X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3001
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy w Krainie Figur - zabawa dydaktyczna. Hospitacja diagnozująca

KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI TRZY–CZTERO – LETNICH
( hospitacja diagnozująca )

Cele:
- kształtowanie umiejętności nazywania figur geometrycznych, rozpoznawania i odwzorowywania ich kształtów;
- rozwijanie umiejętności posługiwania się i rozpoznawania cyfr od 1 do 5;
- doskonalenie umiejętności liczenia na palcach;
- doskonalenie umiejętności dokładnego wykonywania poleceń nauczycielki;

Metody:
- Metody podające:
opowiadanie,
objaśnienie,
instrukcja;
- Metody poszukujące:
rozmowa,
metoda zadań praktycznych;
- Metody ekspresyjne:
improwizacja ruchowa;
- Metody praktyczne:
metoda zadań.

Formy pracy:
indywidualna,
zespołowa,
zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
- figury geometryczne na tasiemkach dla każdego dziecka,
- kartki z bloku, ołówki,
- kartki z wykropkowanymi figurami dla każdego dziecka,
- obręcze,
- maskotki,
- figury geometryczne: koło, trójkąt, prostokąt - po 3,
- papierowe talerzyki,
- ciasteczka z masy papierowej: okrągłe, trójkątne, prostokątne,
- kartka z obrazkiem z figur geometrycznych dla każdego dziecka,
- kredki;
- magnetofon i płyta CD do zabaw

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Samolot - zabawa
Nauczycielka proponuje dzieciom wycieczkę do Krainy Figur i Cyfr. Dzieci polecą ta samolotem. Przy dźwiękach muzyki naśladują ruchy nauczycielki i „przenoszą się” do zaproponowanej Krainy.

2.Wybierz z koszyka – zabawa
Dzieci losują z koszyka tajemnicze figury, dzięki którym mogą wejść do Krainy Figur i Cyfr. Siadają w kole na dywanie, oglądają znaczki i zakładają je na szyję.
Nauczycielka: Spróbujcie nazwać figury, które wybraliście.
Dzieci po kolei nazywają figury, które wybrały (koło lub trójkąt, lub prostokąt).

3.Taniec figur.
Nauczycielka wyjaśnia zasady zabawy: Kiedy zagra muzyka- wszystkie dzieci tańczą, kiedy muzyka ucichnie- dzieci, które mają taki sam kształt figur przytulają się do siebie; przytulają się razem wszystkie koła, razem wszystkie trójkąty, razem wszystkie prostokąty.
Następnie rysujecie na kartce figurę którą macie na szyi.

4.Rysowanie po śladzie.
Po wylosowaniu kartki z kropkami nauczycielka wyjaśnia: na kartkach macie zaznaczone kropkami różne kształty. Połączcie kropki tak, żeby powstała figura np. koło lub trójkąt, lub prostokąt. Pamiętajcie, żeby dokładnie wykonać to zadanie.
Dzieci rysują – nauczycielka podchodzi i pyta: Jaką figurę narysowałeś/łaś? Dzieci odpowiadają.

5.Obręcze. Na dywanie rozłożonych jest 9 obręczy, w każdej obręczy jest maskotka i jedna figura geometryczna (w sumie 3 x koło, 3 x trójkąt, 3 x prostokąt) Nauczycielka opowiada:
W Krainie Figur mieszkają różne zwierzęta: pieski, zajączek i lew. Zwierzątka mieszkają w pokojach trójkątnych, okrągłych, prostokątnych, ale ciągle zamieniają się pokojami. Gdy usłyszycie muzykę spróbujemy wyśledzić, gdzie mieszkają nasze zwierzęta. Kiedy muzyka umilknie, pokażę wam figurę, a wy znajdziecie pokój, który ma taki sam kształt jak figura którą zobaczycie. Stańcie wokół obręczy z tą figurą. Pamiętajcie, że musicie poruszać się ostrożnie między obręczami, żeby nie przewrócić się.
Nauczycielka włącza muzykę- na przerwę pokazuje koło lub trójkąt, lub prostokąt- dzieci stają wokół figury, która ma taki sam kształt. Następnie dzieci rysują kształt podanej figury palcem na dywanie.

6.Ciasteczka.
Nauczycielka opowiada: Mieszkańcy Krainy Figur zapraszają na słodki poczęstunek. Dobierzcie się w pary. Każda para wybierze sobie jednego mieszkańca Krainy Figur. Weźcie teraz po 3 talerzyki, ułóżcie je obok siebie na dywanie.
Dzieci wykonują polecenie.
A teraz ułożę wam na talerzykach różne ciasteczka trójkątne, prostokątne i okrągłe. Wasze zadanie będzie polegało na tym, aby policzyć ile jest danych ciasteczek i położyć przy tym talerzyku kartonik z odpowiednią cyfrą.
Nauczycielka podchodzi do każdej grupy i sprawdza poprawność wykonania. Na koniec „częstują” swoje zwierzątka figurowymi ciasteczkami.

7.Obrazek z figur.
Dzieci otrzymują kartki z obrazkiem, wykonanym z figur geometrycznych. Wspólnie opisują, co na nich jest, liczą kolejne figury i pokazująca palcach. Nauczycielka wyjaśnia na czym będzie polegać zadanie: Pokolorujecie obrazek dla pajacyka, ale w taki sposób jak wam powiem. Nauczycielka przypina na tablicy kolejno figurę, a pod spodem kolorową kartkę. Pyta dzieci: na jaki kolor pokolorujecie wszystkie koła na waszych obrazkach? Dzieci odpowiadają. Na jaki kolor pokolorujecie wszystkie prostokąty na waszych obrazkach? Dzieci odpowiadają. Na jaki kolor pokolorujecie wszystkie trójkąty na waszych obrazkach? Dzieci odpowiadają. Dzieci pracują indywidualnie przy stolikach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.