyć przysłowie „W marcu jak w garncu”

7.Zabawa muzyczna „Wiosenne przebudzenie” Nauczyciel losowo przydziela dzieciom role: żabki, bociana, skowronka. Dzieci na umówiony znak zmieniają miejsca.
Realizacja celu rewalidacyjnego – usprawnienie małej i dużej motoryki.

8.Nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy.
I gr. krokusy, II gr. pierwiosnki, III gr, jaskółki, IV gr, żabki. Przypomnienie zasad pracy w grupie.
• wybór lidera grupy,
• podział ról
• zgodna i zespołowa praca
9. Uczniowie w wyznaczonych grupach zajmują miejsca przy stolikach.
Na polecenie nauczyciela dzieci przyklejają do garnka etykietki z elementami przedwiośnia.
. Na stolikach leży szary karton, klej ołówki, wycięty z kartonu garnek, etykietki/ (obrazki z elementami wiosny, wyrazy zawierające słownictwo wiosenne)załącznik nr 9/
W przygotowanych przez nauczyciela etykietach znajdują się etykiety fałszywe.
Realizacja celu ogólnego – poszerza i porządkuje słownictwo na temat zjawisk w przyrodzie.

10. Prezentacja pracy grupy. Przedstawiciel grupy prezentuje wykonane zadanie.
Ocena pracy grupy – słowna pochwała. /Nauczyciel ocenia podział obowiązków, prace całego zespołu w grupie oraz efekt końcowy/Zawieszenie prac.
11.Zabawa muzyczna – „Kwitnie kwiatek”

12. Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej. Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Wybrany uczeń czyta zagadki dla całej klasy /załącznik nr 12/ Realizacja celu operacyjnego – nazywa kwiaty wiosenne.

13. Praca indywidualna – uzupełnienie tabeli.
Dzieci wpisują do tabeli ilość wyrazów, sylab, głosek, liter. Każde dziecko otrzymuje proste zdanie. /załącznik nr13/Nauczyciel udziela słownego instruktażu wykonania zadania.
Głośne odczytanie rozwiązania.

14. Zabawa ruchowa „Tworzymy kwiatek”
Płyta CD /(muzyka skomponowana przez nauczyciela)opis zabawy – załącznik nr14
16. Tabelki matematyczne – działania matematyczne w zakresie 20, obliczanie działań, porządkowanie wyniku od największego do najmniejszego. Po rozwiązaniu działań dzieci prezentują wyniki, odczytują hasło. /załącznik nr16/
Realizacja celu operacyjnego – wykazuje sprawność rachunkową w zakresie 20.

17. „Wiosenny chór” – zabawa logarytmiczna.
Podział dzieci na grupy: skowronki, żabki, bociany.
Realizacja celu rewalidacyjnego – „Gimnastyka buzi i języka”
/załącznik nr 17/
18.Praca indywidualna – karty pracy. Dzieci samodzielnie uzupełniają tekst rysunkiem i wyrazem. /załącznik nr18/
19. Ewaluacja zajęć. Uczniowie, którym się zajęcia podobały wkładają do kosza papierowe kwiatki, wykonane podczas zabawy ruchowej.
Za aktywny udział w zajęciach, dzieci otrzymują dwie karty do kolorowania
pt. Żegnaj zimo”

Załącznik do punktu 5

Mówią – że w nim jak w garncu, nieustanna zmiana. Słońce grzeje w południe, mrozek szczypie z rana, a do tego jeszcze przelatują deszcze.

Odpowiedź: Marzec

Załącznik do punktu 9

W przygotowanych kopertach są obrazki i etykietki np.: pada deszcz, pada śnieg, przylatują ptaki, kwitną kwiatki, śpiewają ptaki, parasol , słońce świeci, krokusy, przylaszczki , zawilce, przebiśniegi, zimno , bazie , leszczyna
Załącznik do punktu 12

Zagadki:

Krokusy:
Młody człowiek w górach, chwycił się za głowę gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe.

Sasanki:
W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się sanki, a te kwiaty kwitną w marcu, w mroźne ranki.
Pierwiosnki:
Przyszła wiosna do lasku z kluczykami przy pasku. A te klucze pachnące można znaleźć na łące.

Przebiśniegi:
Nie zrywaj białego ,dzwoneczka!
Zbyt dużo upłynie czasu, nim nowy kwiatek wyrośnie ,co opowiada o wiośnie.

Załącznik do punktu 13
Przeczytaj zdanie i uzupełnij tabelkę.
(każde dziecko otrzymuje inne zdanie)

Rano padał deszcz ze śniegiem.

Ile wyrazów jest w zdaniu? ...................

wyraz ile głosek? ile liter? ile sylab?
Rano 4 4 2

Załącznik nr 14

Zabawa „Tworzymy kwiatek” każde dziecko otrzymuje dwie kolorowe kartki (format A4) jedną kartkę bierze do lewej ręki druga do prawej. Zadanie polega na zgnieceniu kartki jedną ręka bez pomocy drugiej ręki, następnie kładziemy na stoliku jedną kulkę papierowa, a drugą prostujemy , z wyprostowanych kartek, poprzecznie do siebie złożonych tworzymy kwiatek ( wszystko odbywa się przy bardzo rytmicznej muzyce).
Na koniec machamy wiośnie kwiatkami.(prezentując swoje prace)

Załącznik nr16
Każda grupa otrzymuje w kopercie pocięte tabelki matematyczne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.