X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30017
Przesłano:

Tradycje bożonarodzeniowe - konspekt zajęć

Konspekt zajęć dla klasy I (elementy metody Oceniania kształtującego)
Temat zajęć: Tradycje bożonarodzeniowe.

Cele główne:
• Poznanie tradycji bożonarodzeniowych.

Cele szczegółowe
uczeń:
- odczyta hasło z wykreślani i zapisze je w liniaturze
- powie co to jest „tradycja”
- opowie o tradycjach Bożego Narodzenia w jego domu
- próbuje czytać tekst w podręczniku
- wykonuje ozdobę choinkową metodą decoupage’u
- zna kilka polskich kolęd.


Przebieg zajęć:

1. Wykreślanka literowa. Określenie celu zajęć w języku ucznia (O.K.)
U. wklejają kartę pracy do zeszytu, wykreślają z ciągu literowego samogłoski ą, ę. Odczytują hasło „tradycja” i zapisują je w liniaturze
Nauczyciel określa tematat zajęć:
- Dzisiaj dowiecie się, co to jest tradycja i jakie są tradycje bożonarodzeniowe.

2. Burza mózgów – wspólne tworzenie mapy pojęciowej do słowa „tradycja”.

3. Rozmowa na temat tradycji świąt Bożego Narodzenia.
U. swobodnie wypowiadają się na temat Bożego Narodzenia, świątecznych tradycji na podstawie ilustracji w podręczniku i własnych doświadczeń.
– Po czym poznać, że nadchodzą święta Bożego Narodzenia? (Stragany świąteczne, kupno choin¬ki, zakup prezentów, ulice udekorowane lampkami i świecącymi drzewkami, pojawiają się ozdo¬by na choinkę).
– W jaki sposób obchodzi się w waszych rodzinach Boże Narodzenie?
– Jakie tradycje świąteczne pielęgnujecie w domu? (Wigilijne potrawy, ubieranie choinki, śpiewa¬nie kolęd, upominki pod choinką, dekoracja stołu świątecznego, składanie życzeń, opłatek itd.).
– Jaki nastrój panuje w waszych domach w okresie Bożego Narodzenia?

4. Odgrywanie scenek dramowych.
U. oglądają ilustrację w podręczniku, dzielą ją na trzy scenki, układają dialogi do poszczególnych scenek:
– kupowanie prezentów,
– rozmowa ze znajomymi,
– spacer z wnuczkiem.

5. Czytanie tekstu. Wykorzystanie metody „losowania” oceniania kształtującego (O.K.).
U. czytają tekst z podręcznika zróżnicowany pod względem trudności. Porównują swoje wyobra¬żenia przedstawione w scenkach tematycznych z treścią czytanki.
– Co kupuje Celina mamie? Kim jest pan Cyryl? Gdzie będzie spędzał Wigilię? Dlaczego Wigi¬lię spędzi u rodziny Celiny? Jakie wigilijne potrawy znajdą się na wigilijnym stole? Jakie utwo¬ry będzie grała babcia na pianie? Jakie świąteczne niespodzianki przygotujecie dla swoich bliskich?

6. Wykonywanie ozdób choinkowych metodą decoupage’u z wykorzystaniem serwetek z motywem świątecznym. Słuchanie i śpiewanie kolęd.
Przed rozpoczęciem nauczyciel instruuje uczniów oraz wyjaśnia, co weźmie pod uwagę podczas oceny pracy:
(NaCoBeZU):
- będę patrzeć, czy pracujecie zgodnie z poleceniem
- ocenię, czy praca będzie zrobiona starannie.

7. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel zadaje pytania:
Co to jest tradycja?
Jakie znacie tradycje bożonarodzeniowe?
8. Nagrodzenie uczestników zajęć.


Metody:
elementy metody oceniania kształtującego, metoda dramy, rozmowa kierowana, ćwiczenia techniczne.

Formy:
praca grupowa, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne
karta pracy z ciągiem literowym i liniaturą dla każdego ucznia, WSiP „Nasz elementarz” tekst str 26-27, ozdoby choinkowe do decoupage’u wcześniej pomalowane, serwetki z motywem świątecznym, klej, nagrania kolęd.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.